Lezecký sprievodca pre rakúske pohorie Hochschwab (Recenzia)

Sprievodca je v nemčine, no podstatné informácie sú aj v angličtine. Popisuje 380 viacdĺžkových ciest a 25 skalkárskych oblastí.
Pohorie Hochschwab sa nachádza v severovýchodnej časti rakúskej spolkovej krajiny Štajersko, asi 200 km juhozápadne od Bratislavy. Geograficky patrí do Severných vápencových Álp. V porovnaní s východnejšími horskými skupinami ako Rax či Schneealpe je to už vyšší horský level – tak veľkosťou štítov ako aj dramatickými tvarmi ich stien.

Zo západu Hochschwab ohraničujú Ennstalské Alpy, z juhovýchodu Mürzstegské Alpy a zo severu, za údolím rieky Salza, sú to Ybbstálske Alpy. Najvyšší vrchol pohoria, rovnomenný Hochschwab (2277 m), leží priamo v strede hlavného hrebeňa. Pod jeho vrcholom je postavená moderná chata Schiestlhaus.

Trojica autorov Matin Gumpold, Christian Leiting a Thomas Behm pripravila skutočne obsiahleho lezeckého sprievodcu. Formát A4, 522 strán, tvrdá väzba, sprievodca váži skoro 2,5 kg. Nič, čo budeš niesť so sebou pod stenu. A už vôbec nie do steny.

01 Lezecký sprievodca Hochschwab

Sprievodca vydaný v roku 2020 pod originálnym názvom Hochschwab Kletterführer je písaný po nemecky, no podstatné informácie sú aj v angličtine. Za mňa je v sprievodcovi všetko, čo má byť. Sprievodca začína históriou lezenia na Hochschwabe. Nasleduje krátke info o prírode, možnostiach ubytovania a vysvetlenie značiek použitých v sprievodcovi. A potom už ide oblasť za oblasťou, stena za stenou.

Pri každej oblasti sa nachádza jej stručná charakteristika, mapa, prístup, čas a prevýšenie prístupu a zostupu. Ku každej stene je v knihe prehľadné fototopo, no konkrétne cesty už opisujú charakteristické kreslené schémy od Thomasa Behma. V schémach nájdeš informácie o dĺžke cesty, počte nitov alebo skôb, obtiažnosť jednotlivých dĺžok ako aj krátky popis každej dĺžky alebo cesty.

Schematicky je zobrazené hodnotenie atraktívnosti cesty, typ trvalého istenia v ceste (nity/skoby), orientácia voči slnku, dĺžka, aké lano je potrebné mať, koľko expresov stačí a či je potrebné mať sadu vklínencov alebo friendov aj s odporúčanými veľkostami. Nakoniec tu nájdeš aj časový údaj o výstupe a zostupe.

03 Lezecký sprievodca Hochschwab

V sprievodcovi je popísaných 380 viacdĺžkových ciest v obtiažnosti od 3 po 10+/11- UIAA. Medzi nimi aj extrémna 22 dĺžková cesta, dlhá skoro kilometer. Sprievodcovi pokrýva aj 25 skalkárskych oblastí Hochschwabu.

Cena knihy je 49,90 € plus poštovné. Objednať sa dá na webe Thomas Behma alebo na špeciálnej stránke venovanej len tomuto knižnému projektu.

Priznám sa, že som ešte v Hochschwabe neliezol, a to mám Rakúsko celkom dobre prelezené. Raz som sem zablúdil na lyžiach pri hľadaní jarného snehu. Presne viem, prečo som lezeckú návštevu vždy odsúval na nabudúce –  nevlastnil som sprievodcu a na Bergsteigen.com je popísaných len málo ciest s kratším nástupom.

02 Lezecký sprievodca Hochschwab

Hochschwab som vnímal ako oblasť typickú dlhými nástupmi k začiatkom cesty. Ked som si to porovnal s obdobnými možnosťami na trase zo Slovenska, vždy u mňa zvíťazili iné oblasti. Podľa sprievodcu je tu pár oblastí s nástupom pod jednu hodinu, obligátne je to však cez dve hodiny. Nájdu sa aj viac ako trojhodinové nástupy.

Každopádne mi sprievodca výrazne pomohol zorientovať sa v možnostiach, ktoré Hochschwab ponúka. No nič, idem si vyberať nejaké cesty na ten správny čas.