Recenzia filmu Nyad. Vodná nymfa očami Jimmyho China

Film Nyad je šiestym spoločným projektom a zároveň prvým výpravným filmom dvojice oscarových dokumentaristov - manželov, ktorí sa vo svojej tvorbe zaujímajú o ľudí, ktorí posúvajú hranice nemožného.

Patrím k ľuďom, pre ktorých je voda v poradí živlov na poslednom mieste. Má to svoj dôvod – zážitok z čias, kedy som si ako dieťa vyrobila ľahkú traumu z takmer utopenia sa. Ale aj niekto s podobnou skúsenosťou ako ja, navyše lezec, spozornie, ak za životopisným filmom o vytrvalostnej plavkyni zaregistruje režisérsku dvojicu Jimmy Chin a Elizabeth Chai Vasarhelyi.

Čo stiahlo Jimmyho z vrcholov, ktorým dominujú skaly, sneh a ľad, na hladinu mora…?! Tak som sa napokon predsa len odhodlala a stlačila tlačidlo Play pod filmovým titulom Nyad na Netflixe. A musím povedať, že v ten večer som si spolu s hlavnou hrdinkou „zaplávala“ poriadne…

Film Nyad je šiestym spoločným projektom a zároveň prvým výpravným filmom dvojice oscarových špičkových dokumentaristov, manželov, ktorí sa vo svojej tvorbe zaujímajú o ľudí, ktorí posúvajú hranice nemožného (najlepším príkladom je film Free Solo o neuveriteľnom počine Alexa Honnolda na El Capitan). Nyad rozpráva príbeh šesťdesiatničky Diany Nyad, v minulosti rekordy lámajúcej maratónskej plavkyne, ktorá nevie, čo so životom.

Jej povahové črty, odhodlanie a zameranie na cieľ často prerastajú do negatívnych prejavov v súkromnom živote, vzbudzujúcich voči nej miestami až nesympatie.

Rozhodne sa preto po troch desaťročiach vrátiť ku svojej vášni a dokončiť výkon, ktorý nedokázala dotiahnuť do konca, keď mala 28 rokov – preplávať trasu viac ako 160 km z Kuby na floridský Key West. To všetko bez pomoci klietky proti žralokom, poháňaná iba jej tvrdohlavosťou, vôľou a plaveckými schopnosťami.

Táto trasa je sama o sebe považovaná za nedosiahnuteľnú na jeden záťah a bez pomoci. Nehovoriac už o tom, ak sa o ňu má pokúsiť osoba vo veku čerstvej dôchodkyne. Na rozdiel od Lamanšského prielivu, kde je teplota vody v priemere okolo 16 °C, sú vody na Floride síce teplejšie, ale to taktiež znamená, že sú domovom nebezpečných morských živočíchov – najmä žralokov a medúz. Taktiež je v týchto vodách prítomných veľa nevyspytateľných morských prúdov. Nyad je však napriek tomu pevne odhodlaná si tento sen splniť.

Nyad poster
Plagát k filmu Nyad. Zdroj: Netflix

Hlavné postavy vo filme stvárňujú Annette Bening ako Nyad a Jodie Foster ako jej trénerka a priateľka Bonnie Stoll. V podaní týchto hereckých legiend sa odvíja inšpiratívny príbeh o nezdolnej, tvrdohlavej a na súžitie zložitej dôchodkyni, ktorá sa odmieta zmieriť s tým, že by mala patriť do starého železa.  Obidve predstaviteľky sú vo svojich rolách suverénne a svoje nosné postavy si v každej scéne užívajú.

Pritom hlavná hrdinka zďaleka nie je prvoplánovo pozitívna. Jej povahové črty, odhodlanie a zameranie na cieľ často prerastajú do negatívnych prejavov v súkromnom živote, vzbudzujúcich voči nej miestami až nesympatie. V konečnom dôsledku však tento negatívny dojem eliminuje samotná sila príbehu. Výpoveď o sile ľudskej srdnatosti, prekonávaní neprekonateľného a takmer nadľudských výkonoch obyčajných smrteľníkov.

Niekoho možno na filme vyrušia isté prvky, ktoré sú poplatné súčasnej dobe. Alebo skutočnosť, že filmové stvárnenie skutočný príbeh v istých smeroch idealizuje. Taktiež sa možno dočítate o následnom spochybňovaní a prehodnocovaní samotného výkonu Diany Nyad v ďalších rokoch, až po vymazanie jej záznamu z Guinnessovej knihy rekordov.

Pre mňa osobne to však nebolo podstatné. Dôležité je to, že tvorcom filmu sa ho podarilo urobiť tak, že zážitok z neho je vysoko motivačný. Nakopne takým spôsobom, že človek získa inú perspektívu pri pohľade na to, čo je v jeho silách v živote zvládnuť. Aj z pohľadu pribúdajúcich rokov. Takže ak sa vám žiada inšpiratívneho príbehu na základe skutočných udalostí, tak Nyad určite patrí k tomu najlepšiemu za posledné roky. Zdá sa, že Jimmy Chin sa nestratí ani na mori 😊

Zdroj úvodnej fotky: Netflix