Slovenské skalky: Traja jazdci v Malých Karpatoch

Skalka lokálneho bratislavského významu nad Zochovou chatou. Stojí za návštevu nielen lokálpatriotom a zberačom lezeckých skalpov.
Skalka lokálneho bratislavského významu nad Zochovou chatou. Stojí za návštevu nielen lokálpatriotom a zberačom lezeckých skalpov.

Traja jazdci je názov pre nevýrazný skalný hrebeň nachádzajúci sa nad turisticky známym regiónom Zochova chata v Malých Karpatoch, nad mestom Modra. Tvoria ho tri samostatné kremencové skaly. Z toho sú horolezecky využívané dve: Druhý a Tretí jazdec. Prvý jazdec je príliš nízky.

Ku skalám vedie značený turistický chodník cez malokarpatskú sedemstovku Veľká Homoľa (709 m) s peknou rozhľadňou. Keď som robil prechod Malokarpatské sedemstovky za jeden deň, na Veľkej Homoli som mal skutočne dosť a o výstupe na rozhľadňu som ani neuvažoval. Ak budeš v lepšom nastavení, určite na ňu vybehni, je odtiaľ krásny výhľad na okolie.

Traja jazdci 1 Druhý jazdec aj s posedením
Druhý jazdec aj s posedením pod skalou (viac fotiek v galérii)

Výhľad na okolie je aj z konca (vrcholu skaliek) niektorých lezeckých ciest. Zo severnej strany sa môžeš na hrebeň dostať pomerne jednoducho v chodeckom teréne, no treba byť opatrný.

Aktuálne je na Troch jazdcoch podľa Climb.sk 27 ciest a variantov v obtiažnosti od 2 do 7 UIAA v ceste s názvom DPH (uvádza sa aj názov Hrana spoďáky). Názov kopírujem, možno je v názve chyba a možno tým autor chcel niečo povedať. Ak máš info k názvu cesty, pošli mi ho. Ďakujem pekne.

Ako som už písal, oblasť tvoria dva lezecké sektory. V sektore Tretí jazdec je 14 ciest, v sektore Druhý jazdec 13 ciest. V čase mojej poslednej návštevy bola v sektore Druhý jazdec odistená nová cesta, ktorú som zaradil rovno medzi najkrajšie v oblasti. Inak by som povedal, že priestor na nové cesty je už veľmi malý. Zdá sa, že platí, kto chce vidieť priestor, ten ho vidí.

Traja jazdci 2 Druhý jazdec neznáma nová cesta
Neznáma nová cesta, jedna z najlepších v oblasti (viac fotiek v galérii)

Priestor na pár ciest nižšej obtiažnosti by bol zo severnej strany Tretieho jazdca. Jedna cesta (dva borháky) v obtiažnosti cca 4+ tam aj je. Na pekné a bezpečné lezenie by to ešte pár istení chcelo, plus zlaňák. Táto cesta ani v sprievodcovi nie je, preto je trochu machová. Ak budeš mať dosť času, skús si ju.

Preistenie by oblasti určite pomohlo. Aktuálne sú cesty sú istené mixom lepených borhákov a nitov. Väčšina ciest sa končí na hrebeni. Zlaňáky sú prevažne v dvoch fixných bodoch prepojených reťazou a so zlaňovacím „prasaťom“, no určite nie všetky. Dĺžka ciest je maximálne 15 metrov.

Sektor Tretí jazdec je skoro celý ukrytý v tieni stromov. Druhý jazdec je na slnku, aj istič sa opáli. Väčšina ciest je označená nápisom na skale aj s informáciou o obtiažnosti. Samozrejme, že kremenec má aj tu charakter umasteného a vyšmýkaného matroša. Kto sa bojí, nech nechodí do lesa.

Lezie sa hlavne po dobrých chytoch v miernom previse. Aj cesta v obtiažnosti 4 UIAA môže byť celá v previse.

Traja jazdci 19 cesta Hranou
Cesta Hranou (viac fotiek v galérii)

Prístup

Z Bratislavy je to na parkovisko Zochova chata (Modra, časť Piesok v okrese Pezinok) 40 km a 50 minút cesty autom. Z Trnavy je to 30 minút cesty autom a necelých 30 kilometrov. Na Zochovej chate sa nachádza parkovisko pre zhruba 50 áut, čo môže byť cez víkend málo. Cez víkend je parkovisko platené, cez týždeň voľné.

Presun z parkoviska na Troch jazdcov trvá približne 45 minút, počas ktorých prejdeš niečo cez 3 km. Po červenej aj modrej turistickej značke. Prevýšenie je niečo cez 260 metrov. Až na pár krátkych výšvihov, na ktorých sa, mimochodom, dá aj celkom dobre zalyžovať, je stúpanie na Veľkú Homoľu príjemná turistika. Skaly sa nachádzajú asi 300 metrov za vrcholom Homole, priamo  pri rázcestníku Traja jazdci (GPS poloha na mape).

Lezecká oblasť Traja jazdci je aktuálne bez lezeckých obmedzení. Pred návštevou si je dobré overiť prípadné obmedzenia na stránke Jamesu.

Traja jazdci 12
Cesta Pilier (viac fotiek v galérii)

Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti

Tretí jazdec

 • Cez previs a na vrchol (5): Riskantne odistená línia. Ak liezť, tak s horným lanom (AF).
 • Vlnitý plech (4): Ľahšia ako sa zdá, v hornej časti lezieš na vežičku z ľavej strany. Ak by sa tam pridalo jedno istenie, výlez na vežičku priamo by bol logický a priamy.
 • Komínik (4): obligátna cesta obrovskou puklinou
 • Previsnutou stranou hrany (4): cesta v previse, pekná, po chytoch, ale chcelo by to písať aspoň za 5+
 • Klasická (6+): jedna z najdlhších ciest, celá v previse, nie je zadarmo

Druhý jazdec

 • Pilier (6): pekná logická línia, vedľa tejto cesty je jedna nová cesta v podobnej obtiažnosti, pre mňa najkrajšia cesta v oblasti
 • Hranou (6): boulder pri prvom istení, potom je to už v pohode
 • Spodné chyty (5): cesta cez dva previsy, ale po veľkých chytoch
Traja jazdci 24 kavička cez pauzičku to k lezeniu tiež patrí
Kafé pauza (viac fotiek v galérii)

Moje hodnotenie oblasti

 • Množstvo a rozmanitosť ciest: 2 body z 5
 • Kvalita skaly: 3 body z 5
 • Istenie: 3 body z 5
 • Deti: 5 bodov z 5 (pod skalou je skoro rovina, sedenie so stolmi a ohniskami, nehrozí pád skaly)
 • Prístup od parkoviska: 3 bodov z 5 (45 minút do kopca, po turistickej značke)
 • Dostupnosť autom a parkovanie: 4 body z 5 (parkovanie na parkovisku oproti hotelu Zochova chata, cez víkend je parkovisko platené)
 • Prístup bez auta: 3 body z 5 (na Zochovu chatu ide autobus aj priamo z Bratislavy)
 • Prístup na bicykli: 0 bodov z 5 (Od parkoviska je to na tlačenie biku celú cestu. Áno, dole je to parádny zjazd, ale z matrošom na chrbte to dajú len borci.)

Praktické info

 • Orientácia: juh
 • Slnko: sektor Tretí jazdec je v tieni stromov, aj sektor Druhý jazdec bol na tom rovnako. Pri poslednej návšteve boli stromy pri sektore Druhý jazdec čerstvo vyrúbané aj 15 metrov od skaly. Takže boli priamo na slnku počas celého dňa.
 • Materiál skaly: kremenec
 • Výška ciest: do 15 metrov maximálne
 • Voda: pod skalou ani po ceste nie je voda
 • Stanovanie: nie
 • Blízke horolezecké lokality: Medvedia skalaMalé Hradisko
 • Tipy na doplnenie výletu: Po dobrom lezení je príjemné schladiť sa nápojom v okolí Zochovej chaty (viac možností) alebo v prírodnom kúpalisku pod parkoviskom Zochova chata.
 • Sprievodca: Tlačený sprievodca k oblasti neexistuje. Online sprievodcovia sú na James.sk a Climb.sk.

Pre predstavu ako sa na Troch jazdcoch lezie:


Fotogaléria