Najvyššia andezitová lezecká stena na Slovensku sa nachádza v pohorí Vtáčnik v Bystričianskej doline. Okrajová časť mohutného skalného masívu vo výške 662 metrov nad morom v minulosti slúžila ako kameňolom a v poslednej dobe boli pokusy obnoviť ťažbu. Držme si palce, aby sa tak nestalo.
Z Bratislavy sú to na Hrádok asi 2 hodiny jazdy (150 až 180 km, podľa zvolenej trasy). Z Banskej Bystrice niečo cez hodinu. Ku skalám sa dostaneš z dediny Kamenec pod Vtáčnikom medzi Partizánskym a Prievidzou. Nad dedinou sa cesta rozdvojuje. Ľavá vetva pokračuje do Gepniarovej doliny, k bývalému amfiteátru v rekreačnej oblasti Píly (GPS parkoviska). Aj od neho sa dá po modrej turistickej značke (náučnom chodníku) dostať ku skalám.
O niečo výhodnejšie je odbočiť nad dedinou doprava a po zhruba kilometri odparkovať pred zákazom vjazdu. Odtiaľ je to na Hrádok asi 1,5 kilometra, z prvá toho polovica po lesáckej asfaltke a druhá, od chatky „Kubko a Maťko“, hore lesom. Od chatky si radšej vyber strmší z dvoch chodníkov – variant popri potoku zaznamenaný na GPX (viď nižšie) zo začiatku vyzerá prívetivejšie, no v závere jeho výber oľutuješ.
Andezit nájdeme aj v iných oblastiach na Slovensku – napríklad Kalamárka alebo Sitno. Hrádok však ponúka špecifický typ lezenia po lištách v kompaktných platniach, previsoch, ale aj kútoch s výborným trením. Sú tu krásne viacdĺžkové cesty, niektoré sú aj štvordĺžkové, do 100 metrov. Jednodĺžkové cesty majú aj 40 metrov – treba na to myslieť pri výbere lana.
Hrádok tvorí asi 400 metrov široký pás skál. Tak ako v iných oblastiach, aj tu pôvodný tatranský charakter lezenia po vlastnom istení posledné roky nahrádzajú cesty športovo preistené borhákmi a nitmi. Tento fakt určite prispieva k väčšej bezpečnosti ako aj popularite oblasti. Najväčšie klasiky však stále ostávajú s minimom starých kruhov a skôb, takže na svoje si prídu aj vyznávači tohto typu lezenia.
Prevažná väčšina ciest je v obtiažnosť od 5. do 8. stupňa UIAA, teda dobre si tu teda zalezú hlavne šestkoví a sedmičkoví lezci. Klasa je dosť tvrdá. Prastarý sprievodca na stránke HK Baník Prievidza dokumentuje 68 lezeckých línií od obtiažnosti 3 až po 10-/10 (cesta Hitparáda 70. rokov pokračuje od Tomáša Pilku). Nový sprievodca pre hlavné sektory od Petra Karabu obsahuje 80 ciest.
Stena je orientovaná južne a v letných mesiacoch je tu pekelný výpek, preto je oblasť navštevovaná hlavne na jar a jeseň. Keď svieti slniečko, dá sa liezť aj v zime. Pre neznalca oblasti je podľa sprievodcu ťažšia orientácia. Každopádne na zoznámenie s oblasťou by to malo postačovať. Niektoré cesty majú na začiatku označenie.
Zo sprievodcu sa nedá vyčítať, ako je cesta odistená. Preto ak nepoznáš cestu, radšej si zober viac expresiek. Pre lepší morál sa oplatí pribaliť pár vlastných istiacich želiezok. Prilba je nutná. Zostupovú trasu z vrcholu brala tvorí malá ferrata zaistená rebríkmi a oceľovými lanami. Pri troche opatrnosti sa ňou dá zísť aj v šľapkách. Určite nezlaňuj z viacdĺžkových ciest!
Skvelý horal a filmár Rasťo Hatiar – CEPER FILM natočil film o horolezcovi Ľubovi Rybanskom, ktorý patril k priekopníkom lezenia na Hrádku. S niektorou jeho cestou sa v oblasti určite stretnete, sú nádherné. Aktuálne je celý film voľne dostupný online.
Odporúčané cesty v strednej obtiažnosti
- Vzdušná 4+ (klasika nad klasiku, druhá dĺžka ide zdanlivo do previsu), Májová 5+, Ťažký kút 5+, Stredná 5, Polnočná 5, Sedačka 5+, Fiťfiriť 5+, Via Hilti: 5+, Májová 5+, Cumel 5+
- Trojkorunová 6+, Daidalos a Ikaros 6+/7-, Dudel 6
- Pekné popisy k niektorým cestám sú v článku na Hikers.sk, citujem napríklad pasáž o Dračom kúte (6-): Ide o vôbec prvú cestu vylezenú na Hrádku (Rybanský/Pravda 1978). Je to trojdĺžková klasika vedúca výrazným kútom až na vrchol. Krátka prvá dĺžka vedie tatranským štvorkovým kútom zaisteným borhákmi…
- Na stránke Colours of Climbing sú dobré lezecké tipy pre začiatočníkov, teda ľahšie cesty.
Moje hodnotenie oblasti
- Množstvo a rozmanitosť ciest: 5 bodov z 5
- Kvalita skaly: 4 body z 5
- Istenie: 3 body z 5
- Deti: 1 bod z 5 (kočík by ku skalám bolo treba vyniesť z veľkej steny môžu padať kamene)
- Prístup od parkoviska: 4 body z 5 (20 minút)
- Dostupnosť autom a parkovanie: 4 body z 5 (dve možnosti)
- Prístup bez auta: 3 body z 5
Praktické info
- Orientácia: juhovýchod
- Slnko: začiatky väčšiny ciest sú ukryté pod stromami (5-10 metrov), potom už plné slnko
- Materiál skaly: andezit
- Výška ciest: do 100 metrov
- Voda: pitnú si treba doniesť, prípadne studnička 10 minút pod skalou
- Stanovanie: v táborisku pod skalou je priestor pre 4 – 5 stanov
- Ubytovanie pod strechou poskytuje Chata pod Končitou
Tipy na doplnenie výletu
- Špičková bouldrová oblasť Končitá
- Bouldre sú aj pri potoku priamo pod stenou
Sprievodca
- Najaktuálnejšia verzia sprievodcu od Petra Karabu vyšla v marci 2021. Autor nám ju láskavo dovolil šíriť ďalej: sprievodca pre lezeckú oblasť Hrádok na stiahnutie (pdf)
- Starší sprievodca je dostupný na stránke HK Baník Prievidza.
Autor odporúča
- Slovenské skalky: Chytľavý andezit na Jančekovej skale
- Slovenské skalky: Sekaniny, Lehota pod Vtáčnikom
- Slovenské skalky: Lezecká oblasť Hromové pri malokarpatskej Kršlenici
- Slovenské skalky: Stratenská píla na južnej strane Slovenského raja
- Slovenské skalky: Kamenné srdce nad Devínskou Novou Vsou
- Slovenské skalky: Lezecká oblasť Ihráč