Dušičková prechádzka na Topoľčiansky hrad

Názov hradu trochu klame - od Topoľčian je vzdialený 16 km a z okolia mesta ho vôbec nie je vidno. Stojí na úpätí Považského Inovca, kým samotné Topoľčany sú vizuálne viac spojené s Tribečom.
Je možné, že tento rok sa začiatkom novembra namiesto cintorínov stretneme v testovacích centrách. Ešte aj ten cirkevný sviatok pripadol na nedeľu… Ak si niekto napriek všetkému (alebo práve preto) chce v dušičkovom čase užiť hodinku-dve v jesennej prírode, mám tu jeden tip.

Nenáročná vychádzka na Topoľčiansky hrad bola našou vlaňajšou zastávkou na ceste za uctením si pamiatky blízkych zosnulých. Ide o zrúcaninu, no pomerne zachovalú a čiastočne zrekonštruovanú. Hrad leží mimo hlavných dopravných trás. Takže napriek pohodlnému prístupu – z centra dediny Podhradie naň vyjdeš za pár minút po pohodlnej štrkovej ceste – nie je veľmi navštevovaný.

O Topoľčiansky hrad sa stará rovnomenné občianske združenie. Za pomoci rôznych zahraničných aj domácich grantov sa ho podarilo dostať do súčasnej podoby so zrekonštruovanou vežou a malou expozíciou v jej vnútri. Podľa otváracích hodín zverejnených na webe združenia je hrad prístupný len od apríla do septembra, no v realite je areál voľne prístupný po celý rok. Kto potrebuje vidieť expozíciu, musí prísť v sezóne.

06 Topoľčiansky hrad
Topoľčiansky hrad zo svahov Považského Inovca (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Názov hradu trochu klame – od Topoľčian je vzdialený 16 km a z okolia mesta ho vôbec nie je vidno. Stojí na úpätí Považského Inovca, kým samotné Topoľčany sú vizuálne viac spojené s bližším Tribečom. V letnej sezóne je hrad častým cieľom výletníkov ubytovaných v rekreačnom stredisku pri priehrade Duchonka (cca 5 km).

My sme si prechádzku na Topoľčiansky hrad predĺžili do kopcov za ním, smerom k dedinskému lyžiarskemu areálu a ešte kúsok vyššie. Päťkilometrový okruh po zelenej a modrej turistickej značke nám trval asi 1,5 hodiny aj s prehliadkou hradu. Prijateľná cena za výhľady na romantickú zrúcaninu a lesy v typických jesenných farbách v kontraste so studeným vzduchom. Trasa je vhodná aj na rodinný výlet s deťmi, a to v akomkoľvek ročnom období.

Trasa: dĺžka 5 km, nastúpaných 260 m, celkový čas 1:30 h. Na Mapy.cz nájdeš aj výškový profil a GPX na stiahnutie.

Fotogaléria