Ak chceš odradiť začiatočníka, neber ho na Wildalpe

Po dvoch vlaňajších výletoch na mohutný Göller pokračujem v objavovaní skialpových možností v hornej časti doliny Mürztal. Jej to na rakúske pomery divoká a riedko osídlená oblasť na severozápad od mesta Mürzzuschlag, pre Bratislavčanov dobre dostupná po semmeringskej diaľnici S6.
Po dvoch vlaňajších výletoch na mohutný Göller pokračujem v objavovaní skialpových možností v hornej časti doliny Mürztal. Je to na rakúske pomery divoká a riedko osídlená oblasť na severozápad od mesta Mürzzuschlag, pre Bratislavčanov dobre dostupná po semmeringskej diaľnici S6.

Je krásne sobotné ráno. Šoférujúc dedinami pri rieke Mürz odolávam lákaniu strmých skalnatých masívov Schneealpe na severe a Veitschu na západe. Dnešným cieľom je obľúbený výletný cieľ pohodových skituristov. Túra na Wildalpe (1523 m) je vhodná pre začiatočníkov a tých, ktorí to predchádzajúcu noc prehnali so zábavou. A okrem toho pre každého, kto si namiesto športových výkonov chce užiť voľný deň v ležérnom tempe.

Po príjazde do osady Frein an der Mürz (865 m) zisťujem, že s parkovaním bude problém. Sneh odhrnutý z ciest zúžil možnosti a sme tu dnes beznádejne poslední. Nakoniec sa mi darí zacúvať do zatienej diery medzi snehovými mantinelmi. Pod kolesami čistý ľad a navyše je to do kopca. Ak sem do nášho návratu nezasvieti slnko, budem nasadzovať reťaze…

Údaje trasy podľa Locusu: dĺžka 9 km, celkový čas 3:30 h, vystúpaných 688 m. Trasa na mape a GPX na stiahnutie.

Celá túra vedie po južne orientovanom svahu. Keďže dnes pečie a vôbec nefúka, po úvodnom kilometri cez lúky nad Freinom sme celkom radi,  že vchádzame do lesa. Stopa je perfektne natiahnutá – má ideálny sklon pre prvú stúpaciu oporu. Ideme korytom potoka a neskôr cikcakmi v lese, križujúc niekoľko zvážnic.

Vybrali sme si okružný variant výstupu. Najskôr vystúpame na chrbát, ktorý z Wildalpe vybieha na východ, a po ňom sa dostaneme na vrchol. Priamo hore v smere zjazdovej trasy by to bolo rýchlejšie, ale menej zážitkové. Z holého chrbta sa totiž otvára parádny výhľad na Göller, hory okolo Mariazellu a dominantný Ötscher. Užívame si ho celú takmer pol hodinu, ktorú ešte trvá cesta k vysielačom a vrcholovému krížu schovanému za nimi.

Na vrchole výhľadové orgie pokračujú – Schneeberg, Rax, Schneealpe, Veitsch. V diaľke Hochswab a ďalšie kopce, o ktorých netuším, čo sú zač. Je to jeden z tých dní, kedy sa človeku nechce ísť dole.

Zjazd cez pláne pod vrcholom je do pohody. Tesne nad lesom sa sklon svahu priostrí, ale nie je to viac ako 30 stupňov. Potom nasleduje riedky les, ktorý trochu vyškolí začiatočníka, ale s primeranou dávkou motivácie to určite zvládne každý.

05 Wildalpe výhľad na Goller
Výhľad na Goller z východného chrbta Wildalpe. (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Lyže vyzúvame kúsok od hostinca Freinerhof, v ktorom sa dá aj ubytovať a podávajú tam takú štandardnú rakúsku vidiecku stravu. Kto raz za čas znesie rezeň, nemá sa čoho báť (len keby tie šaláty netopili v octe…).Tentoraz sa nezastavuejeme, ale máme skúsenosť z letného výletu do roklín pod Ötscherom.

Auto sa na odtopenom ľade podarilo vyparkovať bez väčších problémov. Spokojní sa vezieme domov (200-kilometrová cesta z Bratislavy do Freinu trvá cca 2:15 h).

Wildalpe z Freinu je naozaj pohodová lyžiarska túra. Vďaka južnej orientácii, relatívne miernym svahom a riedkemu lesu vhodná do takmer každého počasia, vrátane dní bezprostredne po veľkom snežení. Variant zo severu zo sedla Lahnsattel je ešte o trochu kratší. Ak chceš zvereného začiatočníka odradiť od skialpu, zober ho niekam inam.


Fotogaléria