Po šiestich rokoch spolužitia s predchádzajúcou generáciou lavínových batohov Mammut RAS som si koncom minulej sezóny zaobstaral novšiu verziu. Ak uvažuješ o investícii do zvýšenia svojej šance na prežitie v lavíne, možno sa ti zídu moje skúsenosti. S batohom, nie s lavínou ;)
Výber značky aj modelu bol na istotu. Mammut Flip 22 s vyberateľným systémom RAS 3.0 som už asi rok závidel môjmu najčastejšiemu skialpovému parťákovi. Mamuťácky systém RAS dobre poznám a ostatné vlastnosti som odpozoroval v teréne na Martinovom batohu. So záverom, že Flip má všetko, čo mi na starom ruksaku chýba, a zároveň nemá žiadne zásadné nedostatky. Nižšie v texte nájdeš aj video so zhrnutím jeho hlavných vlastností.
Prečo som zatiaľ nešiel do elektriny
Idúc proti aktuálnym trendom som ostal pri mechanicky ovládanom plynovom systéme. Z dvoch hlavných dôvodov: hmotnosť a cena. Mammut Flip 22 s karbónovou fľašou naplnenou dusíkom je výrazne ľahší ako väčšina elektrických batohov. A zároveň citeľne lacnejší – rádovo o stovky eur. Pre bombičkový systém hovorí aj absencia komplikovanej elektroniky a batérií citlivých na chlad. Večer pred výjazdom nemusím myslieť na ich nabitie.
Uznávam, že batoh s elektrickým turbodúchadlom má veľa výhod. Za hlavnú považujem to, že znižuje riziko podvedomého váhania „odpáliť či neodpáliť?“. Tento faktor je podľa mňa dôležitejší ako vyzdvihovaná možnosť viacnásobného nafúknutia airbagu počas skialpinistickej túry. Ja, ak sa niekedy zveziem v lavíne a prežijem to, tak okamžite dávam otočku a šusujem do doliny. Ak by som mal hustejší morál, nič by mi nebránilo pribaliť si do plynového batohu náhradnú bombičku. Hmotnosťou aj cenovo to bude v porovnaní s elektrinou stále výhodné.
Viac ako druhé odpálenie airbagu ma zaujalo to, že elektrické systémy dokážu sofistikovane riadiť správanie airbagu po aktivácii. Natlakovaný ostáva na niekoľko minút a potom sa začne vypúšťať, aby zasypanému vytvoril záchrannú bublinu naplnenú vzduchom. No a klasický argument v prospech elektriny je bezproblémová letecká preprava.
Moje ďalšie auto už zrejme bude elektromobil a rovnako ďalší lavínový batoh asi bude elektrický. Ale pri tomto mi to ešte vyšlo na plyn. Funkcie Mammutu Flip 22 a moje vlastné vylepšenia som zhrnul v tomto videu:
Priestor
Po skúsenosti s 20-litrovým lavínovým batohom Mammut Ultralight RAS 2.0 som sa nebál, či bude 22 litrov Flipu dostatočných. Zbaliť sa do starého ruksaku bolo niekedy umenie, ale vždy to nejako išlo. Do Flipu sa na celodennú skialpovú túru balím úplne komfortne. Prírastok objemu je subjektívne väčší ako tie dva litre.
Problém s objemom batohu by mohol nastať pri túre s viacerými (jedno s ním ešte dávam) prespaniami na chate. Na winterraumové expedície so spacákom, zásobami jedla a varičom rovno zabudni. Čo sa týka horolezeckého materiálu, tak 30-metrové alpinistické lano a minimalistický sedák sa mi k bežnej výbave zmestia bez toho, aby som musel niečo redukovať. Mačky a cepín rátam do bežnej výbavy.
Moja skúsenosť s balením sa do 22-litrového batohu nemusí byť úplne univerzálna. Za tie roky už dokonale poznám svoje potreby, viem odhadnúť počasie, a naučil som sa baliť minimalisticky. Každému odporúčam, aby sa to naučil tiež. Pretože túry bez ťažkého batohu sú oveľa príjemnejšie. A menší ruksak je dobrý prostriedok ako sa naučiť baliť naľahko. Pozri si „vybaľovacie“ video plne naloženého Flipu:
Jedna otázka pre experta
Michal Kišš patril medzi prvých predajcov lavínových batohov na Slovensku. Samozrejme, sám ich intenzívne používa. Vďaka jeho dlhoročným skúsenostiam sa môžeš spoľahnúť, že v Alpise pri výbere batohu dostaneš expertné poradenstvo. Michal, akú najčastejšiu chybu robia ľudia pri výbere prvého lavínového batohu?
Často sa riadia podľa ceny a nie podľa toho, čo je pre nich vhodné. Niekedy si to dajú vysvetliť, ale niekedy s nimi nepohneš. Takým trvá aj dva-tri roky, kým pochopia, že nie vždy to, čo je v najväčšom výpredaji, je to najlepšie. Napríklad keď si vysoký chlap kúpi ruksak s eskovým chrbtom a tvrdí, ako mu to dobre sedí :)
Už sa to stáva zriedkavo, ale každý rok niekto taký k nám zablúdi s názorom, že mu stačí lavínový ruksak, on pípák, lopatu a sondu nepotrebuje, veď aj tak chodí vždy sám. Ak nepochopí vysvetlenie, na to mám už iba jednu odpoveď – že naďalej bude chodiť iba sám.
Hmotnosť
Systém Mammut RAS 3.0 váži 690 g, batoh Flip 22 ďalších 910 g a karbónová fľaša 320 g. Spolu 1920 gramov. Iný lavínový ruksak s použiteľným objemom a podobnou hmotnosťou budeš hľadať veľmi ťažko. Konkurencia sa pohybuje o stovky gramov vyššie, elektrická aj o kilo. S jednou výnimkou – horúca novinka sezóny 2022/23, Ortovox Litric Zero 27, váži iba 1970 g. Ak hneď teraz ideš zisťovať jeho cenu, radšej sa na to posaď. Aktualizácia december 2022: Ortovox sťahuje z trhu všetky varianty batohov Litric, pretože za určitých raritných podmienok sa airbag nemusí nafúknuť tak ako by sa mal. Aktuálne si teda žiadny Litric nekúpiš a nie je známy, kedy sa obnoví predaj.
Pre stokilového chlapa možno nejaké kilo navyše nehrá zásadnú rolu. Moja 65-kilová telesná schránka však cíti každý gram. Trochu protestovala, keď som jej v porovnaní so starším 20-litrovým lavínovým batohom (1715 g) naložil o dvesto gramov viac. Nakoniec uznala, že je to prijateľná cena za väčší priestor, viac funkcií a vyšší komfort.
Materiál a funkcie
Batoh je napriek nízkej hmotnosti vyrobený z odolnej tkaniny a nemusíš sa báť, že ho poničíš hranou lyže. Palec hore. Okrem decentnej grafitovej sa vyrába aj v čiernej farebnej verzii, fialovej a dvoch odtieňoch modrej.
Flip má tri úložné priestory: hlavný, priečinok na lavínovú výbavu a malé vrecko na drobnosti. Všetky sú dostupné cez samostatné otvory, pričom prístup k lavínovej výbave je odlíšený farbou zipsu. Hlavný priestor má vstupy dva, okrem klasického v hornej časti sa doň dá dostať aj cez chrbtovú časť. Tá sa dá celá odklopiť a obsah batohu je potom ako na dlani. Veľmi užitočná vychytávka. Kto ju raz okúsi, ten už batoh bez chrbtového vstupu chcieť nebude.
Oddelenie lavínovej výbavy od ostatných vecí v batohu považujem za dôležité. V praxi možno do toho priestoru prihodíš aj nejaké drobnosti, ale podstatné je, že v prípade nehody máš lopatu a sondu v ruke za pár sekúnd a zvyšok materiálu nie je rozhádzaný po celom žľabe. Nehovoriac o tom, že balenie vecí do jedného priestoru s lavínovou výbavou je fakt o nervy.
Tretie vrecko využiješ na lyžiarske okuliare, peňaženku alebo pohotovostné snacky. Z vnútornej strany chrbtovej časti je vrecko na hydrovak a v ňom ešte malý pružný priečinok na vysielačku. Pekne v teple by tam mohol byť aj mobil, ale ten asi chceš mať viac poruke.
Zvonku má batoh kompresné popruhy, ktorá zároveň slúžia na upevnenie lyží alebo snowboardu. Lyže sa okrem diagonálneho umiestnenia na vonkajšej strane dajú upevniť aj na bokoch, čo sa ale nemá robiť vzhľadom na kolíziu lyží s nafúknutým airbagom.
Pútka na cepíny sú dve, na rovnaké miesta sa upevňujú aj poskladané paličky. Neobľúbený stehenný popruh, ktorý majú všetky lavínové batohy, sa Mammut pokúsil zdokonaliť malým zlepšovákom. Na bedrovom popruhu je pevné textilné očko na karabínu. Ak ho využiješ, komfort manipulácie s týmto bazmegom sa o trochu zlepší.
Moje zlepšováky
Vo výbave Flipu nie je sieťka na prilbu. Očká na jej upevnenie nechýbajú, ale sieťku si treba dokúpiť. Ja jednu doma mám, ale nepáčila sa mi predstava manipulácie so sieťkou niekde na kopci vo vetre. Preto som na batoh pripevnil dva ploché kusy plastu na gumičkách, ktoré prevlečiem cez vetracie otvory v prilbe a pootočím. Prilbu držia spoľahlivo, sú stále na batohu, manipulácia je úplne jednoduchá a nevážia viac ako oná sieťka.
Druhý zlepšovák je držiak na fľašu na pravý ramenný popruh. Nosím v ňom pollitrovú termosku alebo (na jarných túrach) zaizolovanú plastovú fľašu. Camelbag som v zime prestal používať, pretože hadička napriek izolácii zvykne zamŕzať. Navyše na túre rád pijem teplé sladké nápoje, a to nie je vhodná náplň do hydrovaku.
Airbag systém
Systém RAS (Removable Airbag System) sa dá vybrať a použiť v inom kompatibilnom batohu. Čiže môžeš mať dve veľkosti lavínových batohov a prehadzovať medzi nimi systém podľa potreby. Mám to tak v predchádzajúcej generácii (20 l a 30 l). Po prvej sezóne som však fíčuru prestal využívať. Hlavne preto, lebo väčší batoh mi liezol na nervy svojou nepraktickosťou pri balení a vyberaní vecí.
Je možné, že ak sa v budúcnosti vyberiem na viacdňovú Haute Route, zaobstarám si k Flipu väčšiu alternatívu. Tomu, že by som z batohu vyberal systém a používal ho napríklad na turistiku, šancu nedávam. Preferujem veci navrhnuté presne na daný účel.
RAS 3.0 sa nedá použiť v starších batohoch skonštruovaných pre systém 2.0. To by mi neprekážalo, chcel som hlavne nový batoh. Zato možnosť použiť v novom batohu starší systém by sa mi veľmi hodila. Výrobca asi mal dôvody, prečo to neumožnil. Alebo len potreboval potlačiť čísla predaja? Fakt neviem.
Karbónová bombička s objemom 250 ml ostala rovnaká (od českého výrobcu), a teda sa dá použiť v novšom aj staršom systéme. Občas ju prevážim a za šesť rokov neubudol ani gram plynu. V batohu má vyhradené miesto s upevňovacím velcro pásikom a zipsovacím prekrytím. Je tam miesto aj na väčšiu hliníkovú fľašu, ktorá sa plní vzduchom z objemnejších tlakových fliaš pomocou špeciálneho adaptéra (potápačské obchody ho zväčša nemajú, ale v Alpise vedia pomôcť). Vyprázdnenú karbónovú bombičku ti predajcovia mammuťáckych lavínových batohov vymenia za plnú a vypýtajú si za to okolo 25 €.
Spúšť 150-litrového airbagu je umiestnená v ľavom ramennom popruhu. Jej výška sa dá nastaviť do troch úrovní. Aktivačný mechanizmus umožňuje testovacie odpálenie bez nasadenej plynovej kartuše a teda aj bez nafúknutia airbagu. Odporúčam využiť, pretože spúšť si žiada poriadne potiahnutie. Nechceš, aby ťa tvrdosť spúšte zaskočila v momente, keď ide o život. Mimochodom, u dobrého predajcu pri kúpe batohu dostaneš jedno plnohodnotné skúšobné odpálenie zdarma. Pri tej príležitosti zistíš, ako sa nafúknutý airbag vypúšťa a skladá.
Komfort
Flip sa vyrába iba v jednej veľkostnej verzii s chrbtovou časťou dlhou 48,5 cm. Niektoré batohy „mužskej“ veľkosti ma spodnou hranou zvyknú tlačiť tam, kde chrbát stráca dobré meno. Pri tomto batohu mi to nehrozí. Som vysoký 180 cm, no mám skôr kratší trup a dlhé nohy. Myslím si, že bude vyhovovať aj vyšším ženám. Treba vyskúšať.
Na pomery lavínových batohov (ich konštrukcia musí zohľadniť viac faktorov ako batohy bez airbagu) sedí Flip pri lyžovaní na chrbte dobre. O chlp lepšie ako moje dva staršie lavínové ruksaky. Dobre je na tom aj z pohľadu nosenia pri zaťažení lyžami. Cítiť, že v Mammute už nejaký ten lavínový batoh navrhli a vyrobili.
Cena a záverečný verdikt
Za Mammut Flip 22 som pred pol rokom zaplatil 449 € a v čase písanie tejto recenzie ho Alpis stále predával za rovnakú cenu. K tomu treba prirátať 145 € za karbónovú fľašu. Celková cena pod 600 € patrí k najnižším medzi plynovými batohmi (elektrické sú o dva levely vyššie). Človek by čakal, že za tým budú nejaké kompromisy vo výbave. Ale nie sú. Objem medzi ne nerátam, nakoľko som presvedčený, že 22 litrov je na jednodennú skialpovú túru akurát.
- ⊕ Dobré priestorové usporiadanie a takmer kompletná výbava
- ⊕ Spoľahlivý overený systém, vyberateľný a použiteľný aj v iných batohoch
- ⊕ Nízka hmotnosť
- ⊕ Solídny komfort nosenia
- ⊕ Kvalitné prevedenie a trvanlivý materiál
- ⊕ Výhodná cena
- ⊖ Len jedna veľkostná verzia, ktorá nemusí sadnúť každej postave
- ⊖ Chýba integrovaná sieťka na prilbu
- ⊖ Plynový systém už nie je technologická špička
Autor odporúča
Fotogaléria