Vďaka aj za málo alebo západ slnka na Veľkej Rači

Jarné školské prázdniny trávime v rázovitej kysuckej dedinke – Oščadnici. Vyššie kopce sú ďaleko, teplo a daždivé februárové počasie mi úsmev na tvári nerobia. Vyriešim logistiku rodinke a šupho sa popoludní trochu prebehnúť.

Nastupujem od dolnej stanice lanovky Laliky. Značená turistická a skialp trasa je neprešliapaná, možno aj nepriechodná. Volím alternatívnu trasu, čiastočne po kraji zjazdovky a sčasti lesom. Pri vrchole lanovky Laliky som asi za dve hoďky. Posledný lyžiar už sedí v aprés-ski. Traverz na vrchol Veľká Rača (1236 m) je odtiaľ asi na pol hodinky. Hmla, nekonečné ticho. Užívam si to. Na vrchole sa hmla stráca. Vyberám si za odmenu výhľad na Roháče.

Rýchly Żywiec za 2 € v prekvapujúco otvorenej chate. Pekná chatička s celoročnou prevádzkou je elektrifikovaná, s funkčnou fínskou saunou. Okrem mňa len obsluha a jeden stôl Poliakov prezerajúcich si fotky, asi z dnešnej túry. Že tri dni nevideli slnko. Ani ja.

O chvíľu som spať na vrchole. Ohnivý súmrak, hmla a zjazd za hudby ratrakov. Je mi príjemne.

Celkovo to je od spodnej lanovky na Lalikoch (639 m) príjemných skoro 600 výškových metrov. V rezkom tempe za 3 hodinky aj s pifkom.

Možno ťa zaujme

Fotogaléria