Sardínia je ďalší z ostrovov, ktoré sa oplatí navštíviť za jedinečným lezením. Ideálny termín je neskoršia jeseň, kedy už nie je príliš teplo na lezenie, a zároveň je voda príjemná na kúpanie. My sme zvolili polovicu októbra, čo bolo tak akurát. Za šesť dní na ostrove sme stihli niekoľko krásnych lezeckých lokalít, relax na pekných plážach aj turistiku.
Sardínia je pomerne veľký ostrov patriaci Taliansku. Dostupnosť je výborná z Bratislavy alebo Viedne priamym letom. Pre pekné zážitky si treba požičať auto a pripraviť sa na šoférovanie kopcami a serpentínami. Okrem lezenia sa určite oplatí navštíviť krásne pláže.
V rámci lezenia ostrov ponúka ponúka jedinečné žulové oblasti, ktoré sú formované zo zaujímavými oblinami. Mnoho z týchto oblastí sa lezie tradične, preto je nutné myslieť na zakladačky a samozrejme aj morál. Taktiež je možné nájsť pekné vápencové športové oblasti, dokonca aj s lezením priamo nad vodou.
Čo sa týka sprievodcu, najlepšie je mať knižku Sardinia (2 edície Sport a Trad/multipitch) , prípadne nejakú aplikáciu – nám sa osvedčila 27crags. Počas výletu sme navštívili tri lezecké lokality, pričom každá mala jedinečný charakter.
Cala Spinosa
Lokalita sa nachádza na úplnom severe Sardínie na polostrove, ktorý sa nazýva Capo Testa. Sú tu kratšie športové cesty v obtiažnosti 4c až 7c. Z pláže Cala Spinosa sa ide chodníčkom po pobreží ku skalám. Od prakoviska je to asi 15 minút.
Lezie sa na žule, ktorá ma veľmi netradičné tvary. Žiadne hrany a pukliny ale obliny, diery, uši, oblé špáry a podobné atypické tvary. Lezenie by som prirovnal k boulderingu po drsných oblinách. Toto krásne miesto ponúka lezenie rovno nad vodou a zároveň benefit priľahlých pláží.
Postačí 50 m lano a expresky. Ideálna lokalita na rozlezenie, ak sa chystáš na návštevu oblasti Capo Pecora. Tá je síce pomerne ďaleko od Spinosy na južnej polovici ostrova, ale má podobný charakter (čítaj nižšie). Po prelezení pár športových ciest sme si dopriali oddych na pláži Cala Francesca nedaľeko skál.
Pedra Longa
Pedra Longa je lezecká oblasť na východnom pobreží. Je to obrovský vápencový útes s viacdĺžkovými cestami. Cesty sú športové a dobre odistené. Na rozdiel od Cala Spinosa sa lezie sa prevažne po lištách, dierkach a ostrých tvaroch. V blízkosti parkoviska sú aj kratšie športové cesty.
Bohužiaľ sme v tejto lokalite veľa nestihli kvôli počasiu. Všeobecne v okolí mestečka Baunei, je množstvo lezeckých možností na vápencoch s prímorským charakterom.
Capo Pecora
Oblasť Capo Pecora je za mňa najväčším klenotom lezenia na Sardínii. Jedinečné žulové tvary, lezenie nad morom a krásne pláže v okolí. Treba zaparkovať na konci cesty, ktorá vedie k mysu Capo Pecora, a potom pozdĺž pobrežia ísť asi 1,5 km ku skalám.
V tejto lokalite cesty nie sú postupovo odistené, a primerane tomu treba k lezeniu pristúpiť. Aspoň majú navŕtané zlaňáky. Obtiažnosťou ľahšie cesty vedia prekvapiť náročnosťou. Liezol som previsnutú oblú špáru za 5c, a to som si aj posedel vo friende. Našťastie tie friendy v drsnej žule dobre držia, ale miestami sú možnosti zakladania veľmi obmedzené, alebo žiadne.
Lezie sa najmä po oblinách a špárach. Najkrajším útvarom je útes Big Ben, na ktorý vedú aj viacdĺžkové cesty. Pre túto lokalitu rozhodne treba mať knižného sprievodcu.
Nelezecké aktivity
Okrem lezenia Sardínia ponúka množstvo iných aktivít, ktoré spestria pobyt. V rámci turistiky sme navštívili kaňon Gola di Gorropu, ktorý ponúka zaujímavú túru cez obrovské biele vápencové skaly. Na dno kaňona sa zostupuje približne 700 výškových metrov a následne sa dá kaňonom pokračovať a vystúpiť na inom mieste. Pre spestrenie sa dá po skalách aj celkom dobre bouldrovať.
V rámci vodných športov sme si požičali kajaky v peknom mestečku Bosa, kde sa dá po rieke doplaviť až na more a následne naspať.
Lezenie na sardínskej žule je rozhodne jedinečným zážitkom. Ak je cieľom Capo Pecora, treba si vziať dosť friendov, a to aj v rovnakej veľkosti. Hodia sa aj mäkké lezečky a špárové rukavice.
V rámci oddychu treba využiť krásne pláže, ktorých je na Sardínií dosť. V polovici októbra bola voda stále príjemná na kúpanie, takže sa dá aj dobre relaxovať. Treba sa už len rozliezť na oblinách, zobrať hardware, plavky a vyraziť na Sardíniu.