Štyri ferraty Hohe Wandu na jeden záťah

Nástupcom legendárneho HTL-ka je ÖTK Klettersteig (D/E). K nej sa dajú pripojiť kratšie ferraty Frauenluckensteig (B), Blutspur (E) a úplne nová Matias Prinner (C/D).
Tí z nás, ktorí svoje ferratové panenstvo stratili pred desať a viac rokmi, ho s veľkou pravdepodobnosťou stratili na Hohe Wande. Pred rokom 2013 sa počet ferrát na Slovensku rovnal nule a rakúsky vápencový masív Hohe Wand je pre obyvateľov juhozápadnej časti krajiny dostupný rýchlejšie ako Fatry.

Zvláštne, že sme o zaistených cestách na Hohe Wande doteraz nič nenapísali. Že by pre pocit „veď tam už všetci boli“? Každopádne je najvyšší čas to napraviť. V tomto článku nájdeš aktuálne informácie o štyroch ferratach:

  • ÖTK Klettersteig (dĺžka 210 m, obtiažnosť D/E)
  • Blutspur (35 m, obtiažnosť E)
  • Frauenluckensteig (25 m, obtiažnosť B)
  • Matias Prinner (úplne nová ferrata s dĺžkou 90 m, obtiažnosť C/D).

Článok je aj návodom ako tieto ferraty spojiť do jedného celodenného záťahu.

Frauenlucknersteing začiatok
Frauenluckensteing – výlez z komína, v našom prípade vlez do komína. Skywalk v pozadí (viac fotiek v galérii)

Príprava

Hlavný masív Hohe Wandu je juhovýchodne orientovaný, preto môže byť nielen v lete v stene veľmi horúco. V prípade dobrej konštelácie (zamračené) sa samozrejme dá liezť aj v lete.

ÖTK Klettersteig je vo voľné dni veľmi často lezená, môžeš tu zažiť aj zápchu. Predchodcom ÖTK bola  podobne vedená HTL Klettersteig, ktorú postavili v roku 1998 s obťažnosťou E. V rokoch 2016 až 2018 ju však upravili na nižšiu náročnosť. V najťažšej časti bolo pridaných niekoľko železných stupov, čo dodnes uľahčuje výstup.

Matias Prinner (11)
Typická scéna z hohe Wandu (viac fotiek v galérii)

Príjazd

Hohe Wand je náhorná plošina a prírodný park na juhozápad od Viedne. Najvyšší bod leží necelých 1100 metrov nad morom. Z juhovýchodnej strany ho ohraničuje vyše päť kilometrov dlhý vápencový masív, ktorý dobre vidno z diaľnice Viedeň – Graz po pravej strane.

Cestná vzdialenosť z Bratislavy je cca 130 km. Za hodinku a pol si tam po diaľnici. Bez diaľnice je cesta o 20 minút dlhšia, ale dá sa. Z diaľnice je značená odbočka so smerovníkom „Naturpark Hohe Wand“.

Pod hlavnú stenu sa dá dostať viacerými spôsobmi, v tomto článku popisujem len jeden. Východiskom je dedina Stollhof. Hneď za ňou, smerom na Maiersdorf, hľadaj odbočku na spoplatnenú cestu na Hohe Wand. V prvej prudkej pravotočivej zákrute sa na ľavej strane nachádza parkovisko asi pre 30 áut. Sonnenuhr Parkplatz (GPS poloha) leží priamo pod vyhliadkou Skywalk a kúsok od Skywalku budeš liezť aj ty.

OTK (12)
Lezenie pod Skywalkom (viac fotiek v galérii)

Cez pracovné dni sa mýto za cestu neplatí, ale na parkovisku sa nachádza parkovací automat, ktorý odporúčam použiť. Je to vlastne poplatok za vstup do prírodného parku. Takže aj keď parkuješ hore na náhornej plošine Hohe Wand, mal by si mať zaplatené vstupné. Parkovacie automaty sú aj tam.

Dnes idem s parťákom Dušanom, veľkým znalcom nielen tunajších ferát, ktorému sa úplne odovzdávam do rúk. Dík Dušan. Dušan navrhuje zaparkovať hore na náhornej plošine a zísť k nástupu na ferratu ÖTK lesom a krátkou ľahkou ferratou Frauenluckensteig, čo dnes považujem za výborný nápad. Parkujeme pred hostincom Alpengasthof Postl, je tu parkovisko asi pre 50 áut (GPS poloha).

Frauenluckensteig

Od parkoviska ideme po modrej značke. Na kraji náhornej plošiny odbočíš doprava, stále po modrej značke. Značka ťa klesaním v lese privedie až ku koncu ferraty Frauenluckensteig (B). Ide výlez z jaskyne, v ktorej je asi 10 metrový kolmý železný rebrík. Ferratu rýchlo zliezame. Po chvíli sa napájame klasickú zostupovku po zaistenom chodníku Völlerin steig (obťažnosť A). Tou pokračuješ až na úpätie skalného masívu, kde zabočíš doľava. Asi po 200 metroch hľadaj začiatok označený tabuľou (GPS poloha).

Ferratovú výbavu má ako sa patrí, len ju nepoužíva. Asi to je nejaký nový druh športu.

Frauenlucknersteing schadzanie
Frauenluckensteig (viac fotiek v galérii)

ÖTK

Najťažšia časť ferraty ÖTK je asi 15 metrov od začiatku. Je tam priviazaný detský dudel, že vraj pozdrav od horolezcov pre ferratistov. Pekné lezenie, stupy nie sú veľmi vymastené. Rýchlo naberáme metre, v tejto časti je ferrata kolmá, viacmenej stále v obťažnosti D.

Tu niekde stretáme horalku, ktorá ide smerom dole, a bez istenia. Hodnú chvíľu sa na ňu pozerám, ale nebolo to kvôli jej vizáži. Ferratovú výbavu má ako sa patrí, len ju nepoužíva. Asi to je nejaký nový druh športu. Ja len dúfam, že zišla šťastne až dolu.

OTK (4) dudlík od horolezcov
Cumlík od horolezcov (viac fotiek v galérii)

Táto časť je dvakrát prerušená pasážami bez oceľového lana. Terén tu prechádza do skalnatej police. Po cca 150 výškových metroch prichádzame na dalšiu policu, z ktorej by sa dalo v prípade potreby zísť z  fersaty na zaistený chodník Völlerin. My pokračujeme traverzom doprava za C/D. Ferrata potom urobí v stene veľké C a vylieza na trávniku vedľa vyhliadky Skywalk.

Cestou ukazujem Dušanovi staré časti ferraty, kedysi viedla inak. Dušana to prekvapuje, že si to ešte nikdy nevšimol. Tak som mu ukázal niečo aj ja. Bolo to parádne exponované lezenie v peknej skale.

OTK (10)
Traverz (viac fotiek v galérii)

Blutspur

Krátky odpočinok a ideme smerom na zostupovku Völlerin, ktorou chvíľu schádzame. Po asi 100 metroch sa odpájame doľava. Popod lezecký sektor Wilde Völlerin prichádzame ku krátkej ferrate Blutspur (E).

Začiatok Blutspuru je kolmá, asi 8 metrová stena (E), kde ťa ťahá za ruky. Po stienke nasleduje oddychová pasáž, po ktorej naliezaš do fotogenického previsu v obťažnosti C/D. Po previse ťa čaká už len výlez na vrcholové plató.

V tejto ľahkej pasáži si všímame ľudí na lanovom moste niekde nad Frauenluckensteigom. Že by tam bola nejaká ferrata? Ani Dušan nič nevie. Máme dobrý čas, tak to ideme preskúmať.

Blutspur (3)
Blutspur (viac fotiek v galérii)

Matthias Prinner

Z vrcholového plato schádzame smerom ku koncu Frauenluckensteigu, kde sme už dnes raz boli. Na okraji údolia nachádzame koniec neznámej ferraty. Ešte sú na nej známky vŕtania dier a vonia novotou.

Znovu schádzame cez známy komín, ideme asi 3 minúty smerom hore po trase Völlerin a vľavo nachádzame nenápadný prechod pod skalu s novou ferratou. Očakával som, že bude ešte zavretá, naozaj je na nej ešte veľa prachu z vŕtania aj čistenia skaly. Zákaz nevidíme a tak nedočkavo naliezame do prvej časti. Je to 25-metrová kolmá, v hornej časti aj mierne previsnutá stienka.

Matias Prinner (5) lanový most
Lanový most (viac fotiek v galérii)

Ferrata sa začína úzkou oceľovou sieťou, ktorá sa vie s tebou otočiť, chce to trocha grifu. Za sieťou ideme cez previs po železných stupoch až na hranu steny, kde sa táto časť ferraty končí. Po asi 30 metroch v lese nachádzame lanový most dlhý asi 20 metrov. Most má jedno lano na stúpanie a dve na istenie. Škoda, že sa pri istení otáčaš smerom ku skale a nie do priestoru, určite by to bolo efektnejšie. Istiace lano ťa však nepustí inak.

Po lanovom moste nasleduje ľahšia časť ferraty. Opäť končíme na vrcholovom plató, dnes už po tretí krát, i keď tentoraz trochu ďalej od Skywalku. Podávame si ruky a odchádzame smerom na parkovisko. Je to asi 5 minút.

O pár dni mi Dušan posiela info k novej ferrate – Matthias Prinner Klettersteig, obťažnosť C/D. Tak to sme na nej boli medzi prvými.

Matias Prinner (10)
Tretí a posledný výlez na plató (viac fotiek v galérii)

Zostup

Tentoraz sme zostup absolvovali na začiatku, keďže sme auto zaparkovali hore. V prípade využitia dolného parkoviska podľa sprievodcu trvá nástup k ferrate ÖTK 15 minút a zostup 45 minút. Tieto časy aj sedia. Celkový čas potrebný na ÖTK je podľa sprievodcu 3 hodiny. Nám sa všetky ferraty spolu darí preliezť za 4,5 hodiny.

Fotogaléria