K2 Wayback 96: Univerzálky za dostupnú cenu (Recenzia)

Do konkurzu na rolu univerzálnych skialpových lyží sa hlási veľa kandidátov, no v dostupnom cenovom segmente sa ponuka výrazne zužuje.
Ktoré skialpové lyže by si odporúčal do úlohy univerzálneho nástroja pre každé snehové podmienky? Do voľného terénu aj na zjazdovku? Ale nech za ne netreba predať obličku… To je frekventovaná otázka najmä od začínajúcich šľapačov. V recenzii nájdeš dôvody, pre ktoré v odpovedi často spomínam lyže K2 Wayback 96.

Do konkurzu na rolu univerzálnych skialpových lyží sa hlási veľa kandidátov, no v dostupnom cenovom segmente sa ponuka výrazne zužuje. A ja sa držím zásady odporúčať len lyže, s ktorými mám osobnú skúsenosť. Waybacky 96 modelového roka 2021/22 mi robia spoločnosť takmer rok. Dostal som ich koncom minulej sezóny ako bolestné za patálie s iným výrobkom značky K2. Značka si tým získala môj rešpekt za snahu napraviť fatálnu chybu, no necítim sa jej byť povinný žiadnou vďačnosťou. Recenziu píšem tak, akoby som si lyže kúpil za vlastné.

Parametre

Za skialpové univerzálky považujem lyže so šírkou v strede okolo 9 centimetrov. Dodatočných 6 mm v páse recenzovaných Waybackov 96 je už trochu luxus. Ak by to mali byť moje jediné lyže, zrejme by som zvažoval verziu Wayback 92. Keďže v mojom prípade ide o druhý pár k 84-milimetrovým Ogso Spearhead, volil som 96 mm. Nech nemám doma dvojo lyží so skoro rovnakou šírkou. Waybacky sa vyrábajú aj v šírke 106 mm, no lákaniu lyží širokých nad desať centimetrov po skúsenosti s Völkl Katana V-Werks (112 mm) už odolávam.

K2 Wayback 96 recenzia 12
K2 Wayback 96 (viac fotiek v galérii)

Z ponuky dĺžok od 163 cm do 184 cm som si vybral druhé najkratšie 170-ky (sesterský ženský model Waybackov je dostupný v dĺžkach od 156 cm). Pri svojej výške 180 cm a (dovolím si povedať) nadpriemernej lyžiarskej technike by som si v zjazde vedel užiť aj dlhšie lyže. Zároveň som mušia váha (65 kg) a inklinujem ku krátkym oblúkom. Prax mi potvrdila, že takáto dĺžka mi stačí. Tak načo bojovať s dodatočnou hmotou pri každom kroku do kopca.

Jazda je presná a energická, lyže poslúchajú na slovo. No zároveň neurobia nič navyše.

Wayback 96 v dĺžke 170 cm má geometriu 128-96-115 a radius 20 m, hmotnosť 1332 g/kus. To ich v danej veľkostnej kategórii radí do skupiny ľahších lyží. Ale nie sú to žiadne vytrasené ultralighty. Profil je klasický s krátkym predným rockerom, dlhou camber komorou v strede a jemne zdvihnutou pätou. Tradičné pre segment lyží do voľného terénu je aj vykrojenie s pomerne veľkým polomerom zatáčania.

V materiálovom zložení dominuje drevo paulownia vystužené dvomi vrstvami karbónu a titanalovým plátom pod viazaním. Pre značku K2 sú tradičné otvory v špičke a päte, ktoré sa dajú využiť pri konštrukcii núdzových záchranných saní. Predná dierka sa tiež používa na fixáciu značkových pásov K2. Ak sa rozhodneš pre pásy vybavené štandardným predným uchytením, otvor môže ostať uzatvorený plastovou záslepkou.

Waybacky v akcii na decembrovom firne v Júlskych Alpách, svah s približne 35-stupňovým sklonom. Bolo treba dávať pozor na kamene pod snehom, preto opatrná jazda.

Jazdné vlastnosti

Zo zvoleného mixu veľkosti, tvaru a tuhosti sa zrodila univerzálna lyža so vzácne vyrovnanými povahovými vlastnosťami. Jazda je presná a energická, lyže poslúchajú na slovo. No zároveň neurobia nič navyše.

Krátky rocker na špičke uľahčuje nasadzovanie oblúkov. Potiaľto si Waybacky uchovávajú dušu hravého fagana. Keď v oblúku príde rad na tuhý stred a následne podobne tuhú pätu, menia sa na prísneho profesora. To je daň za istoty poskytované týmto vyladením pri zjazdoch tvrdej strminy.

Jednému talianskemu blogerovi sa lyže zdali byť mäkké. Ja mám podobne ako českí recenzenti presne opačný dojem. Pri razantnom výjazde z rýchleho oblúka sa ma ich flex snaží vystreliť do vzduchu. Zrejme to tiež súvisí s mojou hmotnosťou, ale aj tak si myslím, že jazdec bežnej váhovej kategórie nebude pociťovať deficit tvrdosti.

Prekvapilo ma, ako dobre Waybacky jazdia na upravenej zjazdovke. Samozrejme v rámci limitov skialpovej lyže a 20-metrového radiusu. Carvingové náradie z nich nebude, no hendikep väčšej šírky pri jazde na hranách necítiť. V torznej tuhosti môžu byť príkladom, zrejme aj vďaka sidewallu natiahnutému  takmer po celej bočnej strane lyže.

K2 Wayback 96 recenzia 08
Vľavo K2 Wayback 96, vpravo dámska verzia Talkback 96 – v aktuálnom modelom roku už premenovaná na Wayback Women’s. Foto: K2 (viac fotiek v galérii)

Beriem si ich vtedy, keď očakávam tvrdý sneh. Do prašanu paradoxne uprednostňujem síce užšie, ale mäkšie a hravejšie Ogso Spearhead (podrobnosti v recenzii). Aj v hlbokom mäkkom snehu Waybacky podávajú solídny výkon, ktorý stavia na relatívne veľkej ploche sklznice. Len v ňom nie sú také zábavné ako to mám rád.

Na lyžiach mám namontované viazanie ATK Crest s podložkou pod špičku umožňujúcou posúvať ju dopredu alebo dozadu v celkovom rozsahu 27 mm. Podložku som dokúpil vzhľadom na plán, že Waybacky bude občas využívať aj dcéra. Spolu s posunom päty tak viem dosiahnuť optimálny montážny bod aj pre menšie lyžiarky. Prípadne si viem posunúť svoj vlastný montážny bod tak, aby lepšie vyhovoval pre konkrétne snehové podmienky.

Mladá lyžiarka vážiaca takmer rovnako ako ja najskôr vyjadrila obavy z dĺžky lyží, nakoľko dovtedy jazdila maximálne na 160-kach. Na svahu sa však s Waybackami rýchlo skamarátila. Potvrdilo mi to predpoklad, že recenzované náradie je vhodné aj pre skialpového začiatočníka. Mal by však mať dobre zvládnutú techniku jazdy z upravených zjazdoviek. Pre úplného začiatočníka by lyže mohli byť ťažšie ovládateľné vzhľadom na svoju tuhosť.

Dizajn

Modelový ročník 2021/22 má podľa mňa zúfalo nudnú vizáž. Aj preto nemám v recenzii skoro žiadne vlastné fotky z akcie – jednoducho sa mi podvedome nechce dávať lyže do záberu. Aktuálny ročník 2022/23 je už vizuálne trochu zaujímavejší (okrem grafiky sa od predchádzajúceho ničím iným nelíši). Povrch hornej strany lyží má povrchovú úpravu znižujúcu nalepovanie snehu pri výstupe. Zázraky od toho nečakaj.

K2 Wayback 96 recenzia 06
Zdá sa, že snehofóbna úprava na staršom modeli Waybackov fungovala lepšie (viac fotiek v galérii)

Cena a záverečný verdikt

K2 Wayback 96 môžem odporúčať ako univerzálne ski touringové lyže pre najväčší (stredný) segment trhu. V skialpovom mainstreame zabodujú predvídateľným správaním a vyrovnanými vlastnosťami. Ak by sme sa pohybovali vo sfére automobilových pneumatík, tak práve takého gumy vyhrávajú testy nemeckých skúšobní. Nie tie, ktoré najlepšie brzdia za sucha, ale také, čo majú v sumáre najlepší priemerný výsledok zo všetkých disciplín. K2 Wayback 96 sa vo všetkom držia minimálne na priemere, v ničom nevynikajú ani neprepadávajú. Čo sa týka okrajových cieľových skupín, tak pre úplného začiatočníka môžu byť príliš tvrdé. Experta zase nemusí uspokojiť ich málo výrazný charakter.

No a ešte je tu cena. Aktuálny modelový rok sa v čase písania recenzie dá kúpiť za 400 €, vlaňajší za 330 €. Mení sa to v priebehu sezóny a predajcovia môžu mať rôznu cenovú politiku, no platí, že K2 s Waybackami zvyčajne spoľahlivo podlieza porovnateľnú konkurenciu.

    • ⊕ Vyrovnané vlastnosti vo všetkých disciplínach, nemajú žiadne vyslovene slabé miesto
    • ⊕ Spoľahlivé držanie na tvrdom podklade
    • ⊕ Dobrý pomer šírka/hmotnosť
    • ⊕ Výborný pomer výkon/cena
    • ⊖ Málo výrazný charakter, pri jazde chýba faktor hravosti
    • ⊖ Nudný dizajn

Fotogaléria