Slovenské skalky: Utajená Veterná bašta

Tip na menej známu lezeckú oblasť pod Manínom som dostal od kamoša, inak by som nemal šancu sa o nej dozvedieť. Niektoré informácie sa ešte stále šíria tradovaním ako v dobe kamennej.
Tip na lezeckú oblasť Veterná bašta (tiež Veterné bašty alebo len Veterné) som dostal od kamoša, inak by som nemal šancu sa o nej dozvedieť. Niektoré informácie sa ešte stále šíria tradovaním ako v dobe kamennej. Text bol aktualizovaný po získaní fototopa ciest v Západnej stene.

Veterná bašta patrí do mekky slovenského lezenia – Manínskej lezeckej oblasti v Strážovských vrchoch. Skalka stojí na úpätí vrchu Malý Manín (813 m) priamo nad obcou Plevník – Drienové, časť Dolina. Je to posledná skalná oblasť pod Malým Manínom v smere od Manínskej tiesňavy (zľava doprava sú to Slnečné steny, Manínska stráž, Stratené veže, Baroko, Vlna, Verdonský múr, Deravá stena, Tichá stena, Zabudnutá a Veterná bašta).

Oblasť Veterná bašta je rozdelená do dvoch sektorov. V Západnej stene je podľa nákresu od autora ciest Jozefa Zigu 23 preistených línií s obtiažnosťou od 4 do 7 UIAA. V Južnej stene sa podľa Climb.sk nachádza 12 ciest.

Veterne 1
Prístup od Záskalia (viac fotiek v galérii)

Západná stena (výška 40 metrov) vyrastá zo suťoviska, v pravej časti je položená a smerom doľava sa stena vyrovnáva do kolmej steny. Južná stena (výška 35 metrov) nasleduje po zlome steny o 90 percent. Má tvar vlny, ktorá sa v najvyššom bode láme, takže vrchol je mierne previslý. Pri týchto dĺžkach ciest treba byť opatrný pri spúšťaní prvolezca či zlaňovaní. 60-metrové lano nemusí stačiť, no s trochou opatrnosti sa dá použiť.

Vidno, že cesty sú novšieho dátumu a boli robené zo zlaňovania. Takto si predstavujem cesty 21. storočia, paráda.

Pod južnou stenou je malá rovinka s ohniskom, no na rozloženie deky to určite nie je. Západná stena je otvorená slnku a v lete je tu vie byť pekelný úpek. Na južnej stene robia stromy tieň aspoň na ističa. Liezť sa tu dá od skorej jari do neskorej jesene. V letných mesiacoch sa treba prispôsobiť pohybu slnka.

Niektoré cesty majú na skale názov, niektoré obtiažnosť a viac ako polovica nemá nič. Veľká škoda, pretože mne sa oblasť veľmi páči. Sú tu veľmi pekné, športovo odistené cesty s dĺžkou aj do 50 metrov. Buď ich lezieš ako jednu cestu s 20 expreskami alebo ako dvojdĺžky.

Veterne 18
Steny sú vysoké (viac fotiek v galérii)

Neolezené vápno je výbornej kvality, pomerne čisté a bez voľných kameňov. Vidno, že cesty sú novšieho dátumu a boli robené zo zlaňovania. Takto si predstavujem cesty 21. storočia, paráda. V cestách sú len nové borháky. Odlezy medzi isteniami majú od 2 do 3 metrov. Zlaňáky sú podľa mojej skúsenosti vždy v dvoch istiacich bodoch a spojené reťazou.

Jediné, čo môžem tvorcom oblasti vytknúť, je málo informácií. Akoby si manínski horolezci chceli nechať oblasť len pre seba a svoju rodinu. Taký tajný lezecký spot. Do budúcna sa budem tešiť, že sa ich srdcia  obmäkčia. Alebo že tajomstvo od rodinného krbu niekto vynesie von. Potenciál na nové cesty ešte existuje, gro je však hotové.

Prístup

Z Bratislavy je do dediny Plevník – Drienové (okres Považská Bystrica) 170 km a cesta autom trvá menej ako dve hodiny. Zo Žiliny je oblasť skutočne na skok, 25 km a 25 minút cesty autom. Najlepší zjazd z diaľnice je Považská Bystrica – sever.

Veterne 6 Plevnik Drienove
Výhľad na Plevník (viac fotiek v galérii)

V dedine prejdeš okolo kostola po pravej strane a futbalového ihriska po ľavej strane. Pokračuješ východným smerom, na konci dediny ďalej do doliny, po pravej strane máš potôčik Drieňovka. Parkuješ až v časti Drienové pri autobusovej zástavke. Cesta sa tam rozširuje a je tam pár miest na parkovanie. Z parkoviska vpravo vidíš Malý Manín aj s lezeckou oblasťou Veterná bašta. Ku skalám je to asi poldruha kilometra a 20 – 30 minút šliapania do mierneho kopca po lesnej ceste, neskôr lesom (GPS poloha skaly).

Alternatívny, no dlhší prístup je od juhu z dediny Záskalie. Je vhodnejší pri kombinovanej návšteve viacerých lezeckých oblastí v Manínskej tiesňave. Zaparkuješ na parkovisku za tiesňavou (GPS poloha parkoviska), tesne pred začiatkom Záskalia. Pokračuješ pešo a pri značke označujúcej začiatok dediny zabočíš doľava. Stúpaš strmo hore, zo začiatku asfaltkou pomedzi domy, neskôr sa cesta mení na poľnú.

Cesta sa končí na lúke, z ktorej vidíš viacero lezeckých oblastí. Veterná bašta je úplne vpravo pri pohľade na Malý Manín. Lúka má tvar obdĺžnika, ktorý svojou trasou rozdelíš na dva trojuholníky. Na konci lúky sa vnoríš do lesa, kde je viacero chodníkov. Vyberaj ten, čo ide rovno. Vyhodí ťa priamo pod skalami. Táto prístupová cesta má cca 3 kilometre a trvá 40 minút.

Pred návštevou lezeckej oblasti si je dobré overiť aktuálne obmedzenia na stránke Jamesu.

Veterné západná stena autor Jozef Ziga
Cesty v Západnej stene, autor: Jozef Zigo (viac fotiek v galérii)

Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti

  • Stari medvedzi (6-): krásna, dlhá a ľahká cesta
  • Orgazmus (7): maličké problémy cez menší previs na začiatku, potom fučíš až k štandu, ale všetko ide ako po masle, chyt alebo stup je presne tam kde ho v tejto obtiažnosti čakáš
  • Borovička (7-): kolmá platňa s kryštálikmi ako chyty a stupy, ľahšie ako sa zdá
  • Pípa (5): predpokladám, že to je rozlezová klasika, pekná, bezproblémová cesta

Moje hodnotenie oblasti

  • Množstvo a rozmanitosť ciest: 4 body z 5
  • Kvalita skaly: 4 body z 5
  • Istenie: 5 bodov z 5
  • Deti: 2 body z 5 (pod západnou stenou je relatívne rovinka, inak si v strmine a suťovisku)
  • Prístup od parkoviska: 4 body z 5 ( 20 minút do kopca, po lesnej cestičke)
  • Dostupnosť autom a parkovanie: 4 body z 5 (dostatok miesta na parkovanie)
  • Prístup bez auta: 2 body z 5 (do Plevníka aj do Záskalia jazdí bus z Považskej Bystrice)
  • Prístup na bicykli: 2 body z 5 (Z Plevníka je bike použiteľný, zo Záskalia by si dosť tlačil do kopca)

Praktické info

  • Orientácia: sektor Západná stena na západ, Južná stena na juh
  • Materiál skaly: Vápenec
  • Výška ciest: do 50 metrov
  • Voda: pod skalou ani po ceste nie je voda
  • Stanovanie: nie
  • Sprievodca: Tlačený sprievodca k oblasti neexistuje a online sprievodca na Climb.sk je neúplný. S povolením autora lezeckých ciest uverejňujeme jeho nákres (originálna veľkosť na stiahnutie) pre Západnú stenu. Verím, že pomôže v orientácii lezenia chtivým návštevníkom. Ďakujem Jozef Zigo za parádne cesty aj za sprievodcu.

Rada na doplnenie výletu

Fotogaléria