Cyprus – tip na dostupné predĺženie leta

Zážity a tipy z krátkej dovolenky na Cypre koncom augusta. Deti pri inom mori so starými rodičmi = ideálny priestor na výlet za hranice všedného dňa. Kto nemá rád horúčavy, nech si radšej vyberie iný termín. Napríklad v októbri a…
Zážity a tipy z krátkej dovolenky na Cypre koncom augusta. Deti pri inom mori so starými rodičmi = ideálny priestor na výlet za hranice všedného dňa. Kto nemá rád horúčavy, nech si radšej vyberie iný termín. Napríklad v októbri a čiastočne aj v novembri tam býva celkom fajn.

Trochu histórie a politiky

Cyperská kultúra patrí medzi najstaršie v Stredomorí. Ostrov bol križovatkou medzi Východom a Západom už od začiatku bronzovej doby. Po roku 1400 p.n.l. sa na ňom usídlili mykénski kupci a postupne ho začali osídľovať grécki Achájci, ktorí mu dali meno Kypros. Ostrov bol neskôr súčasťou silných ríš ako egyptskej, perzskej, bol ovládaný Alexandrom Veľkým a neskôr Ptolemaiovcami. Na prelome letopočtov sa stal súčasťou Rímskej ríše.

Od 1887 bol ostrov začlenený do britského impéria. V roku 1960 získal Cyprus nezávislosť, ale podľahol národnostným problémom. Problém medzi gréckou a tureckou časťou trvá dodnes. Od roku 1983 je ostrov oficiálne rozdelený na Cyperskú republiku (grécka časť, člen EÚ) a Severocyperskú tureckú republiku (štát uznaný len Tureckom).

Na hraniciach medzi týmito časťami v dĺžke 180 km je tzv. green zone, v ktorej sú dodnes prítomní vojaci oboch krajín a mierové jednotky OSN vrátane slovenských. Aj tu sa časom zmenšuje napätie, ale vyriešenie konfliktu je v nedohľadne. Turecko stavia do tureckej časti Cypru za nechutne veľa peňazí podmorské potrubie na dopravu vody.

Každopádne je dnes juhozápadná časť ostrova, teda Cyperská republika, moderná a vyspelá krajina so všetkými európskymi vymoženosťami a aj napriek tomu cestovateľsky exotická. Na začiatku 21. storočia patrila medzi daňové raje a dodnes sú tam jedny z najnižších daní v EÚ.

Prudký rozvoj sa odzrkadľuje aj v raste počtu obyvateľstva. V roku 1960 žilo na celom Cypre  pol milióna ľudí. Dnes je to vyše 1,1 milióna, z toho viac ako 300-tisíc v tureckej časti. Veľkú časť prírastku tvoria prisťahovalci, najmä z Ruska.

26 Monastery of St Nicholas
Figy v mačacom kláštore (viac fotiek v galérii)

Praktické info

  • Z Bratislavy lieta do Paphosu na Cypre nízkonákladovka celoročne dvakrát do týždňa. V letnej sezóne pribúdajú ďalšie dva lety týždenne do Larnaky. K tomu spojenia z Viedne či Budapešti. Letenky sa dajú pohodlne nájsť a výhodne kúpiť na Kiwi.com, kde sú prakticky všetky aerolinky.
  • Od roku 2008 je Cyprus v EÚ a platí sa eurami. Platia pravidlá o roamingu v EÚ, takže volania aj dáta sú v pohode.
  • Na Cyprus sa chodí dovolenkovať v podstate počas celého roka. Komu nevyhovujú horúčavy, nech sa vyhne júlu a augustu, kedy sa dajú očakávať teploty vzduchu vysoko nad 30 stopňov a more máva 27 stupňov. Všeobecne sa ako ideálne obdobia na návštevu odporúčajú marec – jún a september – október.
  • V októbri priemerná denná teplota dosahuje 25 ºC, nočná 16 ºC, teplota mora 24 ºC. Ojedinele môže spŕchnuť. V november býva cez deň stále príjemných 21 ºC cez deň, v noci teplota klesá na 12 ºC. More má teplotu 21 ºC. So zrážkami je to podobné ako v októbri.
  • Dobrá večera pre dvoch so všetkým, čo k tomu patrí, bude stáť určite 50 éčiek. Odporúčam skúsiť mezze – spoločenské jedlo zložené z mnohých jednoduchých malých jedál lokálnej kuchyne. Ceny v obchodoch sú cca ako u nás.
22 Limassol Salt lake
Terénny jednolitráčik na soľnom jazere (viac fotiek v galérii)

Afroditine skaly a Kourion Beach

Pristávame tesne po obede v Paphose a preberáme si auto objednané cez Ryanair car hire. Cena asi 25 €/deň za jednolitráčik Kia Picanto. Pre dvoch úplne postačuje. Cyprus je pomerne hornatá krajina a do kopcov som mu dal celkom zabrať, ale nesklamal.

Cestou na ubytko sa zastavujeme pri Afrodite’s Rocks (alebo Petra tou Romiou) – na Cypre must see no. 1. Práve tu sa vraj zrodila z morskej peny bohyňa krásy a lásky Afrodita, v Ríme známa ako Venuša. Nedá sa nespomenúť aj známy Botticelliho obraz Zrodenie Venuše.

Stojíme na viewpointe pred plážou kvôli výhľadom a potom na pláži. Pekné, veľa turistov a predražená reštaurácia. Ale inka nič extra, tak rýchlo preč. Večeru spojenú s kúpaním si dávame na Kourion Beach. Naozaj krásne miesto, kde sa aj kitesurfuje (viď úvodné foto). Priamo na pláži je príjemná reštaurácia. Priľahlé archeologické nálezisko Kourion pre aktuálnych 40 ºC nechávame napospas vytrvalejším turistom.

34 Kourion beach
Kourion Beach (viac fotiek v galérii)

Ubytko sme si objednali v Meleni Cottage Houses. Môžem len odporúčať, teda pokiaľ máš auto. Pareklisia je zaspatá dedinka v kopcoch nad mestom Limassol s pár možnosťami ubytovania a s tromi reštauráciami, ktoré sú vždy večer plné, bez rezervácie môžeš mať problém sa vôbec najesť.

Slané jazero a Lady’s Mile Beach

Ráno ideme na zrúcaninu paláca Kolossi. Peknučké, teplo, rýchlo preč.

Deň plánujeme zakončiť na poloostrove Akrotiri na pláži Lady’s Mile Beach. Cestou odporúčam zastávku na Limassol Salt Lake. Ak máte šťastie, dajú sa na ňom pozorovať plameniaky. My také štastie nemáme, ale aj tak zážitok. Jazero je v lete dosť vyschnuté, resp. hranica vodnej plochy je v lete podstatne ďalej ako v zime. K letnému brehu sa môžeš dostať jednou z viacerých piesočných ciest. Áno, aj zapadnúť sa dá, tak opatrne.

Pri správnom časovom nastavení dovolenky sa dá lyžovať na troch zjazdovkách a ešte v ten istý deň aj kúpať v mori.

Cestou predsa len ešte odbočujeme k ospalému kláštoru – Holy Monastery of St Nicholas of the Cats. Realita potvrdzuje názov, mačiek je tu ako maku. Cestou prechádzame okolo základne kráľovského letectva v Akrotiri. Je to daň za nezávislosť Cypru. Lady’s Mile Beach je určite vhodná na zakončenia dňa.

20 Limassol Salt lake
Limassol Salt Lake (viac fotiek v galérii)

Troodos

Nasledujúci deň ideme do pohoria Troodos, dávame veľmi ľahký trek, resp. prechádzku po Artemis Trail. Trocha sa obávam vysokej teploty, nakoniec je to uplne v pohode. Trail obchádza najvyšší vrch Cypru – Mount Olympos (1951 m). V princípe v rovine, ideál na behanie, aj v lete.

Sme tam skoro sami. Na najvyšší bod sa nedostaneš, je tam vojenská základňa. Pod vrcholom je, čuduj sa svete, lyžiarska zjazdovka. Pri správnom časovom nastavení dovolenky sa dá lyžovať na troch zjazdovkách a ešte v ten istý deň aj kúpať v mori.

Dá sa autom až na pláž, no ja by som to druhýkrát neskúšal, po tom ako nás z piesku vyhrabávala domáca rodinka.

Cestou dole sa zastavujeme na traili k vodopádom Caledonia Waterfall. Celý trail ide lesom, v tieni, vedľa chladného potôčika. Príjemné schladenie, ale aj náznak plnky. Vodopád je v lete vyhľadávaná destinácia. Pohorie Troodos je na zozname UNESCO.

Večer ešte stíhame kúpanie na Governors Beach pár kilometrov za Limassolom. Čierny piesok je v ostrom kontraste k bielym vápencovým skalám.

30 Caledonia
Troodos (viac fotiek v galérii)

Omodos a Lara Beach

Ráno mierime opäť do hôr, do starobylej dedinky Omodos. Je maličká, ale vieš sa tam zabaviť aj na celý deň. Uličky, kláštor, kaviarničky, reštaurácie,samozrejme predražené obchodíky, nie veľa turistov. Trochu zaspatá, ale príjemná atmosféra. Vlastne taká pohodová dovolenková. Mimochodom, kláštorov a kostolov je tu veľmi veľa, a niektoré sú na zozname UNESCO.

Ďalší deň trávime na na západnom pobreží – Lara Beach South, kde sú hniezda korytnačiek. Nádherná prírodná piesková pláž v tvare podkovy. Pokoj a ticho v prírodnej rezervácii. Žiadne bary, žiadne lehátka či slnečníky, iba príroda.

03 Omodos
Omodos (viac fotiek v galérii)

Prístupová cesta je prašná, kamenistá a deravá, ale prešli sme veľmi pomaly aj s Picantom. Parkovanie v zákutiach pri prašnej ceste, potom peši pár sto metrov. Dá sa autom až na pláž, no ja by som to druhýkrát neskúšal, po tom ako nás z piesku vyhrabávala domáca rodinka.

Poslednú noc spíme už v Paphose, máme skorý ranný odlet na rodnú hruď.


Fotogaléria