­Javornícke tisícovky za jeden deň

Hraničné pohorie Javorníky. Nenápadné, skromné a turistami nie často navštevované. Nadväzujúce na pohorie Bielych Karpát a končiace na Kysuciach, takmer pri hraniciach s Poľskom.
Hraničné pohorie Javorníky. Nenápadné, skromné a turistami nie často navštevované. Nadväzujúce na pohorie Bielych Karpát a končiace na Kysuciach, takmer pri hraniciach s Poľskom. U našich moravských susedov zvané taktiež Javorníky či Beskydy.

No a keďže aj pre nás boli Javorníky a ich hlavný hrebeň stále neprebádaným územím, padla voľba práve na ne. A opäť s podobným motívom ako pred časom na treku Malokarpatské sedemstovky – za jeden deň navštíviť všetky vrcholy, ktorých výška presahuje 1000 metrov nad morom. Tentokrát bola naša trasa o trochu jednoduchšia ako naposledy. Čakalo nás spolu 9 vrcholov, prevýšenie 2000 metrov a takmer maratónska vzdialenosť 42 kilometrov.

Tu je zoznam všetkých krásavcov, na ktorých sme sa v onen októbrový víkend pri priemernej teplote 7 °C tešili:

  1. Veľký Javorník (1072 m)
  2. Hričovec (1060 m)
  3. Stratenec (1055 m)
  4. Čemerka (1052 m)
  5. Kaniakova skala (1023 m)
  6. Malý Javorník (1019 m)
  7. Čierne (1013 m)
  8. Solisko (1012 m)
  9. Ustrígeľ / Strigel (1009 m)

Samotné výstupy na vrcholy boli primerane dostupné a väčšinu z nich je možné navštíviť vďaka turistickému značeniu. Štart i koniec etapy bol zo zastávky autobusu zvanej Žilín nachádzajúcej sa približne 5 km za Papradnom.

01 Javorníky oktober 2022
(viac fotiek v galérii)

Orientačná trasa: Žilín > Čierne > Ustrígeľ > Buntova dol. > Magaly > Čemerka > Hričovec > Veľký Javorník > Stratenec > Malý Javorník > Kaniakova skala > Žilín

Pri výstupe na Čierne, Ustrígeľ a Hričovec odporúčam lepšie sledovať mapu a terén.

Našu turistickú smečku tvorili opäť známe tváre ako Včelo „Dobrodruh z Laugarícia“, Mika „Ultras z Vinohradov“, JančiB „Dúbravský tulák“, Ferry „Pisálek a Orgenajzer“, príležitostní náruživci turistiky ako Mareček „Postrach z Mástu“, Maťo „d’IT Brain“, Beldo „Osmijanko ze Stupavy“ a nový člen, posila našich radov, Andrej „Mystery shopper z Dekáča“. Atmosféru prechodu a náladu osadenstva najlepšie dokumentuje Mikovo video:

Čas odjazdu nebol nikým z nás prijatý príliš pozitívne. Budík začal poskakovať na nočnom stolíku o 3:30 h, čo je pre niektorých čas návratu z piatkovej návštevy knižnice či tančiarne. Pretreť oči, vyčúrať, hodiť cihlu eidamu s klobásou do ruskaku, fusakle na nohy, čapica, rukavice, čelovka (jasné, že takmer vybitá) liter čaju a výlet sa začína.

Plán znel jasne: „O 6:00 h vyrážame a do tmy sme pri aute“, ale rozplynul sa už na štarte. Vyrazili sme s cca 40-minútovým sklzom. To však nášmu kolektívu absolútne nevadilo a nevyviedlo nás z turistickej rovnováhy. Aspoň sme ušetrili čelovky pri blúdení ranným lesom.

Nenápadná čistinka nám dala priestor na obed. Hodovalo sa, pilo, spievalo a recitovalo. Napríklad „Čo to mám za vlohy, necítim si nohy“.

Úvodná asfaltka smerom na Čierne prišla vhod na rozohriatie stuhnutých údov. Lesné zvážnice boli kvalitne zjazdené ťažkou technikou. Niektoré z nich by sa dali v čase ohrozenia využiť ako vojnové zákopy. Po dvoch hodinkách šliapania sme si dopriali raňajky a pokochali sa pohľadom na malebne sfarbené jesenné pahorky.

03 Javorníky oktober 2022
(viac fotiek v galérii)

Čo tam po časovom sklze, keď je dobrá nálada. Tohto hesla sme sa držali takmer až do záveru výpravy, i keď nedá mi nespomenúť stále viac do popredia sa dostávajúce kuvičie hlasy bažiace po vyvodení osobnej zodpovednosti z nezvládnutia organizačnej prípravy. Ich snaha vyvrcholila na 39. kilometri hlasovaním o odvolaní celého organizačného výboru (pochopiteľne mňa).

Nechajme politiku a vráťme sa na späť na trať. Po Čiernom a Ustrigeľovi nasledovala trošku hluchšia, asfaltová pasáž Buntovou dolinou. Po nej však prišlo jemné a romantické stúpanie na Magale, cez Vlčiu jamu až do Sedla nad Zápačou, kde sa scenéria otvorila a nenápadná čistinka nám dala priestor na obed. Hodovalo sa, pilo, spievalo a recitovalo. Napríklad „Čo to mám za vlohy, necítim si nohy“.

S plným bruchom sme zahájili výstup na Čemerku a Hričovec, pričom druhý menovaný nadchol svojím pralesným charakterom, tmavým jedľovo-bukovým lesom a strmým zostupom k prameňu Kysuce. Doplnili sme zásoby vody a pokračovali hraničným chodníkom smerom ku Kasárňam a Veľkému Javorníku. Čakal nás azda najkrajší úsek našej cesty, ktorý v spojení s blížiacim sa západom slnka ponúkal dokonalú atmosféru a výhľady na slovenskú i českú stranu.

06 Javorníky oktober 2022
(viac fotiek v galérii)

Práve na odbočke ku Kasárňam sa od nás odpojili Včelo s Andrejom. Nie že by im náš rozohriaty kolektív nevyhovoval, ale zmocnil sa ich súcit a rozhodli sa podporiť lokálny turizmus, návštevou blízkej gastro prevádzky a utratiť poctivo vysedené zárobky. Nuž, kyselica dostala prednosť pred rekordami.

Majestátny Veľký Javorník s jeho takmer 1100 metrami nám priniesol naozaj idylický západ slnka. Mika zadrónil a natočil pár spomienkových záberov z vtáčej perspektívy. Na rozhľadni Stratenec bolo slniečko už za horami, zdvihol sa vietor a príchod tmy priniesol výrazné ochladenie i kulichy na naše takmer plešaté kebule.

Pred nami boli posledné dva vrcholy, Malý Javorník a Kaniakova skala, ktoré sa zahalili do noci a len s pomocou čeloviek sa nám podarilo posledný vrchol vysliediť. Výstup naň bol trošku v nepríjemnou kamenistom teréne, no vrchol samotný je zrejmý z nahromadenej kopy skál.

08 Javorníky oktober 2022
(viac fotiek v galérii)

Keďže návrat do civilizácie nepriniesol nič výnimočné, azda len už spomenutý trápny pokus o odvolanie organizačného výboru a diskreditáciu jeho členov (teda mňa), s mierne zamrznutým úsmevom na perách a ľahšou zimnicou niektorých členov výpravy sme sa po cca 14 hodinách doplazili k autu a opustili Javorníky.

Všetkým zúčastneným ďakujem za účasť a pokiaľ ma budú ešte raz prosiť o zorganizovanie podobného dobrodružstva, tak sa im na to, ako vraví klasik, s najväčšou pravdepodobnosťou vyseru 😊

Fotogaléria