Všetky alpské 4000+ za jednu sezónu a s presunmi na bicykli

Pokusov o zdolanie všetkých 4000+ alpských vrcholov v rámci kratšieho obdobia bolo viac, no do roku 2022 to dokázali len štyria horolezci. Piatym sa toto leto stal Holanďan Roeland van Oss.
V Alpách je 82 oficiálnych švortisícoviek, ktoré sú na zozname Medzinárodnej lezeckej a horolezeckej asociáciie UIAA. Pokusov o ich zdolanie v rámci kratšieho obdobia bolo viac, no do roku 2022 to dokázali len štyria horolezci. Piatym sa posledné leto stal Holanďan Roeland van Oss.

Slovinec Miha Valič dokončil projekt 4000+ ako prvý v roku 2007 za 102 dní a výstupy urobil v zimnom období a sólo!!! (zomrel pri zostupe z osemtisícovky Cho oyu, po úspešnom dosiahnutí vrcholu v roku 2008). Prvý bol hlavne preto, lebo predtým oficiálny zoznam vrcholov neexistoval.

Taliani Diego Giovannini a Franco Nicolini dokončili projekt 4000+ v letnom období v roku 2008 za 60 dní. V roku 2015 projekt 4000+ zrealizoval aj švajčiarsky horolezecký rýchlik Ueli Steck. Potreboval na to 62 dní. Faktom je, že ho spomalila smrteľná tragédia jeho holandského spolulezca Martijna Seurena. Ueli Streck zomrel v roku 2017 počas aklimatizácie pred výstupom na Everest.

06 Roeland van Oss Climbing4Climate
(viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

V máji tohto roku sa do zdolania všetkých 4000+ vrcholov v Alpách pustil holandský horský vodca Roeland Van Oss. Potreboval na to 78 dní a medzi horskými skupinami sa presúval len na bicykli. Svoj projekt nazval Climbing4Climate a s cieľom zvýšiť povedomie o zmene klímy a inšpirovať ostatných, aby podnikli individuálne kroky na dosiahnutie zmeny k lepšiemu vývoju klímy na zemeguli.

Ako prvý vrchol si vybral Piz Bernina l. Pri výstupe bol šokovaný ťažkými lezeckými podmienkami – obrovské trhliny, padajúce kamene a náročné skalné výstupy bez snehu v dôsledku relatívne vysokých teplôt. „Leto 2022 nebolo pre takýto projekt ideálne, ale bolo to leto, ktoré, žiaľ, názorne ukázalo, v čom je veľký problém. Bolo extrémne horúce a suché. Mnohé výstupové trasy boli uzavreté pre padajúce kamene a ľad, a to bolo aj dôsledkom nešťastí v horách, ktoré priamo súvisia so zmenou klímy.“

03 Roeland van Oss Climbing4Climate
(viac fotiek v galérii)

Roeland pokračoval vo Valais, kde zlé a nestabilné podmienky s častými búrkami ohrozili jeho plány. Napriek všetkému dokázal za prvých 23 dní zdolať 33 vrcholov. Od 37. do 51. dňa vyliezol všetky veľké štvortisícovky okolo Mont Blancu: Aiguille Verte, Diable Ridge, Grandes Jorasses, štvortisícovky Brouillard a Peuterey Ridge a samotný Mont Blanc.

Potom sa pustil do hôr v okolí Grindelwaldu a Zermattu a projekt zavŕšil výstupom na dva 4000 m vrcholy vo francúzskom pohorí Ecrins 12. augusta 2022. Roeland v rámci projektu najazdil viac ako 1300 kilometrov na bicykli, viac ako 600 kilometrov prešiel pešo a nastúpal vyše 100 tisíc výškových metrov. Neliezol sólo, ale vystriedal viacerých lezeckých a bikových partnerov.

05 Roeland van Oss Climbing4Climate
(viac fotiek v galérii)

„Športový výkon nebol hlavný dôvod, prečo som sa pustil do projektu 4000+. Môžeme veľa hovoriť o klíme, ukazovať prstom na iných, pozerať sa iným smerom… Ale problém klimatických zmien je tu a len MY to môžeme zmeniť, svojím osobným prístupom,“ dodáva Roeland.

Roeland van Oss je jedným z mála holandských lyžiarskych a horských vodcov UIAGM/IFMGA. Okrem vodenia pôsobí ako expedičný horolezec a inšpiratívny rečník. Je magistrom v manažérskych vedách. Väčšinu roka žije v Chamonix (Francúzsko).

Spracované podľa zdrojov UIAA a Rab. Foto Roeland van Oss a Rab. 

Fotogaléria