Napísal: Robo

Easy rodinná turistika pri Bratislave: zo Záhorskej Bystrice na Železnú studienku.

Nie každý deň je o tažkých a dlhých výstupoch na nepoznané vrchy. O ďalekých cestách do neznámych kútov sveta. Občas je dobré sa pozrieť na to, čo máme okolo seba veľmi blízko a návštevu odkladáme na neviem kedy. Je to aj môj prípad.

Nie som rodák z Bratislavy, ale žijem v hlavnom meste nášho malinkého štátu viac ako polovicu života. Hovorím si, že ju poznám dobre. Tentokrát by „dobre“ malo mať význam – na jednotku. Každopádne je super, že mi má stále čo ukázať, čo ponúknuť.

Kým iní v novembri už preháňali lyže po horách a dolinách, ja som si užíval si neskorú jeseň v Bratislave. Dohodnutý výletík so sesternicou, ktorá žije v Nemecku, padol ako dobrý dôvod vytiahnuť zo zásuvky niečo odložené na neskôr.

Začíname odparkovaním auta na Železnej studienke. Odtiaľ rovno k autobusovej zastávke na Patrónke, smer Záhorská Bystrica. O 25 minút vystupujeme v Záhorskej Bystrici.

Smerom do lesa nájdeme žltú značku, pomerne rýchlo opúšťame zastavanú oblasť a sme v Malých Karpatoch. Po hodinke prichádzame na nevýrazný kopec Sekyl (422 m), kde prechádzame na červenú značku smer Kačín.

V bufete Lesanka u Barteka na Kačíne nastáva správny čas na teplý drink. Je niečo málo nad nulou. Kúsok od bufetu, na druhej strane cesty, je krásne zrekonštruovaný oddychový areál s priestormi na posedenie, s malým detským ihriskom a ohniskami.

Turistov občas stretávame, ale nie je to tatranská magistrála v lete. Užívame si les, prírodu, ticho, pohodu, deti. Z Kačína je to úž len prijemné klesanie až na Železnú studienku. Krásny deň sa nám podaril.

Dĺžka trasy je  10 km, stúpanie 320 výškových metrov a podľa smerovníkov by sa mala dať prejsť za 2:45 h. S deťmi treba prirátať aj zo dve hodiny, veď cestou treba aj niečo nepotrebné pozbierať a za niečím sa ponahánať.

Popri trase je veľa oficiálnych možností urobiť si ohník a niečo si opiecť, čo môže byť príjemným spestrením výletu.


Možno ťa zaujme

Fotogaléria

Máš niečo na srdci?