Zukunftsweiser je intenzívne lezenie od začiatku až do konca

Cesta s obtiažnosťou 7+ sa niekoľkokrát križuje s inými, takže si môžeš vyrobiť variant podľa chuti a aktuálnej formy - osmičkový aj šestkový.
O rakúskom Hohe Wande sme už čo-to popísali a určite ešte aj popíšeme. Z Bratislavy je to najbližšia oblasť s ozaj dlhými cestami. Neviem síce presnú definíciu bigwallu, no hadam by sme niektoré cesty na Hohe Wande mohli takto označiť.

Lezecká cesta Zukunftsweiser (v preklade „tešiť sa na niečo“) vedie stredom najvyššieho sektoru Sonnenuhrwand, priamo pod vysunutou vyhliadkou Skywalk. Má obtiažnosť 7+ UIAA, 6 dĺžok a meria 175 metrov. Jedna dĺžka je v obtiažnosti 7+ UIAA, ostatné v šiestom stupni, prvá dĺžka je za 3+ UIAA.

Príprava

Cesta má v atraktívnosti 3,5 hviezdy z piatich možných. Ja by som dal aj 4 hviezdy. Nejde o samostatnú cestu, okrem vlastných dĺžok je poskladaná výberom úsekov z ciest Detonation Boulvard a Direkte Sonnenuhrwand. V tlačenom sprievodcovi od Thomasa Behma je cesta zakreslená len ako dvojdĺžková v strede steny. V online sprievodcovi je uvedených šesť dĺžok. Liezli sme podľa neho a všetko sedelo.

Zukunftsweiser 1 začiatok nášho variantu vpravo
Začiatok nášho variantu vpravo (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Skoro celý Hohe Wand je juhovýchodne orientovaný a vo väčšine ciest je v lete veľmi veľmi horúco. V prípade dobrej konštelácie (zamračené) sa samozrejme dá liezť aj v lete.

Príjazd a prístup

Hohe Wand je náhorná plošina, obľúbené výletné miesto a zároveň veľká lezecká oblasť s 95 sektormi na juhozápad od Viedne. Najvyšší bod Hohe Wandu leží necelých 1100 m nad morom. Z juhovýchodnej strany ho ohraničuje vyše 5 kilometrov dlhý vápencový masív. Je ho vidno aj z diaľnice Viedeň – Graz po pravej strane.

Cestná vzdialenosť z Bratislavy je cca 130 km. Za hodinku a pol si tam po diaľnici. Bez diaľnice je cesta o 20 minút dlhšia, ale dá sa. Z diaľnice je značená odbočka „Naturpark Hohe Wand“. Pod hlavnú stenu sa dá dostať dvoma spôsobmi. Východiskom je dedina Stollhof.

Zukunftsweiser 2
Susedia (viac fotiek v galérii)

Medzi dedinami Stollhof a Maiersdorf je náhorná plošina Hohe Wandu prístupná po strmej ceste, ktorá je cez víkendy a sviatky spoplatnená (2 € za auto plus vstupné 2,50 € za dospelú osobu). Kúsok za mýtnicou, pri veľkej pravotočivej zákrute, sa na ľavej strane nachádza parkovisko Sonnenuhr Parkplatz (GPS poloha) pre asi 30 áut. Parkovisko leží priamo pod vyhliadkou Skywalk, pod ktorou budeš liezť. Ide o suverénne najkratší prístup k tejto stene.

Druhý možný prístup je z parkoviska nad Stollhofom (GPS poloha). Z hlavnej cesty v dedine, za atypickým kongresovým centrom Greenwell, odbočíš ostro doprava. Do kopca, smerom, kde tušíš masív Hohe Wandu, lebo ho nevidíš. Tesne pred parkoviskom prejdeš cez súkromný pozemok, teda ak máš odvahu. Po odparkovaní budeš musieť cestou k nástupu asi 1,5 km traverzovať popod steny Hohe Wandu.

Tretia možnosť prístupu pod Skywalk je parkovisko nad Maiersdorfom, viď trasu zaznamenanú pri Jarovom lezení pred tromi rokmi.

Zukunftsweiser 7 vymastena komínová piata dlžka
Vymastená komínová piata dĺžka (viac fotiek v galérii)

Lezenie

Ako som už písal, Zukunftsweiser je výberom dĺžok z iných ciest (viď topo na Bergsteigene). My kombinujeme ešte aj úvod, namiesto dĺžok za 3+ a 6+, naliezame do začiatku cesty Detonation Boulevard za 7- a 7+. Cesta začína asi 50 metrov vľavo od Zukunftsweiseru. Trochu sme si museli nastúpať až k stienke širokej asi sedem metrov. Začiatok cesty v jej pravej časti nie je označený, ale jasne čitatelný.

Prvá dĺžka je ťažšia ako sa zdá, od začiatku preverí tvoju lezeckú pripravenosť. Druhá dĺžka sa začína menším previsom s vyšmýkanými dierkami, ktoré len musíš preliezť. Štand je pohodový, tak máš dosť priestoru na pokusy, rovnako ako ja.

V tretej dĺžke sme už v originál ceste Zukunftsweiser, dve dĺžky za 6+ je naozaj krásne lezenie v platniach. Piata dĺžka (spoločná s cestou Detonation Boulvard) je tažký, mierne previslý kút. Aby si sa nenudil/a, tak aj slušne vyškmýkaný, resp. olezený. Delikátne kroky, v mojom prípade na hranici možností. Šiesta dĺžka je príjemný výlez skoro až na vrcholové plató. Ak pôjdeš liezť cez víkend, nevyhneš sa aplauzu turistov.

Lezenie nášho variantu je intenzívne, lezieš od začiatku až po koniec. Osobne by som dal druhej aj piatej dĺžke aj 8- UIAA. Cesta sa niekoľkokrát križuje s inými cestami, takže si môžeš vyrobiť viacero variantov. Pripadne ísť obtiažnosť podľa aktuálnej sily.

Zukunftsweiser 9 posledna šiesta dlžka za odmenu
Posledná šiesta dĺka za odmenu (viac fotiek v galérii)

Cesta je dobre športovo odistená, netreba mať vlastné istiace pomôcky. Lano odporúčujem dvojité 60-metrové. K tomu minimálne 11 expresiek. O nutnosti helmy ani nediskutujem. Kvalita skaly je je dobrá. Štandovacie istenia sú spojené reťazami. Podľa sprievodcu je 15 minút na nástup a 30 minút na zostup a tieto časy aj sedia, i keď závisí na tom, kde parkuješ. Celkový čas lezenia je podľa sprievodcu 3 hodiny, my sme liezli 4,5 hodiny.

Zostup

Zostúpiť z náhornej plošiny sa dá aj naľavo aj napravo od konca cesty, stačí si vybrať. Naľavo pôjdeš dole cez ľahkú ferratu Völlerin-steig (obtiažnosť A). Tento zostup trvá cca pol hodiny. Vpravo pôjdeš ponad skaly, viac-menej po asfaltovej ceste až na parkovisko Sonnenuhr Parkplatz. Trvanie cca 40 minút.

Ak parkuješ na parkovisku č. 2, môžeš zbehnúť dole po feratke Leiterlsteig (obtiažnosť A). Trvanie 40 minút. Samozrejme je možnosť stenou aj zlaniť, no vôbec by som to neodporúčal. Určite sa dolu dostaneš rýchlejšie oboma spomínanými zostupovkami.

Fotogaléria