Rýchla ski túra z Vrátnej na Poludňový grúň

Populárna skialpová trasa cez lyžiarske stredisko, ktorá si nežiada veľké časové či fyzické obete, no za pekného počasia sa dokáže štedro odmeniť. Či už výhľadom na centrálnu časť hrebeňa Krivánskej Malej Fatry alebo perfektnou lyžovačkou do záveru Šútovskej doliny.
Populárna skialpová trasa cez lyžiarske stredisko, ktorá si nežiada veľké časové či fyzické obete, no za pekného počasia sa dokáže štedro odmeniť. Či už výhľadom na centrálnu časť hrebeňa Krivánskej Malej Fatry alebo perfektnou lyžovačkou do záveru Šútovskej doliny.

Túra na Poludňový grúň (1459 m) je ideálna pre začiatočníkov. Väčšina trasy vedie cez lyžiarske stredisko, až posledných 250 výškových metrov je vo voľnom teréne. Aj to na vysoko frekventovanom turistickom chodníku.

Štartuje sa na parkovisku pri lanovke Paseky vo výške cca 600 m. Čiže celkové prevýšenie túry je 859 m. Ak sa ti nechce šľapať popod lanovku, za osem eur slovenských sa môžeš nechať vyviezť do výšky 1000 m. V takom prípade po vystúpení z lanovky nenasadzuj pásy. Vybehni zopár metrov na kopček nad konečnou lanovky, odtiaľ sa ku Chate na Grúni rýchlejšie dostaneš korčuľovaním po vyratrakovanej ceste.

Od chaty pokračuj rovno hore – buď po ľavej strane vlekov nad chatou, stredom alebo vpravo. Ako len chceš. Nad vlekmi prichádza strmá pasáž priesekom v lese, ktorý postupne redne a prechádza do holého a zvyčajne vyfúkaného chrbta Grúňa. O chvíľu si na plochom vrchole.

Trasa z Chaty na Grúni s dvomi zjazdmi muldou: 11 km, 1369 nastúpaných m, celkový čas 3:29 h. Trasa na mape a GPX na stiahnutie.

Ak je dobrá viditeľnosť, oplatí sa potiahnuť ešte aspoň kúsok na severný vrchol Stien (1535 m), z ktorého sa otvorí výhľad na centrálnu časť hrebeňa Krivánskej Malej Fatry. Zo Stien sa buď vrátiš nazad po výstupovej trase, alebo pokračuješ hrebeňovkou do Snilovského sedla. Ak sú dobré snehové a lavínové podmienky, odporúčam vykašlať sa na hrebeňovku a dať si z Poludňového grúňa aspoň jeden zjazd muldou smerom na východ pod Stoh, do záveru Šútovskej doliny.

Podľa lavínovej mapy ide o svah s ojedinelým výskytom lavín, v jeho hornej časti je však malá zóna s častým výskytom lavín. Sklon v najstrmšej pasáži je cca 30 stupňov. Čiže nič extrémne lavinózne, ale treba byť opatrný a ak je vyhlásená lavínová trojka, tak si zjazd do muldy radšej odoprieť.

Ja som v mulde koncom januára našiel také snehové podmienky, že som si ju dal dvakrát. Pozri sa na fotky v galérii a bude ti jasné prečo.


Fotogaléria