Veľký detský prechod Karpatami

Easy rodinná turistika pri Bratislave: zo Záhorskej Bystrice na Železnú studienku.
Nie každý deň je o tažkých a dlhých výstupoch na nepoznané vrchy. O ďalekých cestách do neznámych kútov sveta. Občas je dobré sa pozrieť na to, čo máme okolo seba veľmi blízko a návštevu odkladáme na neviem kedy. Je to aj môj prípad.

Nie som rodák z Bratislavy, ale žijem v hlavnom meste nášho malinkého štátu viac ako polovicu života. Hovorím si, že ju poznám dobre. Tentokrát by „dobre“ malo mať význam – na jednotku. Každopádne je super, že mi má stále čo ukázať, čo ponúknuť.

Viac fotiek v galérii
banner 800x1200

Kým iní v novembri už preháňali lyže po horách a dolinách, ja som si užíval si neskorú jeseň v Bratislave. Dohodnutý výletík so sesternicou, ktorá žije v Nemecku, padol ako dobrý dôvod vytiahnuť zo zásuvky niečo odložené na neskôr. Konkrétne easy rodinnú turistiku pri Bratislave, prechod zo Záhorskej Bystrice na Železnú studienku.

Začíname odparkovaním auta na Železnej studienke. Odtiaľ rovno k autobusovej zastávke na Patrónke, smer Záhorská Bystrica. O 25 minút vystupujeme v Záhorskej Bystrici.

Smerom do lesa nájdeme žltú značku, pomerne rýchlo opúšťame zastavanú oblasť a sme v Malých Karpatoch. Po hodinke prichádzame na nevýrazný kopec Sekyl (422 m), kde prechádzame na červenú značku smer Kačín.

V bufete Lesanka u Barteka na Kačíne nastáva správny čas na teplý drink. Je niečo málo nad nulou. Kúsok od bufetu, na druhej strane cesty, je krásne zrekonštruovaný oddychový areál s priestormi na posedenie, s malým detským ihriskom a ohniskami.

Viac fotiek v galérii

Turistov občas stretávame, ale nie je to tatranská magistrála v lete. Užívame si les, prírodu, ticho, pohodu, deti. Z Kačína je to úž len prijemné klesanie až na Železnú studienku. Krásny deň sa nám podaril.

Dĺžka trasy je  10 km, stúpanie 320 výškových metrov a podľa smerovníkov by sa mala dať prejsť za 2:45 h. S deťmi treba prirátať aj zo dve hodiny, veď cestou treba aj niečo nepotrebné pozbierať a za niečím sa ponahánať.

Popri trase je veľa oficiálnych možností urobiť si ohník a niečo si opiecť, čo môže byť príjemným spestrením výletu.


Fotogaléria