Slovenské skalky: Lezecká oblasť Tesná skala pri Muránskej Hute

Vápencová lezecká oblasť na okraji Muránskej planiny. Lezenie je prevažne stenového charakteru, vo vodou vymodelovanej kolmej až previsnutej skale. Aktuálne je tu 139 ciest a variantov v obtiažnosti od 3 do 10 UIAA.

Tesná skala je vápencová lezecká oblasť na juhovýchodnom okraji Muránskej planiny, na pomedzí so Stolickými vrchmi. Oblasť sa nachádza za dedinou Muránska Huta v okrese Revúca smerom na dedinu Červená skala. Takmer presne na hranici banskobystrického a košického kraja.

Prvé lezecké cesty tu vznikli 90. rokoch minulého storočia zásluhou popradských, bystrických a muránskych lezcov. Aktuálne sa o oblasť starajú miestni lezci, s ktorými je potrebné konzultovať nové aktivity v tejto oblasti.

Lezenie je prevažne stenového charakteru, vo vodou vymodelovanej kolmej až previsnutej skale. Typovo mi pripomína lezeckú oblasť Jelenec pri Banskej Bystrici. Podľa záznamov na Climb.sk je Tesná skala v návštevnosti na 50. mieste na Slovensku, hneď za malokarpatskou lezeckou oblasťou Čertove zuby – Kukla. Tesná skala je však podstatne vyšší lezecký level.

Pred časom som zachytil v diskusii info, že by možno Tesnú skalu spracovali do lezeckého sprievodcu Skalky východného Slovenska. Nestalo sa, čo je nesporne škoda. Snáď sa niekedy dočkáme spracovania papierového sprievodcu aj pre túto oblasť.

Tesná skala (7)
Vodou vymodelovaná vápencová stena (viac fotiek v galérii)

Tesná skala sa nachádza v nádhernom prírodnom prostredí. Tu sa nebudeš tlačiť pod stenou s inými lezcami. Naopak, každá spoločnosť ti urobí radosť. Národný park Muránska planina a muránske syslíky pozná už aj celosvetovo známy filmár prírody Nigel Marvel. Ale počul si niečo o Prednej hore? No dobre, Predná hora je pojem, s ktorým sme sa stretli snáď všetci, ale históriu asi veľmi nepoznáme. Mňa teda určite prekvapila.

Na Prednej Hore je psychiatrická liečebňa, ktorá sídli v historickom Coburgovskom kaštieli. Päťpodlažnú štvorkrídlovú stavba s vnútorným nádvorím začal v roku 1912 stavať bulharský cár Ferdinand Coburg ako svoje zimné sídlo. Do roku 1944 tu aj býval, kaštieľ opustil pred blížiacou sa Červenou armádou. Pre verejnosť je dnes v areáli otvorená Expozícia Ferdinanda Coburga situovaná do poľovníckeho zámočku.

Ďalšou miestnou zaujímavosťou je jaskyňa Bobačka, ktorá bola v roku 2001 vyhlásená za národnú prírodnú pamiatku. Je najrozsiahlejšou jaskyňou Muránskej planiny so zameranou dĺžkou 3036 m a hĺbkou 142 m. Hniezdi tu 13 druhov netopierov. Jaskyňa je dnes verejnosti neprístupná.

Tesná skala (8) cesta Blesk
Cesta Blesk (viac fotiek v galérii)

Ale späť k lezeniu. Oblasť Tesná skala leží vo výške 900 mnm pod nevýrazným kopcom s názvom Ploštiny (1030 mnm). Je rozdelená do troch lezeckých sektorov: Dolná časť (19 ciest), Stredná časť (96 ciest) a Horná časť (24 ciest).

Výška ciest je prevažne do 20 metrov. V sektore Horná časť sú aj 50 metrové cesty, ale vo vyššej obtiažnosti. Aktuálne je v celej oblasti Tesná skala 139 ciest a variantov v obtiažnosti od 3 UIAA v ceste Machodrom po 10-/10 UIAA v ceste Apocalypshit. Do stupňa 6 UIAA vrátane je tu 28 ciest. Sprievodca uvádza, že 118 ciest je športového charakteru (preistené cesty) a 21 ciest je tradičných bez fixného istenia. Ako mi potvrdil aj správca oblasti Milan Botto, priestoru na nové cesty je neúrekom. Podmienkou je, aby bola cesta robená zdola. Chválim túto zásadu.

Väčšina ciest je v tieni stromov, takže liezť sa dá aj uprostred leta. Na druhej strane, cesty, ktoré sa nelezú, vedia krásne zarásť machom. Tridsaťmetrová zelená lajna s lesklými borhákmi sa len tak často nevidí. Orientácia v oblasti je bez sprievodcu náročná, aj keď sú niektoré cesty označené na skale názvom a občas aj obtiažnosťou.

Tesná skala (18) cesta Chy 3
Cesta Chy 3 (viac fotiek v galérii)

V oblasti nájdeš istenia rôzneho druhu aj veku. Podľa mojej skúsenosti plnia ešte stále svoju funkciu svedomite. Vzdialenosť istiacich bodov je typu “nepadaj”, teda pre odvážnych lezcov. Našťastie sa tu nájdu aj výnimky, inak by som si nezaliezol ani ja. V oblasti sú aj tradičné cesty, treba na to myslieť by balení matrošu, no a keď už ho tu budeš mať, môžeš si cestu doistiť, ak potrebuješ.

Zlaňáky nie sú vždy v dvoch istiacich bodoch alebo chýba spojovacia reťaz. Nájdu sa prasiatka aj kruhy. Verím, že je v pláne to dokončiť. Keďže je lezecká lokalita menej navštevovaná, skala zatiaľ nemá známky vyšmýkania.

Prístup

Z Bratislavy je do dediny Muránska Huta 300 kilometrov a cesta trvá tri a pol hodiny. Z Banskej Bystrice je to hodinka a pol a 100 kilometrov. Z Popradu je to niečo pod hodinku a 45 kilákov. Ak ideš od Banskej Bystrice, prejdeš dedinu Muránska Huta a asi po 700 metroch zaparkuješ na ľavej strane cesty pred ľavotočivou zákrutou. Je tu štrková plocha asi pre 10 áut (GPS poloha parkoviska). Nad parkoviskom stojí malá chatka Lesov SR, pod parkoviskom tečie potok.

Zaparkuj a pokračuj 200 metrov a 5 minút po vychodenom chodníku okolo chatky. Najskôr lúkou, neskôr už lesom do kopca, severný smer. Chodník ťa privedie pod stredný sektor (GPS poloha). Pred návštevou si je dobré overiť si aktuálne obmedzenia na stránke Jamesu.

Tesná skala (6) parádne previsy
Parádne previsy (viac fotiek v galérii)

Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti

  • Tobogán (5): Uffff, akože vôbec nie päťka na rozlez, vizuálne sa zdá ľahšia
  • Dunihlav (6-): silový začiatok mierne do previsu, technický dolez; ešte že som to liezol na TP,  bolo to len tak tak, tvrdá cesta
  • Chy 3 (6): cesta kútom, kto vie liezť kúty, tomu to pôjde ľahšie
  • Blesk (5-): po veľkých chytoch, puklinou
  • Pavúk (7): narovnanie cesty Blesk, na túto lokalitu je to ľahšia cesta
  • De Walt (6+): “tá pustí” poradil miestny lezec – pustila, ale skoro som pustil aj ja; dhšia cesta pilierom, v polovici treba liezť sprava
  • Plch (5+): ťažší nástup do položenej stienky, ďalej ľahšia cesta
  • Kalamita (5-): krátka, ale výživná cesta, u mňa by mala aj 7-
  • Sólo pre Zuzku (5): podobný charakter ako cesta Kalamita, bez zlaňáka
  • Snívaj svoj sen (5+): asi novšia cesta, polovica cesty v machu, inak leziteľná, športové odistenie, bez zlaňáka
  • Šošonove čoky (6+): rovnako asi novšia cesta, mierne položená, pod zlaňákom dlhší prečah v miernom previse

Chvíľka pravdy

Po lezení ostávajú lezečky vlhké a po čase aj trochu dosť smrdia. Ruku na srdce, priatelia, kto nemá s touto nepríjemnosťou osobnú skúsenosť? Ja mám samozrejme len taký malý problémik, ale poznam aj skutočne škaredé prípady. Ani neviem, či je to horšie, keď leziem v outdoore, alebo v indooore. A to mám niekoľko párov lezečiek, ktoré pravidelne striedam.

Už pár mesiacov používam vrecúška SmellWell určené na odstránenie vlhkosti a zápachu športovej výstroje. Švédska vychytávka ponúka prírodné a efektívne riešenie a vrecká majú aj fresh dizajnové stvárnenie. Pravdupovediac, bol som mierne skeptický. Preto ma výsledok pozitívne prekvapil. Vrecúško jednoducho funguje. Vložíš ho do topánok alebo rukavíc na pár hodín. Dĺžku aplikácie určíš podľa intenzity zápachu. Ak vrecúška zabudneš vytiahnuť, nič sa nedeje. Iba zbytočne skrátiš ich životnosť. Budem SmellWell používať naďalej a potom dám info, koľko vydržali rozdávať radosť do môjho okolia.

Voňavý kamarát Smellwell ma stále sprevádza

Moje hodnotenie oblasti

  • Množstvo a rozmanitosť ciest: 3 body z 5
  • Kvalita skaly: 5 bodov z 5
  • Istenie: 3 body z 5
  • Deti: 4 body z 5 (v princípe rovina, prevažne pod stromami)
  • Prístup od parkoviska: 5 bodov z 5 (do 5 minút lúkou a lesom, mierne do kopca)
  • Dostupnosť autom a parkovanie: 5 bodov z 5
  • Prístup bez auta: 1 bod z 5 (z dediny Muránska Huta je to 1 km na parkovisko pod skalami)
  • Prístup na bicykli: 0 bodov z 5

Praktické info

  • Orientácia skál: juhovýchod
  • Materiál skaly: vápenec
  • Výška ciest: väčšina do 20 metrov, v sektore Horná časť sú aj 50-metrové cesty
  • Voda: pri parkovisku tečie malý potok
  • Stanovanie: nie
  • Sprievodca: Tlačený sprievodca k oblasti zatiaľ neexistuje. Online sprievodcov nájdeš napríklad na The Crag, 27crags, Climb.sk a Tatry.nfo.

Tip na doplnenie výletu

Fotogaléria