Oplatí sa kúpiť jazdený ebike z Nemecka?

Skúsenosť s nákupom zánovného elektrobicykla z Nemecka. Podľa popisu stav "ako nový" a najazdených 600 kilometrov.
Je to tak, z Nemecka sa už nevozia len autá, ale aj bicykle. Dôvody sú v podstate rovnaké: každý by chcel lepší stroj než na aký mu stačí rozpočet pri kúpe nového. A ponuka na domácom trhu „jazdeniek“ je veľmi obmedzená.

Začiatkom roka, hneď po skončení sviatočných týždňov, som začal intenzívne riešiť objednávku na zaobstaranie prvého elektrického bicykla do našej domácnosti. Hovoril som si, že január by mohol byť dobrý čas na nákup – keďže už pominul predvianočný ošiaľ a volanie prvých pekných bicyklových dní je ešte ďaleko.

Po konzultácii s objednávateľkou („chcem s tebou chodiť aj do kopcov bez toho, aby som druhý deň bola úplne odpísaná“) som usúdil, že hľadaný produkt je hardtail MTB s pohodlnou geometriou. A veľkou batériou, aby neboli stresy, že sa v závere výletu vybije. Výbava taká, aby som nemal nadmerné starosti so servisom a občas mohol biku aj sám trochu naložiť na náročných horských trasách.

Nebol som mentálne nastavený zaplatiť viac ako tri tisícky eur. A zároveň som vylúčil najlacnejšie možnosti typu Decathlon a Mountfield. Takže ostávali iba nižšie špecifikácie renomovaných značiek. Alebo niečo už trochu ojazdené.

Začalo sa pátranie v online priestore po človeku, ktorý sa chce zbaviť zánovného bicykla vyhovujúcich parametrov. Rýchlo som zistil, že na Slovensku je ponuka veľmi obmedzená. Zato v Nemecku som objavil živý trh s bicyklami pochádzajúcimi z krátkodobých prenájmov. A po krátkom pátraní našiel ebike, ktorý úplne vyhovoval stanoveným požiadavkám. Za Mondraker Prime 29, modelový rok 2021, s necelými 600 najazdenými kilometrami predajca pýtal 2520 €. Ak by som taký chcel nový, aktuálne by som zaň musel zaplatiť okolo 4000 €.

Modraker Prime 29 na Rebike s tienom

V Nemecku si ľudia bežne berú bicykel do prenájmu na tri mesiace, pol roka či rok. Potom si ho buď odkúpia alebo vezmú iný model do ďalšieho prenájmu. V závislosti od dĺžky prenájmu ich to stojí od štyroch do desiatich percent z ceny bicykla mesačne. V cene je poistenie aj servis. Teda niečo ako operatívny lízing na auto, úplne bez starostí. Ak si zákazník prenajatý bicykel po uplynutí zmluvného obdobia neodkúpi, dostáva sa na trh.

Pôsobí tam množstvo firiem zaoberajúcich sa refurbishmentom a predajom takýchto bicyklov. Niekedy sú to priamo spoločnosti, ktoré ponúkajú onen krátkodobý prenájom. Ja som po krátkom pátraní narazil na mníchovského predajcu Rebike.com. Má stovky hodnotení na Trustedshops.de a web s kvalitnými informáciami. Zavážila tiež prijateľná cena dodania do Rakúska (40 €). Posledné pochybnosti vymazala dvojročná záruka na motor a batériu. Dočasne som zvýšil limit na kreditke, objednal a zaplatil.

Ešte predtým som musel zohnať súhlas od kamoša s adresou v rakúskej prihraničnej dedine. Každý, kto žije v Bratislave a okolí, určite niekoho takého pozná. Ak nemáš v Rakúsku, Nemecku alebo Švajčiarsku nikoho, ku komu si bicykel dáš poslať, budeš musieť nakúpiť inde. Rebike totiž neposiela do iných krajín ani na adresy „paket station“, v ktorých by sa dala zásielka vyzdvihnúť. Komunikoval som s jedným menším predajcom z Drážďan, ktorý bol ochotný poslať podobný bicykel aj na Slovensko, ale nakoniec som uprednostnil výhodnejšiu ponuku od Rebike.com.

Jazdenie na ebiku je nebezpečne návykové. Škoda len toho pocitu hanby, keď ma na singláči jazdci bez motora púšťajú dopredu.

Bicykel dorazil v rámci sľubovaného limitu 5 pracovných dní. Zabalený do obrovskej krabice, ktorú som musel na mieste zrušiť, aby sa náklad zmestil do relatívne veľkého auta. Doma stačilo narovnať rajdy a namontovať pedále. Dokonca aj potrebné náradie bolo priložené a batéria nabitá.

Stav bicykla presne zodpovedal tomu, čo mi bolo sľúbené pred kúpou na webe. Priznané škrabančeky na ráme som musel dosť dlho hľadať. Bicykel bol dôkladne vyčistený, mal nové gripy (celkom kvalitné) a brzdové doštičky (šunt, po prvých jazdách som vyhodil). Rebike vraj vymenil aj nabíjačku (možno ju nájomca neodovzdal, iný dôvod si ťažko viem predstaviť). Namerané opotrebenie reťaze sedí na uvedené kilometre. Celkový stav bicykla má naozaj veľmi blízko k novému. Nemám dôvod neveriť tvrdeniu, že bol pred predajom profesionálne skontrolovaný, vrátane diagnostiky motora a batérie.

Na Mondrakeri sme zatiaľ odjazdili necelých sto kilometrov, takže na dôkladné hodnotenie je priskoro. Možno napíšem samostatnú recenziu. Zatiaľ len toľko, že bzučanie motora je úplne v pohode (Bosch motory s tým vraj mávajú problém) a všetky dôležité veci fungujú na sto percent. Okrem nekvalitných brzdových doštičiek som ešte riešil príliš dotiahnuté ložiská pedálov. To je asi tak všetko, čo bicyklu môžem vyčítať.

Ešte k spomenutej dvojročnej záruke poskytovanej predajcom na motor a batériu. Jasné, že má nejaké obmedzenia. Napríklad s reklamáciou príliš hlučného motora by som asi nepochodil:

  • Záruka sa poskytuje len spotrebiteľovi. Ak kupuješ bicykel na firmu, záruku nedostaneš.
  • Záruka je neprenosná na ďalšie osoby (napríklad v prípade ďalšieho predaja).
  • Záruka sa poskytuje sa na funkčnosť batérie a motora predávaného ebiku po dobu dvoch rokov od dodania. Funkčnosť znamená, že nesmie dôjsť k úplnému výpadku funkčnosti.
  • Záruka sa nevzťahuje na závadu, ktorá vznikla neodbornou manipuláciou, nesprávnym používaním elektrobicykla, neodbornými opravami, nesprávnym skladovaním, následkami nehôd alebo nedostatočnou údržbou či starostlivosťou.
  • Ak zákazník vráti bicykel s poruchou, Rebike vykoná kontrolu motora alebo batérie. Firma je oprávnená podľa vlastného uváženia buď vykonať opravu alebo vrátiť kúpnu cenu. V takom prípade Rebike preplatí používateľovi aj primerané náklady na dopravu.

Každopádne je takáto záruka lepšia ako žiadna. Po spočítaní plusov a mínusov môžem s kľudným svedomím môžem povedať, že nákup ojazdeného elektrobicykla z Nemecka sa mi vyplatil. Nechcem na túto cestu nikoho presviedčať, len ponúkam svoju skúsenosť. Zatiaľ je pozitívna. A mimochodom, jazdenie na ebiku je nebezpečne návykové. Škoda len toho pocitu hanby, keď ma na singláči jazdci bez motora púšťajú dopredu :(