Lavínový batoh Mammut Tour 40 (Recenzia)

Ak už doma máš niektorý z menších lavínových batohov s vyberateľným systémom Mammut RAS 3.0, tak toto je ideálny doplnok na viacdenné lyžiarske prechody.

Ak už doma máš niektorý z menších lavínových batohov s vyberateľným systémom Mammut RAS 3.0, tak toto je ideálny doplnok na viacdenné lyžiarske prechody. Stačí prehodiť airbag a tlakovú fľašu. Na bežné jednodňovky asi bude väčšine ľudí priveľký.

Skialpový batoh Mammut Tour 40 som si zaobstaral na záver sezóny 2022/23 a nesplnil tak sľub daný v staršej recenzii batohu Mammut Flip 22 – že moje ďalšie auto už bude elektromobil a ďalší lavínový batoh bude elektrický. Poľahčujúcou okolnosťou nech mi je skutočnosť, že 40-ka bola myslená len ako doplnok k menšiemu batohu Flip 22, z ktorého do nej prehadzujem systém.

Nákupné rozhodnutie sa udialo pár dní pred odchodom na jarný trip do švajčiarskych Álp. Pôvodne som si tam plánoval vziať turistický 35-litrový batoh. No keď lavínové správy hlásili silné sneženie s vetrom a rizikový stupeň 3+, spanikáril som a utekal do obchodu. Na tripe som batoh úspešne využil, no zistil som, že diaľkové prechody naťažko nie sú úplne moja šálka kávy. Zbytočne len visel v skrini, preto už má nového majiteľa.

Lavínový batoh Mammut Tour 40 (01)
Batoh má tvar pravidelného kvádra / foto Mammut (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Parametre, výbava a materiál

Lavínový batoh Mammut Tour 40 je na svoj 40-litrový objem celkom ľahký. Bez systému váži 1470 g, v plnej pohotovosti s nainštalovaným airbagom a karbónovou tlakovou fľašou 2480 g. To sú oficiálne údaje výrobcu. Nekontroloval som ich, no nemám dôvod Mammutu neveriť. Cena za 18 litrov objemu navyše oproti Flipu je 560 gramov. Výpovednejšie je porovnanie s batohmi v rovnakej veľkostnej kategórii. Z tabuľky vidno, že v hmotnosti už Mammut nie je úplná špička, no stále ostáva konkurencieschopný:

Výrobca a modelHmotnosť batohu pripraveného na použitie (g)
Ortovox Ascent 40 Avabag2290
Ortovox Avabag Litric Tour 402460
Mammut Tour 402480
Scott Patrol E2 382760
Black Diamond Jetforce Pro 352960
Pieps Jetforce BT Pack 353040
Hmotnosť podľa údajov výrobcov. V prípade mechanicko-plynových systémov je zarátaná hmotnosť najľahšej karbónovej tlakovej fľaše. 

Ako už bolo vyššie spomenuté, airbag systém Mammut RAS 3.0 je vyberateľný a použiteľný vo viacerých kompatibilných batohoch rôznej veľkosti. Prehadzovanie systému z jedného batohu do druhého nie je úplne triviálna záležitosť, ale ani veľká veda. Chce to šikovné a silné prsty plus prax. Prvý raz ti to bude trvať pol hodiny, po natrénovaní 10 minút. Batoh sa pokojne dá používať aj bez systému.

Lavínový batoh Mammut Tour 40 (02)
Chrbtová časť / foto Mammut (viac fotiek v galérii)

Čo sa týka výbavy, z položiek zásadných pre skialpové využitie batohu Mammut Tour 40 nič nechýba:

 • samostatný priečinok na lopatku a sondu
 • veľký predný vstup a doplnkový bočný vstup, oboje na zipsy
 • držiaky na dva cepíny
 • upevnenie lyží aj snowboardu
 • sieťka na prilbu
 • kompresné popruhy
 • daisy chain očká na upevnenie doplnkov

Vo výbave je aj pár vecí, ktoré z môjho pohľadu patria do kategórie nice to have a pokojne by som sa bez nich zaobišiel:

 • mäkko vystlaný priečinok na okuliare
 • pohotovostné vrecko na drobnosti na bedrovom páse
 • pohotovostná slučka na bedrovom páse na cepín, karabíny apod.
 • vnútorné vrecko na vysielačku
 • príprava na hydratačný systém (camelbag)

Spúšť 150-litrového airbagu je umiestnená v ľavom ramennom popruhu. Jej výška sa dá nastaviť do troch úrovní. Aktivačný mechanizmus umožňuje testovacie odpálenie bez nasadenej plynovej kartuše a teda aj bez nafúknutia airbagu.

Batoh je vyrobený zo solídnej tkaniny. Tri dni intenzívneho využívania v Alpách, vrátane nosenia lyží na batohu, na ňom nezanechali absolútne žiadne stopy. Najdôležitejšie spony na popruhoch sú kovové. Chrbtová časť má dosť hrubé polstrovanie a hliníkovú výstuž, čo prospieva stabilite tvaru aj pri plnom naložení. Je optimalizovaná na dĺžku trupu 48,5 cm, čo Mammut označuje ako veľkosť L. Ja mám pri výške 180 cm dĺžku trupu 48 cm, čiže batoh by mal byť pre mňa priam ideálny. Pocitovo sa mi zdá byť na chrbte poznateľne dlhší ako Flip s rovnakou chrbtovou veľkosťou 48,5 cm.

Lavínový batoh Mammut Tour 40 (06)
Diagonálne upevnenie lyží / foto Mammut (viac fotiek v galérii)

Skúsenosti z používania

Je to môj štvrtý lavínový batoh Mammut. Pri všetkej skromnosti som sa o vlastnostiach týchto ruksakov už niečo naučil. Bezpečnostné vlastnosti airbag systému RAS 3.0 neriešim, na to sú švajčiarski inžinieri. Ak chceš vedieť čo si myslím o dileme bombička vs. baterka, prečítaj si minulú recenziu.

Na trojdňovom prechode časti Haute Route som nad rámec toho, čo pri skialpových batohoch považujem za povinnú jazdu, ocenil tieto vlastnosti:

 • Veľká kapacita, efektívne usporiadanie priestoru a v rámci možností dobré rozloženie hmotnosti na tele. Nech mi nikto nehovorí, že plne naložený 40-litrový batoh sa nosí „pohodlne“. S iným modelom by to mohlo byť utrpenie, s Mammutom Tour 40 to bolo znesiteľné. Prispeli k tomu aj ramenné popruhy nastaviteľné nielen na dolnom, ale aj na hornom konci.
 • Dobre vyriešená sieťka na prilbu, ktorá sa nestratí a dá sa skryť do zvonku prístupného priečinka.
 • Vynikajúco vyriešený bedrový popruh. Jeho zapínanie, rozopínanie a doťahovanie funguje najlepšie zo všetkého, čo som doteraz vyskúšal. Na bedrách má veľkoryso dimenzované polstrovanie, ktoré je pri dolnej časti chrbtice voľne pripnuté suchým zipsom. Funguje to akoby otočný čap, vďaka čomu sa  pás prispôsobuje pohybom lyžiarovho tela. Navyše je polstrovanie výškovo nastaviteľné v rozsahu asi 3 centimetre.
 • Šikovný pohotovostný bočný vstup.
 • Skutočnosť, že ležiaci batoh sa dá „roztvoriť dokorán“, čo veľmi uľahčuje balenie doma alebo na chate.
 • Poctivo odizolované dno batohu. Keď som ho z nepozornosti nechal pol hodiny stáť v mokrom snehu, veci vnútri nijako neutrpeli.
 • Nosný systém na cepíny, do ktorého sa dajú úhľadne a bezpečne schovať hlavové hroty.
 • Výrazne vylepšený systém na pripevnenie lyží pomocou dvoch popruhov, ktoré zároveň slúžia ako kompresné. Horný popruh sa teraz dá samostatne doťahovať/uvoľňovať na bokoch a na frontálnej strane batohu. Dolný je zase vedený v tuneli tak, aby lyže nekolidovali s cepínmi.
Lavínový batoh Mammut Tour 40 (13)
Na trase Haute Route (viac fotiek v galérii)

Cena

Batoh bez systému ma vyšiel na 200 €. Keďže kompatibilný systém a bombičku som už mal, nebolo o čom špekulovať. V mojej situácii to bola cenovo najefektívnejšia možnosť ako prísť k veľkému lavínovému batohu. Ak budeš v tejto veľkosti vyberať kompletný batoh so systémom, Mammut Tour 40 bude zrejme patriť k najlacnejším možnostiam. So systémom sa dá kúpiť za 530 €, videl som ho už aj v akcii za cenu pod 500 €. K tomu ešte treba prirátať tlakovú fľašu približne za 150 €. Stále to bude výrazne menej v porovnaní s cenovou úrovňou elektrických batohov.

Záver

Na lavínový batoh Mammut Tour 40 nemôžem povedať zlé slovo. Vlastne ani neviem vypichnúť nejaký funkčný nedostatok. Je naozaj premyslený a vidno, že Mammut už nejaké to desaťročie lavínové batohy navrhuje. Pre mňa je však príliš veľký – v zmysle, že ak využijem jeho kapacitu, tak vplyvom dodatočnej hmotnosti na chrbte strácam radosť z lyžovania. Ak plnú kapacitu nepotrebujem, mohol by som použiť kompresné popruhy. Ale radšej si vezmem menší batoh. Na mojom tele konfekčnej veľkosti M (180 cm/70 kg) sedí 22-litrový Flip predsa len prirodzenejšie. Je možné, že väčší chlap bude mať presne opačný pocit a tiež hmotnosť naloženého batohu bude znášať lepšie.

Ak nosíš oblečenie vo veľkosti L/XL a zároveň máš záľubu vo viacdňových prechodoch, Mammut Tour 40 oceníš aj v roli jediného lavínového batohu. Inak ho odporúčam len ako doplnok ku hlavnému, menšiemu batohu so systémom RAS 3.0. Koľko viacdňových túr sa sezónu urobíš a či sa ti kvôli nim oplatí držať doma druhý batoh, to už si musíš zvážiť sám. Používam len mužský rod, pretože pre ženu je Tour 40 naozaj priveľký.

Fotogaléria