Medové týždne s cyklotrenažérom (Recenzia)

Koncom jesene moja frustrácia vyplývajúca z problémov s kĺbmi a blbého počasia vyvrcholila objednávkou cyklotrenažéra. Keď už nič iné nemôžem robiť, budem aspoň krútiť pedálmi a naberať formu na budúcu cyklosezónu, povedal som si.
Koncom jesene moja frustrácia vyplývajúca z problémov s kĺbmi a blbého počasia vyvrcholila objednávkou cyklotrenažéra. Keď už nič iné nemôžem robiť, budem aspoň krútiť pedálmi a naberať formu na budúcu cyklosezónu, povedal som si. Ak si podobne ako ja v týchto veciach totálny amatér, prečítaj si moje skúsenosti a možno zistíš, že viac ako trenažér sa ti oplatí permanentka do fitka.

V obave, že ako zarytý odporca akéhokoľvek indoor cvičenia nevydržím na bežnom trenažéri šliapať viac ako 15 minút, som si objednal trenažér interaktívny. Mal som na to dobrý dôvod, keďže predchádzajúci vzťah s podobným zariadením trval len pár týždňov. Išlo o stacionárny bicykel. Doma nevydržal ani o deň viac ako bolo treba na rehabilitačné cvičenia po operácii kolena a išiel si hľadať nového partnera na Bazoši.

Začnem základnými informáciami, v ktorých som si po nápade kúpiť trenažér sám musel urobiť jasno. Cyklistický trenažér sa od stacionárneho (prípadne spinningového) bicykla odlišuje najmä tým, že pri jeho používaní šliapeš do pedálov svojho bežného bicykla. Cestného, krosového alebo horského. Bicykel upevníš do trenažéra, ktorý zabezpečí jeho stabilnú polohu a zároveň vyvinie odpor v snahe nasimulovať jazdu v reálnom svete.

Typy trenažérov

Pri najbežnejších trenažéroch sa energia prenáša odvaľovaním zadného kolesa o valec odporovej jednotky. Drahšie modely majú vlastnú kazetu, na ktorú sa nasadí reťaz bicykla. Okrem toho existujú sústavy valcov, na ktoré sa bicykel postaví tak ako je a pri simulovanej jazde treba udržiavať rovnováhu. Ďalej sa trenažéry rozdeľujú podľa toho, aké poskytujú možnosti ovládania a práce s dátami:

 • Základný dumb trenažér umožňuje jazdcovi meniť úroveň odporu, zvyčajne lankovým diaľkovým ovládaním. Nič viac.
 • Smart trenažér sám mení úroveň odporu podľa kadencie šliapania – čím vyššia frekvencia, tým nižší odpor. Takže nie je potrebné preraďovať na bicykli. Niektoré smart trenažéry vedia  snímať dáta o jazde (watty, otáčky, prepočítaná rýchlosť) a vysielajú ich cez protokol Bluetooth alebo ANT+ do externej aplikácie, ktorá z nich vypočíta rôzne viac aj menej užitočné veci.
 • Interaktívny trenažér dokáže všetko, čo dva predchádzajúce, a navyše dokáže dáta aj prijímať. Ak mu aplikácia prikáže zvýšiť alebo znížiť odpor, bez reptania to urobí. Čiastočne sa tak dá automaticky simulovať jazda po reálnych tratiach, a to dokonca synchronizovane s videoprojekciou či nejakou animáciou. Zložité intervalové tréningy sú úplná hračka. Aplikácie vedia pracovať s dátami z ďalších snímačov (najmä merač tepovej frekvencie) a navrhnúť pre jazdca personalizované tréningové plány.

Moja predstava, ako sa v teple domova virtuálne preháňam po slávnych horských etapách Tour de France, bola lákavá a… naivná. V realite sa to po pár pokusoch skončilo tak, že si pred interaktívny trenažér staviam notebook alebo tablet a púšťam si na ňom Netflix. Pozerať sa na obrazovku s ubiehajúcou krajinou totiž nie je mimoriadne zábavné, ak chýbajú ďalšie faktory – najmä adrenalín z rýchlosti a hrozby pádu. Navyše kvalitné videá do aplikácií pre trenažér sú drahé. Bezplatné amatérske videá zase nestoja za nič.

Kokpit pilota
Kokpit pilota
banner 800x1200

Existujú aj aplikácie, ktoré sa snažia jazdca vtiahnuť do virtuálnej reality, v ktorej môže ako avatar trénovať či pretekať s inými ľuďmi. Napríklad Zwift. Starého psa už novým kúskom nenaučíš a to isté platí o človeku, ktorý si poslednú hru z počítača odinštaloval niekedy okolo roku 2000. Ani v mobile som nikdy žiadnu hru nemal, takže nezáujem.

Radšej čítaj anglický návod

Po dôkladnom prieskume trhu a čítaní recenzií som si vybral trenažér Elite Qubo Digital Smart B+. V podstate je to najlacnejší interaktívny trenažér aký sa dá zohnať. Užil som si s ním zábavu hneď od začiatku. Jeho výrobca, talianska firma Elite, síce patrí v trenažéroch medzi celosvetovo etablované mená, ale konštrukcia toho konkrétneho modelu sa ukázala byť, ehm, dosť lajdácka.

Odporovú jednotku si musí zákazník sám pripevniť k rámu dvomi skrutkami. Matky sú len chabo fixované v plastovom tele odporovej jednotky. Oceľ v plaste, to sa nemôže skončiť dobre. Samozrejme, že som to pri úvodnej montáži urval.

Elite Qubo Digital Smart B (foto: Elite)
Elite Qubo Digital Smart B+ (foto: Elite)

Čo už, za chyby sa platí, hovorím si a píšem predajcovi, že potrebujem náhradný diel. Predpokladajúc, že ten kus blbého plastu nemôže stáť viac ako 20 éčiek. Zlatý voči. Jedine celá odporová jednotka za 165 €, čo je vyše 60 percent ceny celého trenažéra. Túto informáciu mi potvrdzujú aj ľudia od výrobcu. Tak to teda nie, hovorím si a podávam reklamáciu.

Dovozca ju neuznáva, vraj som prekročil maximálny uťahovací moment 2 Nm. Pýtam sa, kde sa o tom v návode píše, lebo ten som pred montážou poctivo preštudoval. Reklamáciu nakoniec uznávajú, uťahovací moment bol spomenutý len v anglickej verzii. Niekedy stačí nevzdať sa pri prvej prekážke. Inak predajca (Mtbiker) sa snažil hájiť moje záujmy ako svojho zákazníka v spore s dovozcom, komunikoval promptne a profesionálne. S dôverou tam nakúpim znova.

Nevyhnutné doplnky

Kúpou interaktívneho trenažéra sa výdavky nekončia. Ak už tieto veci doma nemáš, budeš potrebovať:

 • Merač tepovej frekvencie (typicky hrudný pás) komunikujúci cez ANT+ alebo Bluetooth, najlepšie cez oboje.
 • Tlmaciu podložku (karimatku) pod trenažér a podložku pod predné koleso. Prvá utlmí sťažnosti susedov v bytovke, druhá zabráni neželaným pohybom predného kolesa a vyrovná pozíciu bicykla, ktorý bude mať po upevnení do trenažéra mierne zdvihnuté zadné koleso.
 • Izbový ventilátor. Bez neho sa utopíš vo vlastnom pote.
 • Ak máš drahý bicykel, tak aj kryt na hornú rámovú rúru. Pot na ňu bude kvapkať aj napriek ventilátoru a čelenke.
 • Špeciálny indoor plášť bez dezénu. Stačí jeden, na prednom kolese môžeš nechať pôvodný (nesmej sa, na jednom nemeckom fóre som narazil na otázku chlapíka, ktorý v tom vôbec nemal jasno). Dôležitá je aj šírka – žiletkový cestný plášť nie je ideálny. Výrobca trenažéra odporúča šírku 23 mm a upozorňuje, že úzky plášť môže trvalo poškodiť elastogélový valec.
 • Aplikáciu na ovládanie trenažéra. Bez nej je to iba kus železa. Výrobca síce ponúka svoju aplikáciu na prvý rok zadarmo a potom za 20 €/rok (resp. s obmedzenou funkcionalitou bezplatne), ale aplikácia My E-Training je strašný šunt. Priemerné hodnotenie 2,8 na Google Play je ešte láskavé. Alternatívu tvoria skutočné tréningové aplikácie Zwift, Trainer Road, Kinomap, SufferFest, Rouvy, Bikevo, VirtuGo alebo Road Grand Tour.

Za trenažér, dve podložky a špeciálny plášť som spolu zaplatil 337 €, z toho trenažér stál 270 €. Ďalších necelých 40 € som utratil za merač tepu. Ide o jeden z tých lacnejších – Sigma R1 Duo – a zatiaľ nemám problém. Ventilátor ma vyšiel na 25 €. Čiže spolu cca 400 éčiek. Z aplikácií som si vybral Trainer Road za 15 USD/mesiac. Robí to, čo sľubuje, aj online support funguje. Páčia sa mi textové tipy vyskakujúce na displeji pri tréningu, trochu sa vďaka nim vzdelávam. Kto však nerozumie inak ako po slovensky, bude to mať s používaním tejto aj iných aplikácií ťažké.

Trenažérový plášť so šírkou 1,75 palca
Trenažérový plášť so šírkou 1,75 palca

Keď sa mi konečne podarilo vybaviť reklamáciu, zmontovať nový trenažér, umiestniť ho na vhodné miesto v byte a nainštalovať aplikáciu, vytiahol som z pivnice svoj starý horský bicykel. Desať rokov odpočíval ako záložný, teraz dostal šancu trochu si na dôchodku užiť. Trenažér je kompatibilný s kolesami od 26 do 29 palcov.

Nahodil som hladký plášť, nafúkal ho na predpísaný (vysoký) tlak, premazal pohon a začal krútiť pedálmi. Zadnú brzdu som pre istotu odpojil. Nechcené zabrzdenie by mohlo narobiť šarapatu. Rohy som s cieľom dosiahnuť viac „cestnú“ pozíciu presunul z koncov riadidiel bližšie ku stredu.

Život s trenažérom

Chvíľu trvalo, kým sa mi podarilo rozchodiť prepojenie trenažéra s aplikáciou My E-Training a aplikácie s pulzákom. Pred ďalším tréningom som to musel absolovať znova. Spoľahlivý návod nikde nenájdeš, jediná možnosť je pokus/omyl. Prepínať medzi Bluettoth a ANT+ pripojením, reštartovať aplikáciu či trenažér. Fakt otravné. K tomu nespočetné bugy v aplikácii. Keď som asi dvestý raz označoval checkbox „Don’t show this message anymore“ pri otravných tipoch na používanie, došli mi nervy a zaplatil som za Trainer Road.

Ani s ním to nebola od začiatku idyla, pretože sa nie vždy vedel pripojiť k pulzáku. Support spoza veľkej mláky poradil nasadiť si hrudný pás minútu-dve pred spustením aplikácie, nechať ho trochu sa zahriať. A vypnúť všetky ostatné aplikácie schopné čítať jeho signál. Pomohlo.

Pri tréningu používam tretry a bežný letný cykloodev vrátane vystlaných nohavíc. Po hrboľatých cestách síce na trenažéri nejazdím, ale tréningy trvajú hodinu aj viac, načo zbytočne trpieť. Na bicykli s prevodmi 3×8 mám zvyčajne zaradené 3/5 alebo 3/6. Počas šliapania prevody mením len výnimočne.

Trenažér sa pri šliapaní do pedálov mierne kýve do bokov. Kontroloval som, či netreba použiť vyrovnávacie podložky. Nebolo. Predtým som pár dní skúšal starší model dumb tremažéra, a ten bol pevný ako skala. Kývanie je zrejme daň za kompaktnejšiu konštrukciu (užšia základňa) môjho modelu. Prípadne to nie je bug, ale feature v rámci snahy o vernejšie simulovanie pohybu tela pri bicyklovaní? Neviem, prestal som to riešiť.

Na začiatku som si v Trainer Roade urobil test na zistenie FTP. Nechcem vysvetľovať, čo to je, veď tomu sám ešte dobre nerozumiem. Ale je to základný ukazovateľ výkonnosti jazdca. Aplikácia mi následne navrhla trojmesačný tréningový plán zameraný na zlepšenie základných cyklistických schopností. Možností a variantov je tam toľko, že ich ani do dôchodku nestihnem všetky vyskúšať.

Aplikácia Trainer Road
Aplikácia Trainer Road

Jednotlivé tréningy sa vždy začínajú niekoľkominútovým nenáročným zahriatím a končia pokojným „výklusom“. Medzi tým sú intervaly s rôznou dĺžkou, intenzitou a rôzne strmou krivkou  nábehu. Aplikácia ma občas vyzve postaviť sa do pedálov a urobiť zopár šprintérskych temp. A neustále upozorňuje, že mám byť uvoľnený a nerobiť grimasy ;) Netreba jej venovať sto percent pozornosti. Stíham popri tom sledovať seriál v cudzom jazyku.

Nemysli si, že trenažér je len zdravšia alternatíva sedenia pred telkou s balíkom čipsov. Keď idem podľa aplikácie, ku koncu tréningu toho mávam plné zuby a z trenažéra mierim rovno do sprchy, zanechávajúc za sebou mokrú stopu.

Aplikáciu Trainer Road som prepojil so Stravou, ktorú používam ako databanku záznamov o všetkých športových aktivitách. Synchronizácia funguje úplne automaticky na pozadí.

Update: Po štyroch mesiacoch používania Trainer Roadu som usúdil, že na moje účely je tých cca 12 € mesačne predsa len priveľký luxus. Vymenil som ho za aplikáciu Indoor Cycling Workout (ICW), ktorá za jednorazový poplatok 3 – 4 € robí všetko, čo naozaj potrebujem: bez problémov sa pripája k trenažéru a pulzáku, obsahuje desiatky rôzne zameraných intervalových tréningov a automaticky uploaduje záznam na Stravu. Musel som sa zmieriť so zúfalo vyzerajúcim rozhraním. Aplikácia komunikuje len cez protokol ANT+. Čiže treba mať ANT+ kompatibilný trenažér, pulzák aj mobil.

Záver

Môj vzťah s trenažérom úspešne prežil medové týždne. Nenudím sa na ňom a do tréningu sa nemusím nútiť. A to je presne to, kvôli čomu som ho kupoval. Na leto ho však určite odložím a dočasne stopnem aj predplatné Trainer Roadu. Zopár záverečných postrehov:

 • Na trenažéri sa na rozdiel od stacionárneho bicykla dá nacvičovať správna technika posedu a pedálovania. S dodatočnou podložkou pod predné koleso je možné nasimulovať aj polohu pri jazde do kopca.
 • Trenažér spolu s bicyklom zaberú v byte viac miesta ako stacionár. Na druhej strane, ak sa trenažér dlhodobejšie nepoužíva (v lete), dá sa odložiť do celkom skladnej škatule.
 • Ak chceš najmä chudnúť a preto cvičiť tesne pod svojím aeróbnym prahom (70 % maximálnej tepovej frekvencie), dá sa to realizovať aj na interaktívnom trenažéri. Stačí si v aplikácii vybrať zodpovedajúci typ tréningu. Lenže v takom prípade by ti úplne stačila aj lacná dumb verzia trenažéra či ešte lacnejší stacionárny bicykel.
 • Ak ku cvičeniu potrebuješ motiváciu v podobe ďalších cvičiacich ľudí okolo seba, zabudni na trenažér a kúp si permanentku do fitka.


Fotogaléria