Viacdĺžková lezecká cesta Gindlkante v Mŕtvych horách

Lezecká cesta Gindlkante (6+ UIAA) vedie na kopec Jungfrausturz v južnej časti pohoria Totes Gebirge. Má 390 lezeckých metrov rozdelených do 11 lezeckých dĺžok.

Lezecká cesta Gindlkante (6+ UIAA) vedie na kopec Jungfrausturz v južnej časti pohoria Totes Gebirge. Má 390 lezeckých metrov rozdelených do 11 lezeckých dĺžok, z toho päť dĺžok je v šiestom stupni UIAA.

Lokalita

Kopec Jungfrausturz (1100 m) sa nachádza neďaleko rakúskeho mesta Liezen nad dedinou Pürrg (800 mnm). Ide o najjužnejšiu časť pohoria Totes Gebirge (Mŕtve hory) na hraniciach Štajerska s Horným Rakúskom. Najvyšším vrchom Totes Gebirge je Grosser Priel, s 2515 metrami nad morom má o 140 metrov menej ako Gerlachovský štít.

Totes Gebirge sú najväčšou krasovou planinou vo Východných Alpách. Nachádzajú sa tu podzemné aj povrchové krasy a zdokumentovaných je viac ako 600 jaskýň! Jaskyňa  Schönberg Höhlensystem s dĺžkou 135 km a hĺbkou 1061 m sa radí k najväčším v Európe. Mŕtve hory hraničia na východe s Ennstálskymi Alpami, na juhu s Dachsteinom a Nízkymi Taurami, na západe so Salzkammergut Berge, na severe sú to vrchy Ober Voralpen.

Gindlkante (11)
Výhľad z konca cesty (viac fotiek v galérii)

V Totes Gebirge nájdeme aj pomerne veľa horských jazier. Z najznámejších a najväčších sú to Grundlsee, Almsee, Schwarzsee, Dreibrüdersee alebo Altauseer See. Pred časom sme kúsok od Liezenu liezli cestu Cirettissima na Hochtausing. Lokalita je lezecky zaujímavá aj pre kratšie nástupy pod stenu.

Príprava

Cesta dostala na Bergsteigene (tam nájdeš aj topo) v atraktívnosti 4,5 hviezdičky z piatich od 3 hodnotiteľov. Ja by som dal 4 hviezdičky. Čo sa týka názvu, tak kúsok vedľa je kopec s názvom Gindlhorn. Môže tam byť istá spojitosť s názvom cesty, i keď ja som neprišiel na to aká.

Cesta pochádza z roku 1990 a ponúka viacero variantov na prelezenie. Skoro v každej druhej dĺžke si môžeš vybrať variant podľa svojho gusta, až do obtiažnosti 7 UIAA. Materiál skaly je vápenec. Stena je orientovaná západne, polovicu cesty lezieš pilier z rôznych strán.

Gindlkante (5) druhá dĺžka
Druhá dĺžka (viac fotiek v galérii)

Príjazd a prístup

Z Bratislavy je do dedinky Pürrg tri a pol hodiny jazdy autom a 330 kilometrov. Z Bratislavy pôjdeš smerom na Viedeň a ďalej smerom na Salzburg, neskôr Liezen. Tam zídeš z diaľnice a lokálkami prejdeš ešte 20 km do Stainachu. Za Stainachom (je tu tiež zopár pekných lezeckých ciest) odbočíš smerom doprava smerom na Tauplitz. Po pravej strane uvidíš svoj cieľ, kopec Jungfrausturz.

Z hlavnej cesty ešte musíš vybehnúť na malú náhornú plošinu, kde sa nachádza dedinka Pürrg. Na je začiatku je pomerne veľké (30 áut) neplatené parkovisko (GPS poloha) aj s WC a pitnou vodou, tiež free. Z parkoviska sa vrátiš po hlavnej ceste asi 200 m späť. Tam sa po pravej strane napojíš na značený turistický chodník (červená č. 278), po ktorom pôjdeš asi 15 minút viac-menej po rovine.

Chodník pretne lesnú cestu a po pravej strane sa objavia skaly. Tvoja cesta sa začína asi po 50 metroch, pri treťom drevenom paneli na strome. Cesta nie je označená. Dobre vyberaj, už predtým si videl na skale začiatky iných ciest, to ale nie je dnes tvoja voľba.

Gindlkante (7) lezenie po bruškách
Lezenie po bruškách (viac fotiek v galérii)

Lezenie

Keďže cesta nemá označenie na skale, dobre vyberaj začiatok. Tu sa ukáže, či máš dobré horolezecké oko s citom pre čítanie skaly.

Prvá dĺžka má pekných 50 metrov a dva varianty. Vyberám variant za 7- UIAA – na začiatku desať metrov v položenej platni, ktorá prechádza do mierne previsnutej skaly, výlezom cez bruško do štandu. Vyrovnané dlhé lezenie ťa určite preberie.

Druhá dĺžka má 55 metrov a opäť viacero variantov. Tentoraz vyberáme najľahší za 5+ UIAA. Doľava po výraznej rampe, po 30 metroch doprava choďákom ku štandu. Tretia dĺžka má 60 metrov a je ľahšia, no zahreje krátka stienka na začiatku (6+ UIAA). Štvrtá a piata dĺžka vedie po bruškách. Piaty štand je na malej trávnatej polici.

Gindlkante (8) šiesta dĺžka vedie kútom
Šiesta dĺžka vedie kútom (viac fotiek v galérii)

V šiestej dĺžke vyberám vizuálne krajší pravý variant, ktorý vedie komínom (35 metrov, 6+ UIAA). Po celý celý čas lezenia máš za chrbtom impozantný vrchol Grimming (2351 mnm), ktorý už patrí do pohoria Dachstein.

Nasledujú dve kratšie dĺžky (35 a 20 m), ktoré sa končia na polici. V deviatej dĺžke (50 m) lezieš od štandu mierne do ľava, do mierneho, silového a vizuálne zaujímavého previsu (5 UIAA). Nad previsom konečne vylezieš na hrebeň. Po ňom vedie desiata dĺžka (6+ UIAA), po vežičkách ku štandu. Posledná dĺžka je už len ľahký výlez zo steny do lesa.

Gindlkante (14) 9 dĺžka, nad previsom
V deviatej dĺžke nad previsom (viac fotiek v galérii)

Cesta je dobre športovo odistená nitmi, niektoré postupové istenia sú aj na stromoch. Netreba mať vlastné istiace pomôcky. Lano odporúčam dvojité 60-metrové a minimálne 11 expresiek. Helma je samozrejmosť.

Obtiažnosť podľa sprievodcu sedí. Kvalita skaly kolíše od výbornej až po rozbitú. Štandovacie istenia sú vždy dve, niekedy spojené a inokedy nespojené.

Podľa sprievodcu je z parkoviska na nástup 20 minút a 30 minút potrebuješ na zostup. Časy sedia aj v našom prípade. Čas lezenia je podľa sprievodcu 4 hodiny, my cestu preliezame za 5,5 hodiny – teda náš celkový čas je 6 a pol hodiny.

Gindlkante (9) na hrebeni
Na hrebeni (viac fotiek v galérii)

Zostup

Od konca lezeckej cesty pôjdeš krátko lesom do kopca, až sa dostaneš na značený turistický chodník. Na chodníku sa vydáš vpravo, dovedie ťa späť do dedinky Pürrg.

Na začiatku Pürrgu je krásne malé kúpalisko. Miestna mládež si tu užíva letnú pohodu pri vode. Vidina chladeného piva a osvieženia v bazéne je maximálne lákavá, ale nás ženie hlad ešte o pár sto metrov ďalej, k zásobovaciemu autu. Kúpalisko dáme next time.

Fotogaléria