Začal sa festival Hory a mesto

V stredu 27. marca sa v bratislavskom nákupnom centre Bory Mall a v kine Cinemax Bory začal festival Hory a mesto. Jubilejný 20. ročník festivalu potrvá do nedele 31. marca 2019.
V stredu 27. marca sa v bratislavskom nákupnom centre Bory Mall a v kine Cinemax Bory začal festival Hory a mesto. Jubilejný 20. ročník festivalu potrvá do nedele 31. marca 2019.

„Tommy Caldwell prichádza na festival Hory a mesto znovu po piatich rokoch, tentoraz s prednáškou a vysoko oceňovaným filmom The Dawn Wall. Prelezenie cesty Dawn Wall v strmej stene El Capitana, ktorá je dnes považovaná za najťažšiu skalnú cestu vo veľkej stene na svete, zabralo Tommymu skoro desať rokov plánovania a skúšania, a nakoniec 19 dní v stene v jednom kuse. Návšteva Tommyho v Bratislave na festivale Hory a mesto bude skutočne veľkou udalosťou, na ktorú sa všetci nesmierne tešíme,“ povedal programový riaditeľ Alan Formánek. Premietanie veľkofilmu a Tommyho prezentácia spojená s diskusiou je naplánovaná na záver festivalu v nedeľu 31. marca.

Americký špičkový lezec bol hosťom na Hory a mesto v roku 2014, kedy na tomto preleze ešte len intenzívne pracoval. Po úspešnom zdolaní Dawn Wall v roku 2017 prišiel na festival o tomto veľkom úspechu porozprávať Tommyho spolulezec Kevin Jorgeson. Medzičasom vznikol aj skvelý film amerických tvorcov Petra Mortimera a Josha Lowella.

Holandská jachtárka Laura Dekker sa narodila 20. septembra 1995 na Novom Zélande. V roku 2009 zverejnila svoj plán sólovo oboplávať zemeguľu ako najmladší človek v histórii. Keďže v tom čase mala iba 14 rokov, musel o tom rozhodnúť holandský súd. V júli 2010 dostala oficiálne povolenie a 21. augusta 2010 sa vydala na cestu. Svoju 518-dňovú plavbu absolvovala na 12 metrov dlhej dvojsťažňovej plachetnici, a keď ju ukončila, mala 16 rokov – pristála 21. januára 2012 v Karibiku na ostrove Svätý Martin. Laurina multimediálna prezentácia Ako som v šestnástich oboplávala svet je na programe vo štvrtok 28. marca o 20.00 h.

Dotknúť sa neba – alebo Mára Holeček hosťom 20. ročníka Hory a mesto, taký je názov pútavého rozprávania horolezca, cestovateľa, filmového dokumentaristu, spisovateľa a fotografa Máru Holečka. Jeho prezentácia bude tentoraz o roku dobrodružstiev jedného himalájistu a dobrodruha. Festival Hory a mesto navštívi už po tretíkrát, prezentovať bude v piatok 29. marca o 20:00 h.

Tommy Caldwell DAWN WALL 1
Tommy Caldwell

Dvaja dobdrodruhovia Pavol Barabáš a Peter „Becko“ Ondrejovič začiatkom roka 2018 nakrúcali v pralesoch Amazónie pôvodné indiánske kultúry. Po prechode horskou džungľou si uvedomili, že ak chcú zlaniť najvyšší vodopád sveta Salto Angel, musia rýchlo konať, pokiaľ Venezuela nepadne na kolená. Viac o tom povedia oni sami v rámci prednášky Salto je je kráľ – Zlaňovanie najvyšších vodopádov sveta v sobotu 30. marca o 19:30 h. V rámci tohto „venezuelského“ večera uvidia návštevníci aj Barabášov film TIEŇ JAGUÁRA.

Miška Izakovičová začala liezť pred pár rokmi a už po dvoch rokoch mala za sebou svoju prvú cestu obtiažnosti 8a. Miškin dávny lezecký sen bolo vyliezť na El Capitana. To, čo sa pred ôsmimi rokmi zdalo nedosiahnuteľné, sa pre ňu na jeseň 2018 stalo realitou – so spolulezcom Ivom Šabom vyliezli cestu Freerider na El Capitan v Yosemitoch. Nielen o tomto preleze bude mať Miška prezentáciu nazvanú Moja cesta na veľký kameň v sobotu 30. marca o 19:00 h.

Vo februári 2019 sa splnil sen aj Jožovi Krištoffymu a Ondrovi Húserkovi – vyliezli legendárnu cestu Southeast Ridge 7a/+ C1 WI5 (bývalý Compresor Route) na ešte legendárnejšiu horu Cerro Torre, okolo ktorej je veľa kontroverzných príbehov. O svojom čerstvom počine prídu títo dvaja alpinisti porozprávať v prezentácii s názvom Cerro Torre – sen každého lezca v rámci jedného bloku s Miškou Izakovičovou v sobotu 30. marca o 19:00 h.

Aj festivalovú sekciu Voda budú sprevádzať zaujímaví hostia. Evina Lásko, Tomo Andrássy prídu v piatok 29. marca o 17:00 h porozprávať o pádlovaní na divokých riekach Vysokého a Nízkeho Kaukazu. Prezentácia V krajine červeného kríža bude nielen o prekrásnych a náročných riekach, ale aj o pohostinnosti miestnych obyvateľov. O tom, ako sa skupinka kajakárov z Česka, Slovenska a Južnej Afriky vydala objavovať rieky v okolí jazera Malawi, porozpráva v rámci avizovaného bloku Pavol Andrássy. Prednáška sa volá Kajakom do Malawi.

Sekcia Sneh-Skialp dostane priestor v prvý deň v stredu 27. marca o 19:30 h. Návštevníkov úvodného večera čaká rozprávanie o zážitkoch z najkrajších lyžiarskych túr po slovenských pohoriach v prednáške Mira Peťa s názvom Na lyžiach po Tatrách a Fatrách. Ďalší hosť sekcie Robo Vrlák sa bude venovať Peru – ponúkne prezentácie a krátke videá z lyžovania na vrcholoch v peruánskych Andách.

Spracované podľa tlačovej správy festivalu Hory a mesto.