Trojité áčko nad rakúskym mestom Steyr

Lezecká cesta Triple A nad údolím rieky Enns vedie na vrchol s názvom Schieferstein (1206 m). Má jedenásť lanových dĺžok a celkovú obtiažnosť 7- UIAA.

Lezecká cesta Triple A nad údolím rieky Enns vedie na vrchol s názvom Schieferstein (1206 m). Má jedenásť lanových dĺžok a celkovú obtiažnosť 7- UIAA. Viac ako polovica dĺžok je v šiestom a vyššom stupni obtiažnosti.

Lokalita

Pohorie Oberösterreichische Voralpen (Hornorakúske Predhorie) je velmi členitá horská oblasť ležiaca na území rakúskej spolkovej republiky Horné Rakúsko. Pohorie tvoria menšie kopce a nemá vysokohorský charakter. Najvyšší vrchol pohoria je Hoher Nock s výskou 1963 m.

Príprava

Cesta má na Bergsteigene v atraktívnosti 3 hviezdy z piatich možných. Ja by som dal aj 4 hviezdičky.
Cesta pochádza z roku 2012 a je najdlhšou cestou na Schiefersteine. I keď názov kopca znamená Bridlicový kameň, materiál skaly je vápenec.

Triple A (5) nápis na stene
Učebnicový vápenec, toto sa o bridlicu ani neobtrelo (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Príjazd

Z Bratislavy je do mesta Reichraming niečo cez tri hodiny jazdy autom, skoro 300 kilometrov. Z Bratislavy šoféruješ smerom na Viedeň a potom po diaľnici A1 na Linz, až po zjazd do mesta Steyr. V Reichramingu hľadaj odbočku na parkovisko pri farme Habichler (GPS poloha). Je tu priestor pre 30 áut a parkomat.  Parkovisko je teda platené a nemôže sa tu prespať.

Prichádzame uprostred týždňa a parking máme skoro celý pre seba. Aj nás pekne víta, hmlou. Stenu ani náhodou nevidíme. Kecáme o kvantovej fyzike, o balkánskych vojnách v v rozmedzí 16. až 18. storočia, a prečo pápež v konkláve nie je volený mladší. Po hodinke prichádza vietor a už o chvíľu nám ukazuje stenu v plnej krásne.

Triple A (1) stena z pohľadu od parkoviska
Stena pri pohľade z parkoviska (viac fotiek v galérii)

Nástup

Z parkoviska ideš asi 20 minút po značenom turistickom chodníku. Pri druhom križovaní lesnej cesty pokračuj doprava po tejto lesnej ceste. Na mieste, kde sa lesná cesta otáča o 180 stupňov, pokračuj rovno do lesa vyšľapanou cestičkou. Cestička je sem-tam označená kamennými mužíkmi a dovedie ťa na začiatok lezeckej cesty. Ten je označený menom cesty na plechovom štítku.

Dobre si napozeraj prístup, my sme samozrejme odbočili už na prvom križovaní lesnej cesty. Aj tak sa dá začiatok cesty nájsť, ale je to nepríjemné blúdenie v strmom lese. Na druhej strane sa  aspoň pekne rozcvičíš.

Triple A (3) zlý výber nástupu
Romantická prechádzka po nesprávnom odbočení (viac fotiek v galérii)

Lezenie

Prvá dĺžka za 6 UIAA ťa vyvedie z lesa. Je to položený rajbas, najťažšie miesto je v strede dĺžky a pekne si zalezieš. Druhá dĺžka je traverz (3 UIAA), troška aj v trávach. Tretia dĺžka sa začína položeným sokolíkom za 6 UIAA, krásne lezenie.

Triple A (7) prvá dĺžka
Prvá dĺžka (viac fotiek v galérii)

Štvrtá dĺžka (5 UIAA) je traverz pod papierovo prvý kľúč v ceste. Piata dĺžka (6 UIAA) sa začína do zdanlivo ťažkého previsu (10 metrov). Previs je vyborne odistený, dá sa aj technicky vyliezť. Každopádne v previse sú veľké madlá, takže s prelezením by nemal byť problém. Dĺžka sa končí fixným lanom v rozbitejšom a trávnatom teréne. Na štande pred šiestou dĺžkou ťa čaká sádrový trpaslík ako z predzáhradky (samozrejme je z plastu). Ideálne miesto na doplnenie energie.

Triple A (13) vrholová kniha
Lezecké srandičky (viac fotiek v galérii)

Nasleduje kratšia, traverzová a platňová 20-metrová dĺžka (6 UIAA). Siedma dĺžka je kľúčový traverz za 7- UIAA (viď úvodné foto). Zo začiatku ľahké lezenie po skoro vodorovnej rampe, kľúč je dobre odistený boulder. Ďalšia dĺžka ide po rampe (45 stupňov), kde pôjdeš s nohami na trenie. Ja by som jej dal vyššiu obtiažnosť ako uvádzaných 5 UIAA.

Deviata dĺžka za 6+ ide do malého previsu, kde je ťažšie nájsť správne chyty a stupy. Výdatne si zalezieš. Posledná lezecká dĺžka sa začína asi 5-metrovým traverzom po fixnom lane, potom naberá kolmú a vzdušnú líniu. Posledný štand je na hrane steny. Istíme sa ešte z neho k ďalšiemu štandu (20 metrov v strmej tráve). Odtial je to asi 20 metrov priamo na hrebeň.

Triple A (17) traverz v 8 dĺžke
Traverz v ôsmej dĺžke (viac fotiek v galérii)

Cesta je dobre športovo odistená, netreba mať vlastné istiace pomôcky. Lano odporúčam dvojité 60-metrové. Expresiek si zober viac, aspoň 15. Helma je samozrejmosť. Pribalil by som si aj šlingne na predĺženie istenia a štandovanie.

Obtiažnosť uvedená v tope celkom sedí. Kvalita skaly je nevyvážená, sú tu výborné lezecké pasáže, ale aj trávnaté a lokrové miesta. Štandovacie istenia síce nie sú spojené reťazou, ale vždy sú dve, aj s majlonkou na jednom nite. V ceste sú väčšinou použité nity, no niektoré štandy sú z lepených borhákov.

Podľa sprievodcu je hodina na nástup a hodina na zostup, tieto časy aj sedia. Celkový čas lezenia je podľa sprievodcu 3 hodiny. My sme liezli 4,5 hodiny.

Triple A (24) Schieferstein
Schieferstein (viac fotiek v galérii)

Zostup

Z vrcholu, na ktorom stojí výrazný kríž a sú u neho nekonečné výhľady, pôjdeš späť na parkovisko po turistickom chodníku opačnou stranou, ako si nastupoval k stene. Zostup je v príjemnom teréne.

Fotogaléria