Weichtaler Trachtenkirtag: Krátky nástup, pevná skala aj hluché pasáže

Kombinácia severozápadnej orientácie steny a údolia Schwarzy, ktoré vytvára chladnejšiu klímu, je kupodivu vhodná aj na horúce letné dni.
Lezecká cesta Weichtaler Trachtenkirtag (7 IUAA) v údolí Höllental nad riekou Schwarza má 230 lezeckých metrov v siedmich dĺžkach. Z toho päť dĺžok je v šiestom alebo vyššom stupni UIAA.

Lokalita

O rakúskej lezeckej mega oblasti Höllental v pohorí Raxalpe sme už písali viackrát. Stále má kapacitu ponúknuť nové zážitky, pohľady a chute. Dnes posúvam info o 230-metrovej horolezeckej ceste Weichtaler Trachtenkirtag (obtiažnosť 7 UIAA), ktorá vedie na stenu Wachthüttelturm s vrcholom vo výške 758 mnm.

Stena Wachthüttelturm sa nachádza v hlavnom údolí Höllental priamo nad asfaltovou cestou a riekou Schwarza. Teda tak sto metrov výškových vyššie. Pri ceste z Gloggnitzu je stena na ľavej strane. Stena nie kompaktná, má viacero hluchých pasáži, ale na zábave to nemusí ubrať nič.

Príprava

Na Bergsteigene (nájdeš tam aj topo) je atraktívnosť lezeckej cesty ohodnotená 4 hviezdami z piatich možných od dvoch hodnotiteľov. V papierovom sprievodcovi má cesta 3 hviezdičky za krásu (maximum sú 4) a 4 skobičky za odistenie (maximum sú 4). Ja by som jej dal 2,5 hviezdy. Pekná cesta, ale zase žiadny lezecký skvost to nie je.

Weichtaler Trachtenkirtag (8) pohľad do údolia
Pohľad zo steny do údolia Schwarzy (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Kombinácia severozápadnej orientácie steny a údolia rieky Schwarza, ktoré vytvára chladnejšiu klímu, je kupodivu vhodná aj na horúce letne dni. Cesta je z roku 2012 a o jej vznik sa pričinil aj Thomas Behm, autor lezeckého sprievodcu po Höllentali aj iných rakúskych oblastiach.

V papierovom sprievodcovi má cesta 11 dĺžok. V online tope majú niektoré dĺžky 45 metrov, v papierovom sú práve tieto dĺžky rozdelené na dve dĺžky. Ak máš chuť a dostatok času, vieš si cestu skombinovať s dvoma dĺžkami (50 m) z cesty SOS Unmensch za 7- UIAA, ktoré sa začínajú na veľkej trávnatej terase po dvoch dĺžkach cesty Weichtaler Trachtenkirtag. Vylezieš, zlaníš a pokračuješ v tretej dĺžke Trachtenkirtagu.

Príjazd

Cestná vzdialenosť z Bratislavy do mestečka Reichenau an der Rax je 170 km a presun autom trvá cca 1:45 h. Z Reichenau pokračuješ smerom do Höllentalu na osadu Kaiserbrunn, proti prúdu horskej riečky Schwarza. Po pravej strane prechádzaš okolo parkoviska pri chate Weichtalhaus. Zbystri pozornosť, keď pred sebou zbadáš tunel, resp. protilavínovú galériu. Najvýhodnejšie parkovisko (GPS poloha) je tesne pred ňou na pravej strane.

Weichtaler Trachtenkirtag (2) správny začiatok cesty
Začiatok cesty, 15 minút od auta (viac fotiek v galérii)

Parkovisko pred galériou však býva skoro vždy zaplnené, miesto je tam pre cca 10 áut. V takom prípade sa za galériou otoč a vráť sa späť k chate Weichtalhaus. Tam, asi 500 metrov od galérie, sa nachádza veľké parkovisko poskytujúce istotu zaparkovania. Odbočka je smerom od Gloggnitzu na pravej strane cesty a je dobre značená.

Od parkoviska Weichtalhaus spôjdeš po krajnici až na parkovisko pred protilavínovou galériou. Priamo oproti nemu sa nachádza turistický smerovník, kde vojdeš do lesa. Pár minút pôjdeš po turistickej značke. Keď sa značka stočí doprava, ty pôjdeš priamo do kopca. Po desiatich minútach uvidíš vľavo začiatok steny. A môžeš začať hľadať začiatok cesty ;)

Lezenie

Prichádzame pod stenu, ktorá vyrastá rovno od chodníka. Na stene je červenou plastovou tabuľkou označená známejšia cesta Via Helma. V ten deň ju liezla druhá dvojica z našej partie, možno tiež napíšu report. Naša cesta začína viac vpravo.

Weichtaler Trachtenkirtag (5) traverz v druhej dlžke
Traverz v druhej dĺžke (viac fotiek v galérii)

S chuťou a nadšením naliezam do domnelého začiatku cesty. Boulder za prvým istením mi vysvetľuje, že to nie je naša prvá dĺžka za 6 UIAA, a tak potupne zliezam spať na chodník. Cesta sa v skutočnosti začína ešte asi ďalších 20 metrov vpravo, už skoro na zlome steny – nevýraznom pilieri (GPS poloha). Teda asi 30 metrov od začiatku Via Helmy.

Parťák ma boxeristicky prefacká, naberiem guráž a naliezam do prvej dĺžky. Potvrdzujem sprievodcom uvádzanú klasu 6 UIAA a teda aj správnosť výberu línie. Prvá dĺžka ide hrebienkom priamo hore, lezecky zaujímavý terén. Druhá dĺžka (4- UIAA) je výrazný traverz doprava, ktorý sa končí v zeleninovom teréne.

Tretia dĺžka (6 UIAA) je parádne vertikálne lezenie na 40 metroch. Nasleduje najťažšia dĺžka za 7 UIAA. Kľúč je boulder o jednom kroku. Nastupuješ do neho zo stojacej pozície, nič strašné, a vieš to vyriešiť aj technicky, ak by došlo k najhoršiemu.

Weichtaler Trachtenkirtag (9) klúčová platňa v 4 dĺžke
Klúčová platňa vo štvrtej dĺžke (viac fotiek v galérii)

Piata dĺžka (4- UIAA) križuje zostupovú cestu. Pri križovaní ciest musíš zostúpiť asi 5 metrov a potom nastúpiť do steny, ktorá sa končí v trávičke nad lesom. Šiesta dĺžka je opäť výborné lezenie za 6+ UIAA. Má 45 metrov a končí sa už na hrebeni. Posledná dĺžka má asi 8 metrov a vylieza na skalku v hrebeni. Môžeš ju bez veľkých výčitiek vynechať.

Tak ako som predpokladal, cesta má pekné aj hluché pasáže. Vyváži to veľmi krátky nástup a dobrá kvalita skaly. Je dobre športovo odistená, netreba mať vlastné istiace pomôcky. Niekoľko slučiek však áno – na štandoch sú vždy dva istiace body, ale nie sú spojené reťazami. Lano odporúčam dvojité 60-metrové. K tomu minimálne 14 expresiek. O nutnosti helmy nediskutujem.

Weichtaler Trachtenkirtag (19) v poslednej dĺžke
V poslednej dĺžke (viac fotiek v galérii)

Zostup

Zostupuje sa od konca cesty doľava, dolu po hrebeni. Zostup je vyšliapaný, schádzajú po ňom lezci zo všetkých ciest v stene Wachthüttelturm. Po 10 minútach prídeš ku križovaniu s piatou dĺžkou lezeckej cesty. Krátke úseky na zostupe sú zaistené aj oceľovým lanom a kramľami. Cestičkou prídeš na začiatok suťoviska, ktorým treba ísť opatrne dole, až k nástupu do steny.

Podľa sprievodcu trvá 15 minút nástup a 30 minút zostup. Celkový čas lezenia (aj s nástupom a zostupom) je podľa sprievodcu 3 hodiny 45 minút. Náš čas dosiahol 5,5 hodiny.

Fotogaléria