Ako nám chutili tyčinky a sušienky Dobré časy (Recenzia)

Obaly výrobkov Dobré časy sa na prvý dojem môžu zdať vizuálne málo atraktívne, ale aj sa dá chápať ako posolstvo: my sa nepotrebujeme na nič hrať, dôležitý je obsah.
V lete sme mali možnosť otestovať na vlastných jazykoch a bruchách takmer celý sortiment slovenskej značky zdravých potravín Dobré časy. Zásielka obsahovala päť druhov špaldových sladkých sušienok, dva druhy slaných sušienok a päť druhov zrniečkových tyčiniek. Všetko v bio kvalite, Made in Detva.

Keď sa zamyslím nad tým, čím sa odlišuje výbava dnešného outdoor športovca od obsahu pláteného batohu, ktorý som si brával na túry ako tínedžer, ako prvý mi napadne mobil. A potom membránové oblečenie. Pri druhom zamyslení si uvedomím, že rovnaká revolúcia sa udiala v oblasti proviantu. Konzervu s pečeňovou nátierkou si už asi nikto na Kriváni neotvára. Dobre nám bolo aj s tou Májkou, ale asi by som aj v tých časoch uprednostnil niečo chutnejšie a zdravšie. Ak by bolo na výber.

Zakladatelia značky Dobré časy (viac nižšie) patria k nadšencom, vďaka ktorým už na výber máme. Suroviny odoberajú z trvalo udržateľných zdrojov, držia sa fair trade princípov, nepridávajú žiadnu chémiu a receptúry sa snažia udržať čo najjednoduchšie. Ani obaly nie sú zbytočne komplikované. To znamená, že sa dajú ľahko recyklovať. Na prvý dojem sa môžu zdať vizuálne málo atraktívne, ale aj sa dá chápať ako posolstvo: my sa nepotrebujeme na nič hrať, dôležitý je obsah.

Bio tyčinky a sušienky Dobré časy 08
Zátišie pod skalou (viac fotiek v galérii)

V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim zhrnúť svoje subjektívne skúsenosti s výrobkami Dobrých časov.

Bio tyčinky

Všetkých päť druhov bio tyčiniek Dobré časy je prirodzene bezlepkových. Hoci zloženie prečítaš za pár sekúnd, výživovo sú hodnotné. Základ tvoria oriešky a semiačka. K tomu trochu trstinového cukru a hrozienka sultánky, malé množstvo rastlinného tuku (kakaové maslo alebo kososový tuk), agávový sirup. Bodka. Nula farbív, emulgátorov, konzervantov.

Plochý formát tyčinky v minimalistickom obale je veľmi praktický na outdoorové použitie. Dá sa vopchať prakticky hocikam a nezavadzia pri pohybe. Ani vo vrecku obtiahnutého elastického oblečenia tyčinka príliš nenarúša obrys tela a nekazí tak estetický dojem z pohľadu na športovca. To, samozrejme, platí len pre jednu tyčinku ;)

Moji favoriti sú dve verzie. Tyčinka s plodmi goji má jemne kyslastú chuť, hoci základ tvoria slnečnicové a tekvicové semená. Verzia s píniovými orieškami je zase chuťovo delikátna, vhodná aj ku káve ako dezert. A navyše má inú, mäkšiu konzistenciu ako ostatné.

Skutočnosť, že okrem spomenutej výnimky sú bio tyčinky Dobré časy pomerne tvrdé, je asi ich jediná slabšia stránka. Najmä v chladnom počasí sa čeľuste napracujú. Ale pre mňa osobne je tvrdá tyčinka prijateľnejšia ako tie lepkavé vyťahovače zubných plomb. Raz som si v núdzi kúpil na pumpe akýsi protein bar a po víkende som sa objednával k zubárovi…

Bio tyčinky a sušienky Dobré časy 05
Matroš do veľkej steny (viac fotiek v galérii)

Sladké bio sušienky

Základ všetkých šiestich príchutí sladkých bio sušienok tvorí špaldová celozrnná múka. Teda nič pre cieliatikov, hoci niektorí vraj špaldový lepok znášajú lepšie ako pšeničný. Potvrdiť nemôžem, nakoľko ja zatiaľ nemám problém so žiadnym lepkom. Každopádne špalda patrí medzi najzdravšie obilniny a výčitky svedomia po vyžratí celého balenia pri pozeraní seriálu sú o niečo znesiteľnejšie ako v prípade štandardných sladkých pochutín. Nejde len o bio špaldu – sušienky od Dobrých časov nie sú presladené.

Ak ich konzumuješ pri pohybe na vzduchu, výčitky nemusíš mať žiadne. Obal síce nie je vyslovene určený na prenášanie v batohu, ale pri istej opatrnosti to sušienky prežijú bez ujmy. Aj zásluhou skutočnosti, že vnútorná plastová vanička je rozdelená na tri samostatné priehradky, z ktorých každá obsahuje šesť sušienok.

História značky Dobré časy

Samuel Kořínek a Martin Nôta Ešte si v roku 2002 otvorili vo Zvolene malé bistro s racionálnymi jedlami a výrobkami. Nápad založiť značku Dobré časy pokladajú za akúsi víziu: „Nemálo spolu cestujeme, sledovali sme európske, aj celosvetové trendy. Je to však tiež o našom životnom prístupe k prírode a planéte,“ konštatuje Samuel. Zrealizovanie vízie samozrejme niečo stálo. Za najťažšie však pokladajú vybudovanie dôvery v bio produkty. „Tak to chodí v tejto brandži, na vízie sa príliš nepozerá, skôr na trendy a správanie spotrebiteľov,“ zhodujú sa v tejto myšlienke. Na začiatku ich cieľovú skupinu tvorili najmä ľudia, ktorí vyhľadávali racionálnu výživu, alergici alebo osoby s intoleranciou. To sa ale postupom času a etablovaním značky na trhu zmenilo. Dnes tvoria ich zákaznícku základňu v podstate všetci spotrebitelia. Nech už ide o mamičky s deťmi alebo športovcov. Pozorujú aj ďalší pozitívny trend: preferovanie domácich produktov. Celá výroba Dobrých časov prebieha v Detve.

Rovnako ako pri tyčinkách, ani v zložení sladkých bio sušienok nenájdeš žiadne éčka. Použitý palmový či kokosový tuk je v bio kvalite, ako kypriaca látka slúži vínny kameň. Moji favoriti sú príchuť koriander a potom „holá“ verzia natural. Kokosové mi chutia tiež, ale väčšinou ich zjem dvakrát viac ako som plánoval. Podobne sa to končieva s verziou Štedré sušienky, ktoré ako jediné z tohto produktového radu obsahujú aj niekoľko druhov semiačok.

Sušienky som dal ochutnať aj môjmu vyše 80-ročnému otcovi. Výsledok bol opačný ako moje očakávania. Veľmi konzervatívny konzument po týždni volal s otázkou, kde sa dajú kúpiť, lebo v Coope ani v Lidli ich nenašiel.

Bio tyčinky a sušienky Dobré časy 04
Dezert k lezeckému obedu (viac fotiek v galérii)

Slané bio sušienky

Najmladší prírastok do výrobného programu Dobrých časov sú slané bio špaldové sušienky v tvare praclíkov. Pokladám ich vyslovene za pochutinu na domáce použitie. Ako trvanlivá náhrada chleba sú totiž príliš slané a jednopriestorový obal nedáva šancu, že krehký obsah prežije dlhšie natriasanie.

Vyrábajú sa v dvoch príchutiach – morská soľ a syr. Špecifická chuť špaldy v slanej verzii vyniká viac ako v sladkej. Ak si na to zvykneš, môžu sa stať zdravšou náhradou čipsov, slaných tyčiniek a podobného junk foodu, o ktorom všetci vieme, že by sme ho nemali jesť, a napriek tomu to často robíme.

Ako to vidí Robo

Pri nákupe sa snažím vždy vybrať slovenský výrobok. Príde mi to taká prirodzená voľba. Nie som striktný a nebudem za každú cenu hovoriť, že to, čo je naše, je minimálne také dobré ako z dovozu. Potraviny však patria k produktom, pri ktorých sa podľa mňa vždy oplatí zvážiť domácu alternatívu. Samozrejme, ak taká existuje.

Sušienky a tyčinky Dobré časy sú dobrý výber v každom ohľade. Chutia, neobsahujú chemické stabilizátory ani dochucovadlá, farbivá či arómy. A ešte sú aj bio s oficiálnou certifikáciou. No čo by si viac mohol chcieť. Mne najviac chutia bezlepkové bio tyčinky, ktoré sa vyrábajú predovšetkým zo semien – slnečnice, tekvice, sezamu či ľanu. Ideálna veľkosť kamkoľvek ideš. Do vrecka, do batohu, do auta, dokonca aj do školskej desiatej.

Sladké bio sušienky z celozrnnej špaldovej múky a s trstinovým cukrom sa hodia skôr na piknikové posedenie. Alebo musíš mať väčší hlad. Slané bio sušienky si zvyknem dať k večernému posedeniu, mal by si ich skúsiť aj ty.


Fotogaléria