Vltavská žula

Pri Vltave, pod Prahou smerom do Rakúska, sa nachádza zopár zaujímavých skaliek. Niektoré sa oplatí navštíviť, iné ani veľmi nie. Tu je zopár tipov.
Je lezecké leto ako sa patrí, v Tatrách prší len hodinku a to až navečer, na dolňákoch je teplota len do tridsať. Keď po kúpaní sa na Vajnorských jazerách fúkne vetrík, tak ti je aj trochu zima.

V klimatizovanom kancli si užívaš leto ako sa dá. Na ceste k autu ti aj tak steká pot až na slipky. O týždeň odchádzajú deti na týždeň so starými rodičmi k moru a pani manželka má neodkladné povinnosti, ktoré jej vyplývajú z Hippokratovej prísahy. Práca nie je zajac, neutečie. Work less, climb more. Parťák pripravený rovnako ako ja. Ideálne nastavenie na lezecký výjazd.

Ako sa blíži termín, počasie sa kazí, všade v okolí do 700 km hlásia pršanie. Ukazuje sa okno na pekné počasie niekde pod Prahou. Fuúúúúú. Hľadám, zisťujem. Pri Vltave, smerom od Prahy do Rakúska, je zopár zaujímavých skaliek. Niektoré sa oplatí navštíviť, iné ani veľmi nie. Tu je zopár tipov.

Velká

Skalné mesto Velká tvorí podľa sprievodcu 19 sektorov s asi 200 cestami. Zaparkuješ v dedinke Velká – pred krčmou, ako inak. Od auta po prúde rieky, ak tam nejaký je – vlastne je to priehrada na Vltave. Prejdeš popri niekoľkých sektoroch s kratšími cestami. Dostaneš sa až k reťaziam a kramliam. K feratke, ktorá vie byť aj vo vode, podľa toho, koľko vody je v priehrade.

22 Sektor Hláska
Sektor Hláska (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Feratkou prídeš asi po 200 m popod iné sektory ku Hláske. K najzaujímavejšiemu sektoru oblasti. Skalné vežičky vyrastajúce z vody majú do 40 metrov. Krásne, vzdušné lezenie, tak trochu tatranské. Určite odporúčam zobrať si nejaký matroš na doistenie. V lete je fajn kúpanie rovno z police, na ktorej istíte.

GPS súradnice: 49.667247, 14.251748 a sprievodca

Roviště

Dalšia oblasť, ktorá stojí za navštevu, je Roviště. Že vraj najoblúbenejšia žulová oblasť na Vltave. Trinásť sektorov s asi 200 cestami, niektoré rovno nad vodou. Pekná športovo odistená oblasť. Cesty až do 10 UIAA, do 30 metrov.

15 Roviště
Roviště (viac fotiek v galérii)

Zaparkuješ oproti kempu, GPS 49.664442, 14.256589, na google mapách je zle zakreslený), ktorý môžeme odporúčať. Na skalky Roviště je to odtiaľ asi 15 minút peši. Vyšliapeš nad skalky a hľadáš chodník dole ku skalám. Je tam aj staré lano na pridržanie, nemôžeš ho minúť.

GPS súradnice sektoru Krutý Rím, kde by som odporúčal začať: 49.660437, 14.256563 a sprievodca

Lomy nad Velkou

V tomto sektore sme sa boli pozrieť, liezť sme ani neskúšali. Je to bývalý kameňolom, tak ako väčšina skaliek pri Vltave. Nachádza sa asi dve minúty od auta do kopca, nad cestou (sprievodca). Pod skalami sa dá aj spať, aj ohník urobiť, ale skaly sa mi veľmi nepáčili.

Spestrením lezeckého tripu može byť nocľah pri vodnej nádrži Kamýk. Uprostred týždňa sme tam boli sami. Každopádne jedlo a pivo v českých hospúdkach majú svoje čaro.

Waxenberg

29 Waxenberg
Waxenberg (viac fotiek v galérii)

Koncom týždňa sa počasie zlepšilo a my sme sa cestou do Totes Gebirge zastavili ešte na podunajskej žule, obzrieť skalky pod zrúcaninami hradu Waxenberg. Hrad aj skalky sú od Dunaja vzdialené asi 15 km vzdušnou čiarou, hádam sa to može radiť k dunajskému regiónu.

Maličká oblasť, niečo na zastávku po ceste, v dosahu asi 10 minút od auta. Pekné, ale pomerne ťažké lezenie, rajbasy, špáry. Krásne výhľady do okolia, Dunaj však nie je v dohľade.

GPS súradnice parkovania 48.477056, 14.191217, GPS súradnice skalky 48.474567, 14.189093, sprievodca


Fotogaléria