Lezecký výstup na Mangart v Júlskych Alpách

Relatívne ľahká (VI- UIAA) cesta má 10 dĺžok, nepoetický názov EM 08 a vzhľadom na veľkosť steny mimoriadne krátky nástup.
Už dlhšie sme mali chuť na klasické alpské lezenie. Napokon sa plán uskutočnil na začiatku augusta v Slovinsku. V tomto článku zhrniem užitočné informácie a dojmy z lezenia na Mangart (2679 m) v Júlskych Alpách v Slovinsku.

Vybrali sme si relatívne ľahšiu 10-dĺžkovú cestu v západnej stene Mangartu vysokej takmer 600 m. Cesta s nepoetickým názvom EM 08 je dlhá 455 m (podľa niektorých zdrojov len 365 m, čo však nezodpovedá realite) a dosahuje obtiažnosť VI- podľa stupnice UIAA. Výhodou je na alpské pomery výborná dostupnosť, vďaka čomu sa dá lezecký výstup pohodlne absolvovať za jeden deň.

Nástup pod stenu trvá približne 45 minút z parkoviska na konci Mangartskej cesty. Krásna alpská cesta s množstvom serpentín sa končí vo výške 2072 m. Ide o najvyššie položenú cestu v Slovinsku. Vjazd je spoplatnený, platí sa prijateľných 5 eur na auto.

Z Bratislavy sa na začiatok Mangartskej cesty dá dostať za 4,5 hodiny jazdy.

01 Mangart cestou EM08
Pohľad na západnú stenu Mangartu (viac fotiek v galérii).

Keďže je Mangart cieľom množstva nadšencov zaistených ciest via ferrata a vysokohorskej turistiky, je vhodné prísť na parkovisko skoro ráno a v kľude zaparkovať. Kempovanie v okolí je samozrejme zakázané.

Druhou výhodou skorého nástupu je fakt, že v lete sa dá celá cesta vyliezť v tieni. Nás slnko zastihlo v siedmej dĺžke a bolo to dosť vyčerpávajúce.

Prejdime k lezeniu. Na úvod zdôrazním, že sa jedná o seriózne alpské lezenie. Moje očakávania o dobrom istení a obavy z vyšmýkaných úsekov, nakoľko sa jedná o dostupnú cestu, boli absolútne mylné. Už po vytiahnutí prvej dĺžky som zistil, že toto veru nebude malina.

02 Mangart cestou EM08
Platňové lezenie v druhej dĺžke (viac fotiek v galérii).

Jednoznačne treba mať dosť zakladačiek a morálu. Kto by zvažoval aj kladivo a skoby, nie je to vôbec zlý nápad. Na štandoch je zväčša osadený iba jeden nit (dobrá pomôcka pri orientácii), v niektorých prípadoch iba jedna skoba.

Najmä v posledných dvoch dĺžkach zhora lietajú skaly, ktoré svištia ako strely.

Kľúčové miesto celej cesty je v druhej dĺžke, a to nástup na platňu z trávnatej police. So spolulezcom Tomášom sme sa zhodli na obtiažnosti tohto úseku na úrovni 6+/7-. Aj keď sú v tomto mieste nejaké skoby (so slučkami zrejme slúžia na technické lezenie – „hákovanie“ A0), po jeho prelezení nasleduje asi 10-metrový úsek platňou bez istenia. Tomáš to celé preliezol čisto.

05 Mangart cestou EM08
Tomáš dolieza exponovanú a náročnú siedmu dĺžku – 55 m, V+. Krásnu, exponovanú a najmä fyzicky náročnú. Je v nej iba jedna skoba (viac fotiek v galérii).

Na margo trenia – miestny vápenec je kvalitný, a tak je možné plne dôverovať nohám v platniach. V ceste nebol ani jeden vyšmýkaný úsek. Nakoľko sa ale jedná o horolezectvo, treba mať na pamäti riziko uvoľnených skál. Najmä v posledných dvoch dĺžkach zhora lietajú skaly, ktoré svištia ako strely.

V ceste sme aj párkrát poblúdili. Treba pozorne sledovať topo (dostupné ma Bergsteigene). Niektoré úseky sú orientačne náročné a keďže sa nelezie vždy priamo hore, treba mať na mysli primerané predĺženie istiacich bodov. Aby lezenie nebol viac zápas s lanom ako so skalou.

08 Mangart cestou EM08
Osadenie druhej skoby v štande ôsmej dĺžky (viac fotiek v galérii).

Záverečná 10. dĺžka sa 150 výškových metrov pod vrcholom napojí na ferratu, ktorá vedie na vrchol Mangartu. Ferrata slúži aj ako zostupová cesta z lezenia, ide to po nej rýchlo a ľahko. Na vrchol sme už nestihli vystúpiť kvôli blížiacej sa búrke.

Celkovo nám celá akcia s nástupom aj zostupom trvala približne 11 hodín, z čoho sme boli v stene asi 8 hodín. S výstupom až na vrchol by to mohlo byť približne o hodinu viac. Sprievodca uvádza podstatne menej (6:30 h). Napriek pár poblúdeniam sme sa vôbec neflákali. Dĺžky sú dlhé a náročná a istenie som už spomenul.

Kto by chcel ísť liezť do tejto lokality a má menej času, alebo preferuje kratšie a lepšie zaistené cesty, nech zváži susedný Mali Rateški Mangart (2263 m). Prístupnosť je ešte lepšia ako Mangart a cesty sú solídne odistené nitmi.

12 Mangart cestou EM08
Zostup okolo malého Mangartu (viac fotiek v galérii).

Na záver zhrniem, že výstup na Mangart cestou EM 08 je skutočným zážitkom pravého alpského lezenia. Treba byť na všetko pripravený, nakoľko sa jedná o dlhý a náročný výstup. Rozhodne treba mat rezervu v čase, výbave aj v kondícií. Odmenou sú výhľady na krásne prostredie Triglavského národného parku.

Praktické info

Výbava

  •  Dvojičky 2×60 m
  •  2x sada friendov, vklínencov, 12 expresiek, kladivo a skoby
  •  Občerstvenie, vetrovka, vhodná obuv na skaly

Prístup

Od posledného parkoviska hore po asfaltovej ceste. V poslednej ľavotočivej 180-stupňovej zákrute chodníčkom priamo pod stenu.

Zostup

Zostupuje sa ferratou, na ktorú treba trafiť v poslenej dĺžke. Feratta vedie diagonálne doľava dolu a je odelená od cesty EM 08 výrazným žľabom s oranžovým sfarbením.

Fotogaléria