Piolets d’Or – Zlaté cepíny za rok 2023

Vo francúzskom podhorskom meste Briançon sa 14. až 16. novembra uskutoční slávnostné odovzdávanie Piolets d’Or Awards 2023. Ocenené výstupy sú už dnes známe. V tomto roku medzinárodná porota udelila tri zlaté cepíny, jedno špeciálne uznanie a tradičnú cenú za celoživotné…
Vo francúzskom podhorskom meste Briançon sa 14. až 16. novembra uskutoční slávnostné odovzdávanie Piolets d’Or Awards 2023. Ocenené výstupy sú už dnes známe. V tomto roku medzinárodná porota udelila tri zlaté cepíny, jedno špeciálne uznanie a tradičnú cenu za celoživotné dielo.

Kanaďania Alik Berg a Quentin Roberts si prevezmú cenu za prvovýstup na juhovýchodný výbežok vrchola Jirishanca (cca 6094 m) v pohorí Cordillera Huayhuash v juhoamerických Andách. Cesta dostala meno Reino Hongo, meria 1000 m v obtiažnosti M7 AI5+ 90°. Zostúpili východným pilierom a juhovýchodnou stenou.

Za prvovýstup na pakistanský vrchol Pumari Chhish East (cca 6850 m) ocenili trojicu francúzskych horolezcov. Christophe Ogier, Victor Saucède a Jérôme Sullivan svoju cestu nazvali The Crystal Ship  (1600 m, obtiažnosť 6b A2 M7). Rozlúštili ňou jeden z veľkých nevyriešených lezeckých problémov v Pakistane. Cesta vedie v južnej stene a na samotný vrchol vychádza západným hrebeňom. Tou istou cestou aj zlanili späť dolu.

Horolezci Tim Miller a Paul Ramsden zo Spojeného kráľovstva dostali cenu za prvovýstup na nepálsky vrchol Jugal Spire (alias Dorje Lhakpa II, 6563 m). Ich cesta nazvaná The Phantom Line má 1300 metrov a vedie doteraz nevylezenou severnou stenou. Z vrcholu zliezli cez dovtedy nevylezený terén z juhu a zo západu kopca. Jugal Himal je najbližšie vysoké pohorie k hlavnému mestu Nepalu – Káthmandu. Horolezecky je len zriedkavo navštevované.

Špecialne uznanie dostali horolezkyne Caro North (Švajčiarsko), Nadia Royo (Španielsko) a  Capucine Cotteaux (Francúzsko) za prvovýstup s názvom Via Sedna (780 m lezenia, 16 dĺžok, obtiažnosť 7b+ A1) na vrchol Northern Sun Spire (1527 m nm) vo východnom Grónsku.

Výstup zrealizovali v rámci čisto ženského jachtársko-horolezeckého tímu. Posádka plachetnice vyrazila z Francúzska v medzinárodnom zložení kapitánka Marta Guemes (Španielsko), Caroline Dehais, Alix Jaekkel (obe Francúzsko), Maria Sol Massera (Argentína), plus už spomenutá trojica horolezkýň. Strávili šesť týždňov plavbou v zlom počasí, kým sa konečne dostali na pobrežie Grónska. Kvôli oneskorenému príchodu mali na lezenie len 10 dní. Po ďalších štyroch týždňoch cesty a celkovej vzdialenosti 4000 námorných míľ boli späť vo Francúzsku. Cenu dostali aj preto, že ide o reprezentatívny príklad expedície s relatívne nízkym dopadom na životné prostredie a minimálnou uhlíkovou stopou.

Cenu za celoživotné dielo dostane v tomto roku Američan George Lowe narodený 16. augusta 1944. Často je uvádzaný ako jeden z najväčších žijúcich severoamerických alpinistov. Je autorom mnohých prvovýstupov v severoamerických horách Teton Range, kanadských Skalistých horách, Aljaške a v Himalájach. V svojej kariére, ktorá zahŕňa viac ako päť desaťročí lezenia, vynikal vo všetkých formách lezenia. Má v svojom lezeckom denníčku sólo výstup na Dhaulágirí z roku 1990, prvovýstup na východnú stenu Mount Everestu (Kangshung Face) z roku 1983 a výstup na severný hrebeň Latok I (do 200 m od vrcholu).

Úvodné foto © Piotr Drożdż Photography