Hohe Wand po x-tý raz: Traum und Wirklichkeit

Lezecká cesta Traum und Wirklichkeit na Hohe Wande má dvesto lezeckých metrov. Celkovú obtiažnosť 6+ IUAA dosahujú dve zo šiestich dĺžok. Napriek optimistickým časom uvedeným v sprievodcovi to pre nás bolo lezenie na celý deň.
Lezecká cesta Traum und Wirklichkeit na Hohe Wande má dvesto lezeckých metrov. Celkovú obtiažnosť 6+ IUAA dosahujú dve zo šiestich dĺžok. Napriek optimistickým časom uvedeným v sprievodcovi to pre nás bolo lezenie takmer na celý deň.

Lokalita

Populárnu lezeckú oblasť kúsok do Viedne, Hohe Wand, netreba čitateľom Zagurami a lezcom z juhozápadu Slovenska zvlášť predstavovať. Je to najbližšia oblasť s dlhými cestami z Bratislavy.

Príprava

Na online sprievodcovi má cesta Traum und Wirklichkeit (Sen a skutočnosť) v atraktívnosti 4 hviezdy z piatich možných (od jedného hodnotiteľa). V tlačenom lezeckom sprievodcovi od Thomasa Behma má cesta 3 hviezdičky zo 4 možných. Ja by som dal 4 hviezdy z 5.

Cesta z roku 2010 je južne orientovaná, tak ako takmer všetky sektory Hohe Wandu. Nachádza sa v sektore Bereich Drachsgrat. Celý Hohe Wand je prevŕtaný krížom krážom, aj v tejto ceste budeš križovať viaceré cesty. Dobre si napozeraj topo, aby si nenaliezol do niečoho, na čo nemáš. A naopak, ak by ťa niečo prekvapilo vyššou obtiažnosťou, vieš si nájsť aj ľahšiu cestu hore. Sektor tvorí kompaktná skala, takže si užiješ aj vzdušné štandy.

Traum und wirklichkeit 1
Hohe Wand (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Príjazd

Cestná vzdialenosť z Bratislavy je cca 130 km. Za hodinku a pol si tam po diaľnici. Bez diaľnice je cesta o 20 minút dlhšia, ale dá sa. Z diaľnice je značená odbočka „Naturpark Hohe Wand“.

Pod hlavnú stenu sa dá dostať troma spôsobmi. Východiskom je dedina Stollhof. Medzi dedinami Stollhof a Maiersdorf je náhorná plošina Hohe Wandu (900 m n. m.) prístupná po strmej ceste, ktorá je cez víkendy a sviatky spoplatnená (2 € za auto plus vstupné 2,50 € za dospelú osobu). Kúsok za mýtnicou, pri veľkej pravotočivej zákrute, sa na ľavej strane nachádza parkovisko Sonnenuhr Parkplatz (GPS poloha) pre asi 30 áut. Parkovisko leží priamo pod vyhliadkou Skywalk.

Traum und wirklichkeit 7 horná polovica prvej dĺžky
Horná polovica prvej dĺžky (viac fotiek v galérii)

Druhý možný prístup je z parkoviska Ramhof nad Stollhofom (GPS poloha). Z hlavnej cesty v dedine, za atypickým kongresovým centrom Greenwell, odbočíš ostro doprava. Do kopca, smerom, kde tušíš masív Hohe Wandu, lebo ho nevidíš. Tesne pred parkoviskom prejdeš cez súkromný pozemok, teda ak máš odvahu.

Po odparkovaní budeš musieť cestou k nástupu asi 1,5 km traverzovať popod steny Hohe Wandu. Ideš liezť do sektora Bereich Drachsgrat, ktorý je z parkoviska Ramhof (niekde sa uvádza aj názov Teufelsgratparkplatz) najbližší. Pod stenu sa dostaneš po červenej turistickej značke, ktorá sa končí na asfaltke. Od asfaltky pôjdeš po modrých bodkách.

Lezenie

Určite budeš mať problém nájsť začiatok cesty, skús použiť GPS polohu nástupného bodu alebo choď podľa nižšie vloženej GPX trasy. Ak nie si fanúšik satelitnej navidácie, tak musíš byť znalec oblasti. Ak nie si ani jedno, tak držím palce. Každopádne si pozri moje foto nástupu – verím, že pomôže. Žiaľ, nie je tam žiadne označenie ani jasný zachytný bod.

Kompletná trasa s prístupom, lezením a zostupom. GPX na stiahnutie získaš po otvorení trasy na Mapy.cz.

Prvá dĺžka za 5 UIAA je dlhá 50 metrov. Na začiatku je trochu rozbitá, v polovici prejdeš na kompaktnú skalu. Štand je vzdušný. Druhá dĺžka za 5+ je parádne lezenie v dobrej skale. Tretia je mierne zeleninková, ale fakt máličko.

Zuzka zhora kričí, že tu niekto zobral nit! Neverím vlastným ušiam, neskôr ani očiam.

Štvrtá dĺžka je klúčová z 6+ UIAA. Vedenie vychádza na lezeckého partnera, Zuzku. Začiatok je asi päťmetrová silovejšia pasáž, v miernom úklone, z ktorého vyliezaš na brucho, odkiaľ už prvolezca istič nevidí. Práve z tejto pozície mi Zuzka zhora kričí, že tu niekto zobral nit! Neverím vlastným ušiam, neskôr ani očiam. To by mohla byť aj náhoda, ale keď sa presná tá istá vec opakuje aj v poslednej dĺžke, tak to už nepovažujem za náhodu, ale veľmi zlý žart.

Traum und wirklichkeit 13 klúč na začiatku štvrtej dĺžky
Kľúč na začiatku štvrtej dĺžky (viac fotiek v galérii)

Zuzka prichytáva gumičkou expres na skrutku trčiacu zo skaly a dĺžku prelieza. Veľmi kreatívne riešenie, ale len na posilnenie morálu. Asi šesť metrov pred koncom štvrtej dĺžky treba križovať hrebeň s cestou Drachsgat light (4- UIAA) až do štandu pri strome. To sa nám uplne nepodarilo, tak štandujeme v ceste Drachsgrat light.

Piatu dĺžku meníme na zliezanie k štandu k poslednej dĺžke za 6+ UIAA. Aj na tomto úseku zliezania je istenie, takže sa to asi používa pri inej ceste. V poslednej dĺžke vidím už od nástupu, že v jednom istení chýba nit. Preliezam to s trošku väčším morálom ako je treba a sme hore.

Celkovo je v ceste pestré lezenie väčšinou na dobrej skale. Cesta je až na vyššie uvedené výnimky dobre športovo odistená, netreba mať vlastné istiace pomôcky. Štandy sú v dvoch istiacich bodoch, ale bez reťaze. Lano odporúčam dvojité 60-metrové. K tomu minimálne 17 expresiek. Helma je samozrejmosť.

Traum und wirklichkeit 18
Výrazné červené skaly napravo od cesty (viac fotiek v galérii)

Podľa Bergsteigenu (na webe nájdeš aj topo) by mal nástup trvať 25 minút a zostup 20 minút. Celkový čas lezenia (aj s nástupom a zostupom) je podľa sprievodcu 3:15 h. To je naozaj bleskový čas, ktorý ani zďaleka nevieme dosiahnuť. Pri našom lezení zahŕňajúcom aj trochu blúdenia je celkový čas 6 hodín.

Zostup

Ak parkuješ na parkovisku Ramhof, tak z náhornej plošiny zostúpiš späť na parkovisko po feratke Leiterlsteig (obtiažnosť A). Trvanie 40 minút. Od konca lezeckej cesty pôjdeš doprava chodníkom, až narazíš na turistickú značku (červenú aj modrú). Na parkovisku pred meditačným centrom Bergzendo  potom hľadaj žltú turistickú značku, ktorá ťa prevedie cez ferratku Leiterlsteig až na parkovisko.

Fotogaléria