Tri dni lezenia a plážovania na ostrove Krk

Chorvátsko koncom mája alebo začiatkom júna nemá chybu, presvedčil som sa už veľakrát. Davy turistov ešte nedorazili, ubytovanie je za rozumné ceny a takmer vždy sa už dá kúpať. 
Chorvátsko koncom mája alebo začiatkom júna nemá chybu, presvedčil som sa už veľakrát. Davy turistov ešte nedorazili, ubytovanie je za rozumné ceny a takmer vždy sa už dá kúpať.

Tento rok sme krátky predletný výlet na ostrov Krk spojili s nenáročným lezením. Prvá polovica dňa patrila skalám, druhá plážam. Jednoducho,  udržateľná rovnováha :)

Lezecké oblasti na Krku nie sú svetová trieda, no na Slovensku by asi medzi širšiu špičku patrili. Sú koncentrované v okolí najznámejšieho letoviska na ostrove. Baška má najkrajšie pláže a unikátnu mikroklímu – aj keď počasie vyzerá beznádejne, v zálive Bašky bude s veľkou pravdepodobnosťou slnečno. My sme nocovali v meste Krk, ktoré má pekné staré centrum, nejakú tú kultúru, históriu a rušný krčmový život. No všetko ostatné je lepšie o 20 kilometrov ďalej v Baške.

Bunculuka

Najstaršiu lezeckú lokalitu ostrova sme našli hneď za nudistickým kempom Bunculuka, v pešom dosahu z centra Bašky. Kto chce liezť, bude to mať povinne spojené s pohľadom na nahých nemeckých penzistov. My sme s tým problém nemali. Naopak, po objavení krásnych zátok ďalej na pobreží za kempom sme sa tam každé popoludnie vracali kvôli kúpaniu. A užívali si prírodné pláže bez zbytočného textilu na sebe.

Je možné, že za parkovanie a vstup do kempu bude treba platiť. Aspoň tak sa píše na tabuliach, od nás však nikto peniaze nepýtal. Spoplatnemému prechodu cez kemp sa dá vyhnúť obchádzkou cez vnútrozemie, po turistickom chodníku okolo jeho plota. Chodník ústi na FKK pláži, odkiaľ je to už len pár desiatok metrov ku sektoru s desiatimi husto odistenými cestami pár krokov od mora. Cesty sú krátke (väčšinou okolo 10 m, len jedna 15-metrová) a technicky dosť ťažké (max. 7b). Škoda, že kvalita skaly je mizerná. Všetky nedostatky vyvažuje exkluzívna lokalita.

Partia nadšencov, ktorí (zrejme s finančnou podporou miestnych turistických združení) preisťujú cesty na ostrove, spravuje web Climbinbaska.com. Mali by  na ňom byť podrobní sprievodcovia s topo nákresmi ciest, no stránka aktuálne nefunguje. Napriek tomu sa mi z hlbín internetu podarilo sprievodcov vydolovať. Stiahni si sprievodcu lezeckou oblasťou Bunculuka.

Belove stene

Zhruba 10 kilometrov od Bašky smerom do stredu ostrova, hneď za dedinou Draga Bašćanska a úzkym mostíkom, treba spomaliť a hľadať na pravej strane parkovisko s kamenným blokom, do ktorého je vytesané akési písmeno v hlaholike. O pár metrov vyššie, na ľavej strane cesty, sa začína chodník k lezeckej oblasti Belove stene. Názov vraj súvisí s menom kráľa, ktorý sa kedysi pod najvyšším vrcholom ostrova Obzova (568 m) schovával pred Turkami. Výstup pod steny trvá pol hodiny, vďaka množstvu červených značiek sa nedá zablúdiť.

Je tu vyše 30 ciest v 6 sektoroch na kvalitnom drsnom vápenci. Spoločnosť lezcom robia voľne sa pasúce ovce. Čo má aj negatíva – kvôli záľube zvieratiek uvoľňovať nad lezcami kamene sa odporúča nosiť prilbu. A štuple do uší, ak neznášaš békanie. Niektoré pľace na istenie môžu byť znečistené bobkami (viď foto v galérii). V sektore E je zopár dvojdĺžkových ciest, inak jednodĺžky do 30 m (jediná 35 m cesta je v sektore C1).  Najťažšia cesta je za 6c+ a nie sú tu žiadne veľké previsy. Pekná oblasť s veľkým potenciálom na rozvoj. Stiahni si sprievodcu lezeckou oblasťou Belove Stene.


Prístup ku stene. Fakt neviem kde sa vzala tá dlhá rovná čiara, netreba ju brať do úvahy.

Portafortuna

To najlepšie na koniec. Ďalších pár kilometrov z Bašky smerom na sever, za „Bélovými“ stenami, sa nachádza oblasť so zhruba 60 cestami od 4a do 7c v štyroch sektoroch. Na vápencových stenách so super trením a ostrými chytmi vytvorenými vodnou eróziou si dobre zalezie asi každý. Vďaka severovýchodnej orientácii sa dá rátať s príchodom tieňa už v ranom popoludní.  Aj v okolí Portafortuny sa pasú ovečky, pozor na padajúce kamene.

Prístup od parkoviska pri reštaurácii ponúkajúcej lokálne špeciality (pečená jahňacina aj plody mora) trvá len štvrťhodinku. V sektoroch A, B a C sa nájdu aj ťažšie previsnuté cesty, typická dĺžka je 30 m. Sektor D s cestami na položených platniach je vhodný pre začiatočníkov. Stiahni si sprievodcu lezeckou oblasťou Portafortuna.


Prístup ku stene

Výlet sme si užili, hoci bol zúfalo krátky. Krk ako čisto lezecký cieľ v tomto kúte Európy asi nebude to pravé, nechytá sa na Osp či Paklenicu. Ale ak od destinácie nemáš extrémne vysoké športové očakávania a chceš sa aj kúpať, užiť si lignje na žaru atd, tak odporúčam. Najlepšie tesne pred alebo tesne po hlavnej sezóne. Úvodná fotka hovorí za všetko.

Možno ťa zaujme