Sprievodca vyšiel v roku 2022 a ide už o tretie vydanie. Nepoznám inú lezeckú oblasť našej rodnej hrude (to ako Slovenska), ktorá by mala už tretiu a doplnenú edíciu knižného sprievodcu. Ale Zádiel je Zádiel, je to naozaj obrovská oblasť s veľkým potenciálom. Aj deti našich detí tam budú mať čo objavovať.
Prvé vydanie som nemal v rukách, druhé vydanie (vydanie 2016) som opísal takto. Tretie vydanie mám pred sebou, aké sú zmeny a čo je nové? Tak poďme na to.
Hlavným autorom je Jaro Jerry Pukanský, trochu sa teda zmenilo autorské zázemie. Na začiatku sú informácie o prístupe do oblasti a stručná história zádielského lezenia. Nasleduje krátke, ale podstatné info k ochrane prírody a dokonca je tu aj náčrt budúcnosti lezenia v Zádieli. Hmm.
Sprievodca viac-menej kopíruje druhé vydanie, ale je doplnený o niektoré podsektory. Pribudla napríklad Kolová veža v oblasti Pionierskej veže so 40 cestami, alebo sektor ľavý Vermoš. Reedícia sprievodcu spočíva predovšetkým v doplnení ciest, ktoré vznikli po roku 2016.
V treťom vydaní som ciest napočítal 441 (jednotlivé cesty + varianty) v 15 sektoroch. Tak dúfam, že som dobre počítal. V sprievodcovi z roku 2016 bolo niečo cez 340 ciest (jednodĺžky aj viacdĺžky). Troška je rozdiel v názvoch a označovaní sektorov, ale orientácia je dobrá, tak to rýchlo naštuduješ.
Ζ tretieho vydania vypadla tabuľka so stručným prehľadom sektorov (orientácia steny, dĺžka ciest, počet a obtiažnosť ciest, atraktívnosť sektora). Škoda, zádielski štamgasti to nepotrebujú, ale pri neznalca či občasného návštevníka to bola informácia na nezaplatenie. Samozrejme, ak sa hlbšie ponoríš do študovania sprievodcu, tak sa problém stratí.
Pred popisom sektorov je prehľadné info k označovaniu ciest. Farba obtiažnosti, názov cesty, autor, dĺžka a krása cesty. Značka či bola cesta robená zdola, alebo či je potrebné zakladať si vlastné istiace prvky a, samozrejme, stupeň obtiažnosti.
K väčšine popisov ciest je pripojená aj krátka slovná charakteristika. Topo je značené výlučne na fotkách steny. Súčasťou popisu sektoru je aj vysvetlený prístup a pri niektorých komplikovanejších alebo viacdĺžkových cestách nasleduje aj popis smeru cesty. Určite to pomôže prekonať problém ťažšej orientácie v doline.
Časová náročnosť prístupu pod stenu/sektor sa uvádza od asfaltovej cesty, ktorá vedie cez celú Zádielsku dolinu. Asfaltka je samozrejme prístupná len napešo. Dolinou prejdeš za 20 – 30 minút, podľa toho, ako často sa budeš pozerať po možnostiach lezenia.
Čo sa týka istenia, v Zádieli je stále dosť tradičných ciest a pomerne častá je aj nutnosť doistenia cesty vlastným istením. Tak ako v sprievodcovi z roku 2016 mi chýba označenie vhodnosti prístupu s deťmi. Snáď v ďalšom vydaní to bude doplnené. Každopádne je zjavné, že v Zádieli to lezecky žije, tak sa treba prísť na to pozrieť!
Sprievodca je okrem slovenčiny aj v anglickom jazyku. Má 134 strán, veľkosť A5, lepená väzba dobre drží a cena je 19,90 eur. Môžeš si ho objednať v eshope Rozlomity Sport.
Ak pred návštevou Zádielu nestihneš objednať sprievodcu v eshope, dá sa navštíviť aj kamenná predajňa Rozlomity Sport v Košiciach na na Študentskej ulici 1, kde sprievodcu určite budú mať.