Notoricky známy lyžiarsky kopec Stuhleck (1782 m), ktorý cez víkendy obliehajú okrem viedenčanov aj davy Slovákov, Moravanov a Maďarov, sa dá objavovať aj na pásoch. Zo severu či z juhu.

Sever

Túra zo severu je notoricky známa a prešiel si ju každý začínajúci skialpinista z Bratislavy. Zaparkuješ na poslednom parkovisku lyžiarskeho strediska pri lanovke Promibahn (vojdi do dediny Spital am Semmering a drž sa stále vľavo). Pozor, od tohto roku vyberajú parkovné od tých, ktorí si nekúpia skipas. Nalepíš pásy a vydáš sa po lesnej ceste dolinou Kaltenbachgraben. Minieš pekný starý vodný mlyn a držíš smer podľa značenia na chatu Karl Lechner Haus. Za ňou zídeš zo širokej lesnej cesty na turistický chodník, ktorý zakrátko na hrebeni križuje inú cestu – vedúcu zo sedla Pfaffensattel. Slúži na zásobovanie chaty na vrchole, zvyčajne je vyratrakovaná a spoľahlivo ťa dovedie do cieľa.

Experti v lesoch na severnej strane Stuhlecku poznajú veľa alternatívnych variantov, toto je trochu nudná klasická istota. Na vrchole takmer vždy brutálne fúka a chata Alois Günther Haus s maďarským personálom a polotovarovou kuchyňou býva beznádejne plná, keďže je dostupná aj z lanovky. Nazad sa zvyčajne ide po zasnežovaných zjazdovkách – najmä preto je túra vhodná na začiatok sezóny, na dni so zlým počasím a nedostatkom snehu.

Štatistické okienko: dĺžka 13,9 km, prevýšenie 977 m, čistý čas 4 h 6 min. GPS na stiahnutie

IMG_2524

Zrekonštruovaný mlyn v doline Kaltenbachgraben

P1080148

Pred vrcholom

Juh

Južná strana Stuhlecku, to je úplne iná káva. Je oveľa menej zalesnená ako sever a pod vrcholom nájdeš impozantný kotol. Vyráža sa z parkoviska  pri reštaurácii Forellengasthof Joglland v Retteneggu (robia tam vynikajúce pstruhy). Prvú polovicu trasy stúpaš širokými lúkami s príjemným sklonom. Nasleduje pasáž riedkeho lesa a za ňou lavínové pole. Obídeš ho a si v kľúčovom bode, kde sa treba rozhodnúť, či budeš pokračovať hore po hrane kotla (ohraničuje ho plot na dobytok, neskôr narazíš na hrebeňové tyčové značenie) alebo sa pustíš doprava dlhšou trasou križujúcou dno kotla.

Výhodou prvej alternatívy je rýchlosť a bezpečnosť. Treba sa však držať v úctivej vzdialenosti od hrany kotla, bývajú tam veľké preveje. Orientácii pomáha plot, tyčové značenie a zakrátko uvidíš stĺpy lanovky Steinbachalmbahn, ktorá končí pár metrov od vrcholu. Nevýhodou je, že sneh tam býva často vyfúkaný až na podklad. Druhý variant je zaujímavejší a zhruba o pol hodinu dlhší. Vyber si ho len v prípade, že vieš na mieste zhodnotiť aktuálnu lavínovú situáciu. Ak je zlá viditeľnosť, zaradiť spiatočku by mal aj lavínový expert. Pri traverze kotla sa treba držať čo najbližšie ku hranici lesa. Keď máš kotol za sebou, pustíš sa hore niektorým z rebier vo svahu a ku chate dorazíš z pravej strany – tam odkiaľ prichádza aj trasa zo severu. Na mojej trase je zaznamenaná kombinácia výstupu prvou alternatívou a zjazdu cez kotol (bolo treba ešte raz nakrátko nahodiť pásy).

Štatistické okienko: dĺžka 12,8 km, prevýšenie 971 m,  čistý čas 4 h 21 min. GPS na stiahnutie

P1110192

Štart južnej trasy pri pstruhovej reštaurácii

Začiatok výstupu

Začiatok výstupu

P1110204

Lúky na južnej strane, spodná polovica trasy

Dosková lavína na južnej strane (1. 2. 2015)

Dosková lavína hneď nad hranicou lesa, 1. 2. 2015. Ak by sa utrhli preveje vyššie na hrane kotla, to by bol iný rachot.

P1080151

Južný kotol Stuhlecku, pohľad z východu. Tu medzi stromčekmi to od chaty býva dobrá lyžba

Máš niečo na srdci?