Lezecký sprievodca Machnatô a Komjatná (Recenzia)

Knižný sprievodca po liptovských horolezeckých oblastiach popisuje 20 sektorov v oblastí Machnatô a tri sektory v blízkej lezeckej oblasti Komjatná.
Knižný sprievodca po liptovských horolezeckých oblastiach s názvom Liptov – skalky, Machnatô, Komjatná popisuje 20 sektorov v oblastí Machnatô a tri sektory v blízkej lezeckej oblasti Komjatná.

Machnatô sa nachádza v Demänovskej doline asi 3 km od Liptovského Mikuláša smerom do lyžiarskeho strediska Jasná. Lezecká oblasť Komjatná leží na opačnej strane doliny Váhu asi 13 km od Ružomberka smerom na Dolný Kubín – nad dedinou Komjatná, časť Studničná. Pozri aj novší článok o lezení v Komjatnej zo seriálu Slovenské skalky.

Sprievodca od Vlada Dzurošku vyšiel pred koncom roka 2018 na 80 stranách formátu A5 v mäkkej väzbe. Popis prístupu k skalám, mapky oblastí a orientácia skál sú v ňom samozrejmosťou.  Autor dáva do pozornosti aj svoje odporúčané cesty. Topo plániky ciest sú kreslené rukou. V knižke je veľa fotografií zo starých a nových čias. Zaujímavo je popísaná história lezenia v oblastiach. Texty sú len v slovenčine.

01 Sprievodca Machnatô Komjatná
Strana zo sprievodcu na ukážku
banner 800x1200

Popisy ciest obsahujú okrem názvu a obtiažnosti a krátke info o ceste. Uvádza sa aj to, či ide o tradičnú cestu po vlastnom istení. Väčšina ciest je športovo odistená, zopár previsov sa lezie technicky. Obtiažnosti ciest sú od 3 UIAA až po najťažšiu cestu v sprievodcovi – Spotená Tvár v južnej stene na Komjatnej je hodnotená za 8ab, takže niečo medzi 9+ až 10 UIAA. Podľa sprievodcu si dobre zalezú aj rekreační lezci. Je tu dosť ciest aj do obtiažnosti 6+ UIAA.

Na Machnatom je v sprievodcovi popísaných 146 ciest, v Komjatnej 39 ciest. Ľavá časť Machnatého je vápenec, pravá časť zlepenec podobne ako v Komjatnej. Podľa sprievodcu na Machnatom treba na niektoré cesty 70-metrové lano, čiže cesty majú aj 35 metrov. V Komjatnej sú niektoré cesty dvojdĺžkové. Pozor, nie všetky sektory majú povolenie liezť počas celého roka, aktuálne obmedzenia si treba overiť na stránkach James.sk.

03 Sprievodca Machnatô Komjatná
Zimné lezecké zátišie

V sprievodcovi mi trochu chýba info o vhodnosti na návštevu s deťmi. Potešilo by aj hodnotenie atraktívnosti každej cesty, kvality odistenia, počet istení, prípadne dĺžka jednotlivých ciest. Každopádne sa už teraz teším na skorú návštevu. Dúfam, že som ťa navnadil a v lete sa vidíme v Komjatnej alebo na Machnatom.

Cena sprievodcu 7 € + poštovné a objednať si ho môžeš u autora emailom na vladodzuroska@gmail.com. Všetky prostriedky získané z predaja sprievodcu (samozrejme okrem nákladov na jeho výrobu) sú venované na nové borháky a preisťovanie ciest na Liptove.

Recenzie ďalších lezeckých sprievodcov