Slovenské skalky: Sokolie skaly v Považskom Inovci

Malé krasové územie nad Piešťanmi skrýva päť sektorov roztrúsených pod hrebeňom Považského Inovca. Najkrajšie a najdlhšie cesty nájdeš v sektore Platne.
Ako som už stihol pochváliť, vyrastal som v piešťanskom regióne, a mám naň pekné spomienky. V predpubertálnom až pubertálnom veku som sa s kamarátmi každoročne zúčastňoval miestnej turistickej akcie číslo jedna, ktorá križovala Považský Inovec. V tom čase sa turistická akcia volala Teslácka Buď fit.

Tesla Piešťany bola elektro fabrika, svojho času jeden z najväčších zamestnávateľov v regióne. Dnes sa tento turistický pochod volá Piešťanská Buď fit a stále križuje Považský Inovec hore-dole. Osud to tak nejako urobil, že si pamätám hlavne skalné útvary po ceste. Určite sme išli aj okolo Sokolích skál. No a potom som tam nebol 25 rokov. Dlhá doba, ale všetko má svoj čas.

Sokolie skaly sú malé krasové územie zaberajúce časť Krahulčích vrchov v Považskom Inovci. Priamo nad skalami je na turistickom chodníku pamätník slovenského horolezca Vlada Plulíka, piešťanského rodáka (viď úvodná fotka). Vlado Plulík bol všestranný športovec, horolezec, bežec, biker, freerider. Bol účastníkom piatich expedícií na osemtisícovky. V roku 1997 sa obrátil na zostup vo výške 7900 m pod vrcholom Kančendžongy (8586 m), v roku 2002 z výšky 6300 m spod vrcholu Šiša Pangmy (8027 m). V roku 2005 sa po smrti člena tímu predčasne skončila aj výprava na Čo Oju (8201 m).

Bol najúspešnejším účastníkom kontroverznej spolitizovanej výpravy v roku 1998 na Mt. Everest (8848 m). Na Everest vystúpil bez kyslíka a dostal za to ocenenie Výstup roka. V roku 2008 vystúpil na vrchol Gašerbrumu I alpským štýlom. V tej istej sezóne išiel na Broad Peak (8047 m) so spolulezcom Dodom Kopoldom. Na Broad Peaku sa za nejasných okolností rozdelili a Plulík na zostupe zahynul.

Sokolie skaly 8 Horná jaskyňa
Horná jaskyňa (viac fotiek v galérii)
banner 800x1200

Charakteristika oblasti

Aktuálne je na Sokolích skalách podľa Climb.sk 33 ciest a variantov v obtiažnosti od 3 UIAA po 10- UIAA v ceste s názvom Hlavolam. Do 6+ UIAA je v oblasti 15 ciest. Oblasť tvorí päť sektorov roztrúsených pod hrebeňom a zelenou značkou, ktorá vedie na rázcestie s označením Krahulčie vrchy. Sektory sa volajú Vežička, Oskar, Dolná a Horná jaskyňa a sektor Platne.

Prvý sektor je Vežička s dvomi cestami, po asi 100 metroch prídeš k jaskyni s výrazným stropom, sektor Horná jaskyňa, kde je aj najťažšia cesta s názvom Hlavolam za 10- UIAA. Pod Hornou jaskyňou sú sektory Dolná jaskyňa a Oskar. K sektoru Platne musíš ísť späť na hrebeň, na zelenú turistickú značku. Pokračuj po hrebeni 150 metrov, prejdeš ponad skaly a na najbližšej odbočke doľava zbehneš pod skaly.

Sokolie skaly 9 Liepak Kondorov
Martin v ceste Liepak Kondorov (viac fotiek v galérii)

Dolná aj Horná jaskyňa sú prírodné pamiatky s povolením na vykonávanie horolezeckej činnosti. Oficiálne sa jaskyne volajú Veľká a Malá jaskyňa v Dolnom Sokole a sú to verejnosti voľne prístupné jaskyne pod Správou slovenských jaskýň. Vstupné ani sprievodcu nečakaj. Veľká jaskyňa je dlhá 15 metrov, Malá jaskyňa 10 metrov.

Sektor Platne je určite najkrajší a nachádzajú sa tu aj najdlhšie cesty. Odporúčam návštevu oblasti začať práve tu. Cesty sú športovo preistené prevažne lepenými borhákmi. Zlaňáky sú z mojej skúsenosti robené s dvoch fixných bodov prepojených reťazou a zlaňovacieho prasaťa.

Potenciál na nové cesty ešte je, a je ho prekvapujúco veľa. Medzi sektorom Platne a ďalšími sektormi je pás skál vysoký aj viac ako 30 metrov. Ak tam nie je zákaz lezenia navždy, tak má oblasť naozaj dobrý potenciál.

Severná orientácia niektorých sektorov dáva možnosť dobre si zaliezť aj v lete. V najhoršom sa vie istič schovať pod stromy. Väčšina ciest má napísanú obtiažnosť na skale, niekde je obtiažnosť doplnená aj názvom cesty. Obtiažnosť často nekorešponduje s online sprievodcom. Každý sektor je naozaj iný, nájdeš tu aj previsy aj platne, lezecká všehochuť.

Sokolie skaly 15 sektor Platňa
Sektor Platňa (viac fotiek v galérii)

Prístup

Z Bratislavy do dediny Moravany nad Váhom (okres Piešťany) je to 90 km a niečo málo cez hodinku cesty autom. Zo Žiliny je to hodinka a dvadsať minút v aute a 120 km. Východiskom je rekreačné zariadenie Výtoky. Za detských čias som na Výtokoch absolvoval bez psychickej ujmy aj letný pobyt.

Auto zaparkuješ ideálne až za rekreačným zariadením, ktoré budeš míňať po ľavej strane. Je tam dostatok miesta na parkovanie. Parkovisko (GPS poloha) je určené pre lesné stroje. Pri parkovisku je studnička s pitnou vodou, kúsok od potôčika Striebornica.

Od rekreačného zariadenia Výtoky (260 mnm) ide zelená turistická značka smerom na rázcestie Krahulčie vrchy (515 mnm). Na značku sa dostaneš tak, že sa buď vrátiš kúsok po asfaltke, alebo pôjdeš 5 minút po lesnej ceste, ktorou sa napojíš na zelenú značku. Výstup k prvému sektoru trvá 30 minút a prevýšenie je 218 metrov. Pridávam GPS polohu Dolnosokolskej jaskyne a pre istotu aj GPS sektoru Platne.

Lezecká oblasť Sokolie skaly je aktuálne bez lezeckých obmedzení. Pred návštevou si je dobré overiť prípadné lezecké obmedzenia na James.sk.

Sokolie skaly 18
Bočák na dlhú ruku (viac fotiek v galérii)

Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti

V sektore Platne sú označené nápisom na skale len tri cesty. Ostatné sú označené len obtiažnosťou. Všetky cesty za 5 až 6 sú leziteľné, obtiažnosti v tomto sektore sedia.

  • Tiborova (5): dlhšia cesta v ľavej časti Dolnej jaskyne, cesta za odmenu, ale dal by som tomu aj viacej
  • Liepak Kondorov (5): nová cesta po ľavej strane Hornej jaskyne, do kopca po veľkých chytoch. U mňa aj za 6+
  • Bodka (6-): ťažšia bouldrová cesta, u mňa aj za 7

Moje hodnotenie oblasti

  • Množstvo a rozmanitosť ciest: 2 body z 5
  • Kvalita skaly: 3 body z 5
  • Istenie: 4 body z 5
  • Deti: 3 body z 5 (záleží od sektora, niekde nájdeš aj úplnú rovinu)
  • Prístup od parkoviska: 3 body z 5 (45 minút do kopca, po turistickej značke)
  • Dostupnosť autom a parkovanie: 4 body z 5 (parkovanie popri ceste, na parkovisku lesných strojov, parkuj s rozumom)
  • Prístup bez auta: 1 bod z 5 (z dediny Moravany nad Váhom je to 6 km k rekreačnému zariadeniu Výtoky)
  • Prístup na bicykli: 0 bodov z 5 (Od parkoviska je to na tlačenie biku celú cestu)

Praktické info

  • Orientácia: sever, severovýchod
  • Slnko: Podľa sektora a ročného obdobia si nájdeš cestu ako potrebuješ. Skaly nie sú tienené stromami.
  • Materiál skaly: Vápenec
  • Výška ciest: do 25 metrov
  • Voda: pod skalou ani po ceste nie je voda
  • Stanovanie: nie
  • Tlačený sprievodcovia k oblasti neexistuje. Online sprievodcu nájdeš na Climb.sk, no nie sú tam uvedené všetky cesty.

Tip na doplnenie výletu

Po dobrom lezení sa dá príjemne schladiť vo vodnej nádrži Striebornica.

Fotogaléria