Čo mi priniesol prechod na veľké kolesá, prevody 1×12 a karbón

Po deviatich rokoch brúsenia lesných cestičiek na starom dobrom hliníkovom hardtaili vo mne začal rásť pocit, že si zaslúžim nový bicykel. Poznáš to - keď na výjazde za celý deň nestretneš nikoho na porovnateľne starej herke, začneš sa cítiť nekompletne.
Po deviatich rokoch brúsenia lesných cestičiek na starom dobrom hliníkovom hardtaili Giant Talon 0 ročníka 2009 vo mne začal rásť pocit, že si zaslúžim nový bicykel. Niežeby 26-palcové kolesá či poslabšia vidlica nejako výrazne obmedzovali moje skromné športové ambície. Ale poznáš to – keď na výjazde za celý deň nestretneš nikoho na porovnateľne starej herke, začneš sa cítiť nekompletne.

V zime som sa začal obzerať po nejakej zaujímavej ponuke na karbónový hardtail na 29-palcových kolesách. Prečo nie full? Najmä z dôvodu, že som chcel niečo s hmotnosťou začínajúcou sa číslom 11. Celopéro v tejto hmotnostnej kategórii by už výrazne prekročilo rozpočet.

Keď sa na to pozriem s chladnou hlavou, odpruženie zadnej stavby by som využil na menej ako desiatich percentách mojich kilometrov. Jazdím najmä v Malých Karpatoch a hoci si pravidelne a rád strihnem Cerovú dráhu, skoky na nej obchádzam. Nebrzdím tam premávku a to mi úplne stačí. Viac ako adrenalín v zjazdoch ma zaujímajú technické singletracky alebo XC okruhy s rýchlostným priemerom ako na asfalte.

Model Blizz CRB 70-29 od českej značky Rock Machine má úradnícky znejúci názov a jeho tvarovo pekný rám niekto pokazil zúfalou grafikou. No jeho charakter mi sadol ako… veď vieš čo a na čo. Ide najmä o geometriu rámu, ktorá je hybridom medzi uvoľnenou (trailovou) a športovou (XC). Okrem mierne položeného hlavového uhlu to znamená vzpriamenejší, kratší posed než aký je obvyklý u maratóncov. A to mi vyhovuje.

Zaujímavý aerodynamický tvar spodnej časti rámu
Zaujímavý „aerodynamický“ tvar spodnej časti rámu

Bicykel je dostatočne rýchly v stúpaniach, prekvapujúco pohodlný na rovinkách a relatívne zábavný v zjazdoch. Samozrejme, ani v jednej z týchto disciplín nedosahuje kvality špeciálov. No v súčte je to vydarený kompromis pre amatérskeho jazdca, ktorý nechce mať barák plný jednoúčelových bicyklov a mínus na účte. Hmotnosť vo veľkosti L bez pedálov je podľa iných testov 11,6 kg. Ja som bicykel nevážil. Subjektívne je napriek väčším kolesám o vyše kilo ľahší ako môj starý.

Na bicykel s katalógovou cenovkou 2000 € (v zimnom výpredaji som zaplatil o pár stovák menej) má Blizz CRB 70-29 slušnú výbavu najmä čo sa týka pohonu. SRAM GX Eagle 1×12 sa v tejto cenovej kategórii bežne nevidí. Škoda, že v modelovom ročníku 2019 Rock Machine upustil od kazety GX s rozsahom 10-50 zubov a začal montovať kazetu NX, ktorá má trochu horší rozsah smerom do rýchla (11-50 zubov) a váži o 160 g viac. Na druhej strane stojí okolo 80 €, čo je polovica z ceny GX, a dlhšie vydrží. Dedukujem z faktu, že SRAM ju ako jedinú z radu Eagle označuje za vhodnú pre e-bajky.

Vidlica Rock Shox Reba RL so zdvihom 120 mm je v porovnaní s mojou starou Rock Shox Tora 100 mm výrazný posun vpred. Vedel by som sa zaobísť bez diaľkového uzamykania na riadidlách. Ráfky kolies sú pripravené na bezdušový systém, no ja zatiaľ ostávam verný dušiam. Minimálne do zjazdenia plášťov z prvomontáže, ktoré sú konštruované viac na rýchlosť ako odolnosť a na bezdušáky sa vraj veľmi nehodia.

Update: Plášte WTB som zodral za 1,5 sezóny, o prechode na bezdušový systém píšem v novšom článku.

Moje dojmy a postrehy po prvých stovkách kilometrov:

Pozitívne

 • Prudko návykový pohon 1×12. Skokového upgradu z 3×9 na 1×12 som sa obával, no v praxi som sa s novou situáciou zžil rýchlo. Na 3×9 sa mi aj po rokoch jazdenia stáva, že zle zaradím. Na novom bicykli nehrozí. Odpadá tiež bežná potreba korigovať príliš veľký skok po zmene prevodu vpredu preradením aj vzadu. Rozsah prevodov je pri použití 34-zubového prevodníka vpredu a kazety 11-50 vzadu úplne dostatočný pre akékoľvek stúpanie. Najväčší pastorok radím len výnimočne.
 • Ostré a jednoznačné radenie. GX Eagle je veľký progres v porovnaní s mojim starým radením Deore. Ale ani tento zázrak techniky nie je bezúdržbový, viac nižšie.
 • Brzdenie jedným prstom. Brzdy Shimano BR-M6000 sú iba stredná trieda zo sady Deore, no umožňujú jednoprstové ovládanie aj pri intenzívnom brzdení z veľkej rýchlosti. A to je veľmi fajn. Výhodou oproti výkonnejším modelom je spoľahlivosť a lacné doštičky.
 • Rýchlosť na rovinkách. Na šotolinových lesných cestách to na 29-palcových kolesách o poznanie lepšie odsýpa. Ale aby neboli prehnané očakávania, ide o rozdiel 5 – 10 percent.
 • Vyšší level zábavy, rýchlosti aj istoty v zjazdoch. Tuhý rám, väčšie kolesá, lepšia vidlica, výkonnejšie brzdy, jemne trailovo orientovaná geometria. Jasné, že môj starý bike sa v tomto smere nechytá.
 • Pohodlie aj pri dlhej jazde, napriek tuhému rámu. Pripisujem to vydarenej geometrii a tomu, že v prípade tohto konkrétneho rámu je veľkosť L (19″) ideálna na mojich 180 cm výšky a skôr dlhonohú postavu. Konfigurátor na stránke výrobcu mi pritom dáva na výber medzi L a XL.
Trochu romantiky
Trochu romantiky

Neutrálne

 • Plášte WTB Nine Line Race DNA 29×2,25 sú presne také ako napovedá pohľad na ich hustý dezén. Výborné na tvrdom podklade, v blate a prachu veľmi skoro narazia na svoje limity.
 • Sedlo z prvomontáže je veľmi podobné tomu, na ktorom som jazdil doteraz. Takže môj zadok necíti žiadny pokrok ani problém.
 • Riadidlá široké 760 m som po obrúsení kôry z niekoľkých stromov zrezal na každom konci o centimeter. Takže teraz majú 740 mm. Napriek tomu si ešte stále zvykám na ich šírku – nielen pri manévrovaní v stiesnených  priestoroch, ale aj čo sa týka pozície tela na bicykli. Ale v zjazdoch sú široké rajdy paráda.
 • Gripy by pocitovo mohli byť trochu mäkšie. Ten pocit však nie je taký silný, aby som ich menil.
 • Radenie treba dolaďovať. Ani pohon zvučného mena Eagle nie je bezúdržbový. Najskôr mi pri pokusoch o zaradenie najľahšieho prevodu začala padať reťaz z najväčšeho kolieska kazety do výpletu kolesa. Bolo treba doladiť horný doraz prehadzovačky. Neskôr sa na jednom konkrétnom pastorku kazety začalo ozývať jemné cvakanie, akoby tam reťaz nesedela ideálne, a doladenie napnutia radiaceho lanka nepomáhalo. Kúpil som si originálnu SRAM plastovú šablónu (cca 5 €) na správne nastavenie vzdialenosti hornej kladky prehadzovačky od spodného pastorku kazety, keďže som sa na viacerých miestach dočítal, že je to nutnosť. A naozaj to pomohlo. Radenie je citlivé na postupné predlžovanie lanka. Nastavovaciu objímku treba jemne dotiahnuť po každých asi 500 km jazdy.
V takýchto podmienkach sa dezén plášťov z prvomontáže nechytá
V takýchto podmienkach (jarné jazdenie cez staré lavíny vo Veľkej Fatre) sa dezén plášťov z prvomontáže nechytá

Negatívne

 • Malý progres v stúpaniach. Po prvých jazdách na obľúbených trasách prišlo sklamanie. Strava segmenty neukázali žiadne časové zisky v stúpaniach. Až na štvrtý-piaty raz sa mi podarilo prekonať zopár minuloročných osobných rekordov. Aj to len o sekundy. OK, na začiatku sezóny som bol nerozjazdený, nezvyknutý na nový bicykel… No očakával som, že investícia do karbónového bicykla prinesie vyššie dividendy.
 • Horšia obratnosť. Na technických singláčoch je bajk s 29-palcovými kolesami nemotorný. Pri prvom prejazde Cerovou dráhou som mal niekoľko nedobrovoľných dotykov nohy so zemou, čo sa mi predtým nestávalo. Postupne som techniku jazdy na novom bicykli zlepšil, no hendikep v obratnosti tam určite je.
 • Chýba ťažší prevod. Isté obmedzenie cítim pri najťažšom prevode – občas by som v miernych klesaniach rád išiel rýchlejšie, no nedá sa – krútim naprázdno. Vtedy si len poviem „nie si na pretekoch“ a nehrotím to :) Najmenšie 10-zubové koliesko z kazety GX by sa mi však hodilo. Isté je, že často montovaný 32-zubový prevodník by som v kombinácii s kazetou 11-50 nechcel. Vtedy by mi už ťažší prevod chýbal citeľne.
 • Drahé náhradné diely. Kým 35-eurové kazety som bral ako spotrebný materiál, zo 160-eurovej cenovky GX Eagle sa mi zatmelo pred očami. Potom som so sklamaním aj úľavou zistil, že môj kus má namontovanú lacnejšiu kazetu NX. Ale aj 80 € je na môj vkus dosť. Prevodník GX Eagle s kľukami stojí niečo vyše 100 €, pričom jednoprevodník sa určite opotrebúva rýchlejšie ako 3- alebo 2-prevodník. Určite budem pohon pravidelne čistiť, dôkladne mazať a dám si pozor na opotrebenie reťaze (tá stojí okolo 20 €). Možno budem podľa rád skúsených maratóncov točiť viacero reťazí, aby som dosiahol ich rovnomerné opotrebovanie voči ozubeniam.
 • Neskladnosť. Zistil som, že bicykel s 29-palcovými kolesami sa nedá len tak voziť v kufri bežného kombíka nižšej strednej triedy. S 26-kou som to robil bežne, sklopil sedadlá a naložil bez demontáže predného kolesa. S novým bicyklom nemysliteľné. Možno by museli ísť dole obe kolesá. Až tam som sa nedostal, pretože po prvom pokuse prepchať bicykel so širokými riadidlami cez malý otvor kufra som radšej namontoval nosič na strechu. Mimochodom, strešný nosič Thule ProRide s upínacím „zobákom“ ovládaným zdola spoľahlivo zvládne aj takýto extrémne široký karbónový rám bez jeho poškodenia. Problém s veľkosťou bicykla môže mať aj človek, ktorý je nútený voziť ho v malom výťahu.

Všetko vyššie uvedené je myslené relatívne v porovnaní s mojím starým 26-palcovým hliníkovým hardtailom z roku 2009. Nie som z tých, čo menia stroj každú sezónu a obchádzajú všetky testovacie akcie, preto s ničím iným porovnávať neviem. Ak si podobne ako aj zaspal/a vývoj a až teraz rozmýšľaš o upgrade na novšie technológie, možno ti tieto postrehy trochu pomôžu. Väčšina z nich bude platiť nielen pre Rock Machine Blizz CRB 70-29, ale pre akýkoľvek karbónový hardtail s 29-palcovými kolesami.